Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Форс-мажорні обставини, чи Хитрування, щоб уникнути відповідальності?

Суботній передвеликодній ранок подарував мешканцям с. Руда «великий сюрприз». Прокинувшись з купою планів, бо ж завтра Великдень (хтось ще мав допекти кілька пасочок, хтось навести лад в оселі, хтось по господарству поратися), вони зіткнулися з проблемою – не стало світла. Та до таких несподіванок рудянці звичні, тому особливо не заморочувались. Кожен подумав: «завтра Великдень – мусять включити». Єдине, що бентежило, - це холодильники, в яких купа смаколиків, ковбаси, шинки та всього, що тільки ми, галичани, так багацько готуємо до свят. І все б закінчилось просто переживанням за продукти, бо до обіду електроенергія появилась, якби не одне «але»…

У багатьох сільчан «погоріли» електроприлади. А це холодильники, телевізори, тюнери, колонки і ще багато чого. Електрики, які прибули в село, дали пояснення, що на дроти упав лелека (бідного бузька так ніхто і не бачив), тому сталася така прикра ситуація. Мовляв, вони тут ні до чого і вини їхньої у цьому немає. Якщо це насправді так і енергопостачальник не несе відповідальність за шкоду, заподіяну споживачу або його майну в розмірі і порядку, визначених законодавством, коли завдана шкода є наслідком падіння птаха на електричні дроти, то чому працівники Жидачівського РЕМу так наполегливо відмовляються приймати заяви у потерпілих. А саме з такими скаргами до мене, як до районного депутата, звернулись жителі Руди. Закон «Про звернення громадян» ще ніхто не відміняв.

За поясненнями я звернулася до заступника керівника Жидачівського РЕМу І. М. Леха. Ігор Миколайович запевнив мене, що порушили права громадян тільки тому, що це були вихідні дні і нікому було зареєструвати заяву. У перший день після вихідних її обов’язково зареєструють і розглянуть. Хоч і зазначив, що не пам’ятає жодного випадку, що через вину птахів вони проводили відшкодування збитків. Можливо, тому що ніхто не звертався.

Дійсно, згідно з постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України «Про затвердження Правил користування електричною енергією» відшкодування збитків не проводиться у випадку форс-мажорних обставин. Але ці обставини - це надзвичайна і непереборна за наявних умов сила, захист від дії якої не передбачено в проектній та іншій нормативній документації, дію якої неможливо попередити застосуванням високопрофесійної практики персоналу, дія якої може бути викликана:

- винятковими погодними умовами і стихійним лихом (ураган, буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту);

- непередбаченими ситуаціями, викликаними діями сторони, що не є стороною відповідного договору (страйк, локаут, дія суспільного ворога, оголошена та неоголошена війна, загроза війни, терористичний акт, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, громадська демонстрація, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух);

- умовами, регламентованими відповідними органами виконавчої влади, а також пов'язаними з ліквідацією наслідків, викликаних винятковими погодними умовами і непередбаченими ситуаціями.

Отже, звичайний бусьок у нас відноситься до надзвичайної сили, «дію якої неможливо попередити застосуванням високопрофесійної практики персоналу».

Чи, можливо, обладнання, яке забезпечує якісну подачу електроенергії, належить до минулого століття і вже давно потребує хоч якогось капіталовкладення. Адже всі ці затрати закладені у собівартість електроенергії.

Якщо ж у вас все-таки сталася подібна ситуація і у вас погоріли електроприлади не з вашої вини, робіть наступні кроки.

Подзвоніть у диспетчерську РЕМу і обов’язково запитайте прізвище чергового, хто прийняв виклик і запам’ятайте годину, о котрій телефонували.

Напишіть дві заяви на ім’я начальника РЕМу про те, що сталося, і якнайшвидше (протягом доби) відвезіть їх особисто в РЕМ. Одну заяву залишіть, на другій робиться позначка про прийняття (штамп із датою і номером реєстрації).

Якщо після дзвінка до диспетчера до вас не прибули представники РЕМу, щоб зафіксувати актом, що саме «погоріло», або відмовляються його підписати, такий акт вважається дійсним, якщо його підписали не менше трьох свідків, споживач і депутат. Цей документ також додайте до заяви.

А загалом нехай у вас все буде справним, тоді і свої права не доведеться відстоювати.

Ольга Баран.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин