Очисти Україну – утилізуй батарейки

Нам випало жити в дуже незвичайний переломний час – час становлення держави і державності, час змін у свідомості і переконаннях, час перебудови суспільства. Тому важливою є роль кожного громадянина нашої держави. Здається, що може зробити одна людина… Багато, якщо не тільки говорити, а починати робити конкретні справи. А якщо ви не самі, якщо у вас є однодумці, то зробити насправді можна дуже багато.

Наша жидачівська міська жіноча громадська організація «Удечівна» також вирішила долучитись до корисної справи. Вже не один рік ведуться розмови про шкоду для екології від батарейок та акумуляторів, які викидають на смітник. Питанням збору відпрацьованих батарейок і акумуляторів для їх подальшої утилізації нині, мабуть, переймаються тільки громадські активісти, окремі небайдужі громадяни і деякі підприємці. Проте на рівні держави питання централізованої системи збору відпрацьованих батарейок й акумуляторів та їх подальшої утилізації не вирішується.

Давайте подивимося, що таке батарейка і чому вона шкідлива.

Стандартні батарейки складаються з чотирьох основних компонентів: анод - негативно заряджений "паливний" електрод, що містить електрони, які живлять наші пристрої: катод - позитивно заряджений електрод, що приймає електрони з зовнішнього кола й допомагає їхньому проведенню; електроліт - провідник заряду між анодом і катодом всередині елемента та сепаратор - матеріал, що забезпечує бар'єр між анодом і катодом з метою запобігання їхньому дотиканню та забезпечує вільний рух заряду.

Сама по собі батарейка, покрита оболонкою, не шкідлива, хоч і містить важкі метали та небезпечні елементи (цинк, свинець, нікель, марганець, кадмій, кислоти, луги), але коли вона попадає на смітник, під дією вологи (атмосферні опади) та сонця оболонка батарейки розкладається і все її «багатство» попадає в грунт і воду. За даними Державного біологічного музею ім. Тімірязєва, тільки одна “пальчикова” батарейка може забруднити важкими металами 400 літрів води або біля 20 квадратних метрів землі. Для наочності наведу приклад: у лісі на 20 квадратних метрах землі в середньому росте два дерева, живе два кроти, один їжак та тисячі дощових черв’яків. Таким чином, викидаючи тільки одну маленьку батарейку, ми вбиваємо стільки живих організмів!

Але і це ще не все. З водою, рослинами, які ми вживаємо в їжу, молоком і м’ясом ці важкі метали попадають в організм людини, наносячи відчутну шкоду її здоров’ю.

Свинець накопичується в основному в нирках і викликає захворювання мозку та нервової системи. Кадмій накопичується в печінці, нирках, кістках і щитовидній залозі. Він є канцерогеном, тобто провокує онкологічні захворювання.

У багатьох акумуляторах, що використовуються для роботи малогабаритної техніки, використовується ртуть, яка вважається найтоксичнішою з нерадіоактивних елементів на планеті. Ртуть проникає в кожен орган, в кожну клітину організму і впливає на мозок, опорно-руховий апарат, викликає розлади нервової системи, захворювання дихальної системи. За рівнем впливу на людський організм ртуть відноситься до першого класу небезпеки.

Тож чи вартує так ризикувати своїм здоров’ям і здоров’ям своїх дітей, внуків, правнуків? Чи не простіше віднести батарейку чи акумулятор до найближчого до вас пункту прийому відпрацьованих батарейок й акумуляторів? Думаю, що заради майбутнього покоління не варто викидати батарейки в сміття, а витратити кілька хвилин свого життя і віддати їх на утилізацію.

Існує три простих правила, здійснення хоча б частини яких зможе вже зараз поліпшити існуючу ситуацію:

1. Якщо у вас вдома, на роботі чи у школі є відпрацьовані батарейки, то, будь ласка, ні за яких умов не викидайте їх у сміття, а віднесіть до найближчого пункту прийому відпрацьованих батарейок й акумуляторів. У нашому місті це:

- магазин «Українська книга» на пл. Свободи, 5;

- магазин «Київстар» на вул. Шашкевича, 8;

- магазин «Комп’ютерна техніка» на вул. Грушевського, 35 (приміщення ТЦ «Рукавичка»).

2. Якщо у вас на роботі чи школі ще не практикується збір відпрацьованих батарейок, то це можна зробити за вашої доброї волі та активної громадської позиції. Для цього можна використати пластикову пляшку, картонну коробку чи будь-який інший предмет, який, на ваш погляд, може слугувати зручною ємністю для збору батарейок.

3. Максимально поширюйте серед рідних, близьких, родичів, друзів, знайомих, співробітників і т. д. інформацію про важливість і необхідність збору відпрацьованих батарейок для їх подальшої утилізації.

Думаю, що разом, всією громадою, ми вирішимо цю проблему у нашому місті.

Віра Янклевич, член жидачівської міської жіночої громадської організації «Удечівна».

Надрукувати