Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Приєднання Угорщини до ЄС стало історією успіху цієї країни

Уявімо, що час повернувся назад, до того моменту, коли Україна впритул підійшла до підписання асоційованого членства з Європейським Союзом, тобто до 24 листопада 2013 року. Янукович не розвернув зовнішньополітичний та економічний курс країни в кардинально протилежний бік, отже, на саміті в Брюсселі українській делегації аплодували за виважене й мудре, а головне - за далекоглядне рішення. Після цього Україна вступила у нову фазу свого розвитку, а не у прірву перманентної неоголошеної війни, як це відбувається сьогодні...

 

Вагомий шанс для розвиток держави, у зміцнення економічних та політичних позицій України у світовому співтоваристві свідомо «впустив» «всенародно вигнаний президент», це очевидно і від того ще більш боляче. Про переваги для країни пострадянського простору із вразливими економікою та державницьким управлінням багато говорити не потрібно. Варто лише побувати в сусідніх країнах і на простих, конкретних прикладах побачити різницю між демократичною Європою і Росією путінського розливу.

 

Далеко їхати не треба, досить буде побувати хоча б в Угорщині, країні, що порівняно недавно ввійшла до ЄС. Угорцям всього 10 років знадобилося для того, щоб перезавантажити країну, адаптувавши законодавчу базу та модернізувати господарку. І все це в переважній більшості за кошти ЄС. Тепер угорський уряд веде планомірну політику з підпорядкування важливих галузей економіки під контроль держави, місцевого самоврядування та визначив для країни стратегічні напрямки подальшого розвитку.

Те, як угорці скористалися із вступну до ЄС, як учасник проекту «Європа на власні очі» побачила на прикладі двох найбільших міст Угорщини Мішкольц та Дебрецен.

Поїздка стала можливою за сприяння Інституту Політичної Освіти та Інституту Роберта Шумана. На першому етапі проекту «Європа на власні очі», який тривав з 17 по 21 березня, його учасники відвідали три країни Європи - Угорщину, Австрію та Словаччину. Мета поїздки - ознайомлення з практичними досягненнями у сфері місцевого самоврядування, побудови громадянського суспільства, інноваційного розвитку цих країн. Як визначили організатори, місія проекту - сприяння європейській інтеграції України, посилення впливу громадянського суспільства на відносини між Україною і ЄС.

Тож перше місто, з яким нам вдалося ознайомитись, стало Мішкольц. Українську делегацію зустріли представники міської ради та голова місцевого самоврядування українців.

Мішкольц - четверте за величиною місто Угорщини. Тут проживає більш як 160 тисяч осіб. Воно є головним містом північного регіону країни, його економічним, політичним та науковим центром. Як зазначив заступник міського голови із зовнішніх зв’язків, приєднання Угорщини до ЄС стало історією успіху всієї країни і їхнього міста зокрема. Завдяки участі в проектах, які частково або стовідсотково фінансувались із ЄС, участі в транскордонній співпраці з містами-побратимами з різних країн, співпраці із швейцарськими фондами угорцям вдалося реалізувати важливі заходи: зменшити негативний вплив на екологію (очистка рік, попередження повеней), модернізувати інфраструктури доріг, зоопарку, налагодити сортування, переробку та вторинне використання твердих побутових відходів.

Завдяки коштам Євросоюзу угорці успішно розвивають технологію використання відновних джерел енергії. Активно впроваджуються урядом мережа геотермальних свердловин. Тут українці не позмагаються, адже на території Угорщини є велика кількість, більше 30 геотермальних джерел. І їх вчаться використовувати не лише для рекреаційних і лікувальних потреб, а й для опалення помешкань. Там, де неможливо використати воду із термальних джерел, яка в надрах землі нагрівається від 95 до 105 градусів Цельсія, угорці навчилися застосовувати для опалення будинків біомасу, а простіше - вторинну деревину. Вже 1000 квартир опалюється таким способом. Ви ніде в Угорщині не побачите зарослого чагарниками лісу чи придорожніх смуг. Вся ця дрібна деревина йде на опалення. Крім цього, облаштовані полігони із захоронення твердих побутових відходів приносять «дармові» кубометри газу. Більше того, такий метод буде впроваджено вже на рівні окремого домогосподарства. Газ угорці в травні почнуть добувати й з каналізаційних відходів. Для будівництва станції біогазу угорці отримають 100 процентів коштів із ЄС.

Також у місті збудують станцію з очистки води на 45 тисяч кубометрів. Оскільки питна вода постачається з гірських джерел, під час повеней вона забруднюється і потребує очистки. Реалізація цього проекту дасть можливість проводити очистку як питної, так і технічної води.

Завдяки проектній діяльності місто змогло оновити басейни, модернізувати комунальну купальню, збудовану на природних геотермальних джерелах. Жителі чи гості міста можуть відпочити та оздоровитися у лікувальних теплих водах цього лікувально-рекреаційного центру. Двогодинне перебування тут коштує орієнтовно 70 грн.

У Мішкольці свого часу багато будинків панельного типу, й сьогодні завдання влади міста поетапно відремонтувати такі помешкання. Цей проект, як зазначили представники міської ради, діє на постійній основі й дасть можливість на 40-60% скоротити енерговитрати для утримання таких будинків. До цього проекту залучаються кошти уряду, міста та самого власника в рівних частках.

Уряд Угорщини працює над реалізацією стратегічних напрямків: зниження вартості комунальних послуг для населення (вже вдалося досягти 20% знижки), впровадження у місті ще двох трамвайних ліній (цей проект має назву «Зелена стріла»), реалізація великого проекту з використання геотермальних свердловин.

Новизною вартою уваги й для українців є робота в Мішкольці комунального холдингу, до якого входить 11 підприємств, що відповідають за роботу громадського транспорту, водопостачання, каналізування, а також займаються постачанням продуктів харчування до освітніх закладів й при цьому наповнюють бюджет міста.

У перспективі майбутнього Мішколь – місто активного розвитку. Як доказ – інвестори, до того ж великі, активно цікавляться можливістю запровадження тут свого бізнесу. Сьогодні найбільшими інвесторами є Німеччина та Японія. Активно в місті починає розвиватися, на противагу сьогодні занепалій металургії, машинобудування.

Навіть такого побіжного огляду достатньо, щоб побачити відчутну різницю між Угорщиною з ЄС і Україною без ЄС.

У наступній публікації на прикладі все тієї ж Угорщини розповім про роль місцевого самоврядування, повагу до національних меншин та боротьбу з корупцією.

Оксана ФРАНКІВ.

Жидачів – Мішкольц – Дебрецен (Угорщина).


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин