Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Після виборів у Парламент Угорщини прийде вдвічі менше депутатів

Продовжую розповідь про Угорщину, в якій мені пощастило побувати у рамках проекту від Інституту Політичної Освіти та Інституту Роберта Шумена «Європа на власні очі».

Цього разу мова йтиме про розвиток парламентаризму та особливості місцевого самоврядування, а ще про корупцію.

6 квітня, в Угорщині вибори. До Парламенту - Національних Зборів - обиратимуться не 386 депутатів, як було до цього часу, а лише 199, 106 з яких – за мажоритарною системою. Обраним вважатиметься кандидат, за якого проголосує найбільше виборців. Обиратимуться депутати не на чотири, як раніше, а на 5 років.

Досі депутати обиралися за змішаною виборчою системою: 176 — за мажоритарною системою в одномандатних округах, 146 — за пропорційною системою (за списком) в територіальних округах, 64 — за пропорційною системою в загальнонаціональному окрузі (з 5% бар'єром).

За новою виборчою системою до нового складу Національних Зборів увійдуть також представники національних меншин, які проживають на території Угорщини. Взяти участь у голосуванні зможуть навіть ті угорці, які не мають постійної приписки.

Як розповів заступник мера Мішкольца, в місті проживають представники 10 національних меншин, серед них вагоме місце займають українці. Досі представники інших національностей не мали свого представництва в органах влади різних рівнів. Та вже з 6 квітня ситуація для них зміниться. На жаль, не можу сказати, чи матиме й українська діаспора в Угорщині свого представника в Парламенті, але принаймні така можливість їй надається законом.

З чим пов’язана така зміна кількісного складу найвищого законодавчого органу країни, достеменно не знаю, але одна з причин, як нам пояснили, – це та, що Угорщина більше не є імперією, тож для держави із 9-мільйонним населенням цілком достатньо 199 депутатів.

Не всім такі зміни до вподоби. Провладним силам, які очолює прем’єр-міністр Віктор Орбан, закидають звинувачення у спробі «створити однопартійну державу», вбачаючи у таких реформах відхід від демократії.

В опозиції до влади перебувають ліві сили у коаліції з соціалістами. Як свідчать прогнози двотижневої давності, більшість на виборах найімовірніше отримають представники правлячої партії Фідес. За лівих готові проголосувати 20% угорців, ще стільки прихильників у крайньоправої партії «Йоббік».

Нам, учасникам програми «Європа на власні очі», вдалося побувати в одному з найвеличніших парламентів Європи. Це справді так. Це історична будівля, яку проектували й зводили спеціально для засідань Національних Зборів. Ідея спорудження будівлі Парламенту виникла після того, як в одне місто об’єдналися міста Пешта і Буда, утворивши столицю Будапешт.

Потрапити у будинок парламенту не так просто. Потрібно заздалегідь узгодити свій візит і бути готовим заплатити за таку екскурсію. Оскільки утримувати Парламент простим угорцям коштує великих ресурсів, вони вирішили на ньому заробляти. Тож вхід туди зробили платним – 12 євро. Охочих потрапити в історичну й центральну будівлю всієї Угорщини не бракує. Особливо після того, як проведено реконструкцію центральної площі перед будинком Національних Зборів, таким чином місце, яке досі займали автомобілів парламентарів, звільнили для туристів. Та й жителі міста не раз зупиняються, щоб вкотре побачити церемонію вивішування національного прапора, зміни почесної варти. До слова, вхід до Парламенту ретельно охороняють вартові. Сторожа й в самому приміщенні. На вході до Парламенту кожний проходить контроль на металодетекторі.

Сказати, що інтер’єр всередині Парламенту вражає, - не сказати нічого. Кожна деталь продумана й несе відповідне смислове навантаження. За задумом будівничих, Парламент Угорщини мав нагадувати будівлю англійського парламенту в Лондоні. Насправді він значно перевершує англійський. Рішення збудувати його виникло у 1880 році. 17 років зводили цю величну споруду. Довжина Парламенту 268 м, ширина – 118 м і висота – 96 м; Загальна площа – понад 400 тис м².

Усі коридори прикрашені бордовими килимами, зали - гобеленами, фресками і полотнами. Для оздоби було використано понад 40 кг золота. В головній залі Парламенту зберігається королівська корона. На колонах стоять фігури угорських правителів, починаючи від князя Арпада з початку IX ст.

Зала засідань теж вражає своїми масштабами та оздобленням. Цікавим є той факт, що для потреб парламентарів була сконструйована спеціальна система обігріву. Нагрівало залу засідань тепле повітря, що надходило через спеціальні прорізи у столах, за якими засідали депутати.

Депутат має право голосувати лише за себе і лише зі свого місця. Обмінюватись місцями чи голосувати один за одного тут не дозволяється. «Кнопкодавство» в угорському Парламенті не практикується.

Такі спостереження з мого короткого перебування в Парламенті Угорщини.

Ще кілька слів. Варто сказати про роль місцевого самоврядування сусідньої країни.

Із того, що нам розповіли у міських радах Мішкольца та Дебрецена стало зрозуміло, що місцеве самоврядування попри розширення повноважень все ж ще у великій мірі підпорядковується урядовій політиці.

Інтереси мешканців Мішкольца (нагадаю, тут проживає понад 160 тис населення) відстоюють 28 депутатів та міський голова. Засідання сесії міської ради проходять відкрито: відбувається он-лайн трансляція на офіційному сайті міської ради, крім цього, відбуваються включення на телебаченні. Проекти рішень готуються заздалегідь та публікуються за 30 днів до початку сесійного розгляду. Тож будь-який мешканець міста має можливість з ними ознайомитися та внести через депутатів свої пропозиції.

З числа депутатів формуються комісії, наприклад, із контролю над дотриманням правопорядку, з фінансових та господарських питань,, охорони довкілля, соціальної політики та ін.

Також при міській раді працює виконавчий комітет. Його очолює нотаріус, який є фаховим державним службовцем. Цей орган виконує підготовчу та виконавчу функції. Мер міста не входить у керівний склад виконкому.

Загалом адміністрація міської управи складається із 400 професійних службовців. Є тут свої управління та відділи, які відповідають за певну сферу діяльності: розвиток міста, архітектуру, освіту, медицину, спорт тощо.

Місцеві органи самоврядування вирішують всі практичні громадські проблеми на підпорядкованих їм територіях. Вони виконують обов'язкові й додаткові функції. До обов’язкових належать: забезпечення мешканців якісною питною водою, питання освіти, медицини, соціальної політики, освітлення, забезпечення належного стану доріг, кладовищ, збереження прав національних меншин та інші. Ці функції визначаються урядом і через державний бюджет забезпечуються коштами, необхідними для виконання цих завдань. Серед додаткових повноважень, які бере на себе місцевий орган влади, є створення муніципальної міліції, збереження історико-культурної спадщини та інші. Ці функції здійснюються виключно з місцевого бюджету.

Крім того, орган місцевого самоврядування може приймати рішення про проведення референдумів з питань, що належать до його компетенції. Заборонено проводити референдуми з питань бюджету місцевого самоврядування, місцевих податків, розпуску представницького органу. Не менше одного разу на рік проводяться громадські слухання.

Щодо корупції в органах управління, то угорці не заперечують, що вона присутня, але вже в значно меншій мірі. Діяльність місцевої влади наближається до максимальної прозорості та відкритості, запевняють наші сусіди.

Оксана ФРАНКІВ. (Жидачів - Будапешт).


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин