Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Хто, хто в «Рукавичці»… краде?

Днями до редакції часопису прийшла обурена жителька смт. Гніздичева й розповіла про те, як її пограбували у жидачівському супермаркеті «Рукавичка».

Ось її лист: «10 липня сім’я Салданів з Гніздичева поїхала до Жидачева, щоб дещо купити, оскільки збирались їхати у відпустку. Придбали найнеобхідніші медикаменти, дещо з продуктів дитячого харчування. А тоді подалися до «Рукавички», що біля базару. Але у продуктовий відділ зі своїми сумками з товаром не пускають. Зрештою для цього у них є камера зберігання, де можна залишити свої речі. Так ми і зробили. Кульок із вмістом вартістю майже 300 грн залишили в «надійному місці» – в камері зберігання під №18. Камера закрита, ключ у руці. Тепер можна йти за продуктами. Купили дещо й повернулись, щоб забрати свій пакет. Відкривавши камеру, побачили, що вона порожня, кулька нема. Викликали адміністратора, директора. «Ну, що тут зробиш, - каже директор, - підробляють ключі, крадуть. Такі випадки вже були, а зрештою на камері зберігання є напис: «Адміністрація не несе відповідальності за збереження речей у камері зберігання».

Себе адміністрація підстрахувала, щоб не відповідати. А от хто підстрахує і захистить покупця, котрий потерпів? А чому б поряд не написати інший напис: «Зберігати речі у камері зберігання – небезпечно, можуть вкрасти!!!»? Такий напис підстрахував би покупця, може б тоді він замислився, чи варто йому тут лишати речі. А оскільки цей випадок не перший, то запитуємо в директора: «А що ви зробили, щоб більше такого не трапилося, як ви захистили свого покупця?

Замки у дверях камери зберігання ви не поміняли, відеонагляду у вас нема, охорони теж. Як виявилося, одним ключем можна відкрити кілька камер. Нічого не зробили, і злодії далі на волі чекають на нову поживу?

Директорка порадила звернутись у міліцію. Написали заяву, перелічили, що вкрали. Відповіли: «Чекайте, приїдемо». Як виявилося, тиждень тому така ж заява теж надійшла про крадіжку в «Рукавичці». І тоді міліція, хоч і приїхала, але не допомогла.

Так що, шановні покупці «Рукавички», перш ніж залишати свої речі у камері зберігання, добре подумайте, чи варто це робити, чи справді ваші речі будуть у надійному місці. Бо це не та рукавичка, котру загубив дід у лісі, до котрої всі заходили, всім було там безпечно й добре…».

Ось такого емоційного листа нам написала жителька Гніздичева.

А якщо відкинути емоції, що з цього приводу радять юристи та українське законодавство? Отож: цивільним законодавством України не встановлено обов'язку покупця здавати речі в камери схову магазину під час здійснення покупок. Це справа добровільна (Закон України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991 р. в редакції від 13.01.2006 р.). Прийнято вважати, що, здавши сумку, споживач укладає з цим магазином договір про безвідплатне надання послуг із зберігання своїх речей. А примушувати вас до укладення такого договору не може ніхто. Примушуючи здавати сумки, працівники магазину порушують загальний принцип цивільного законодавства: принцип свободи укладення договору (ст. 3 Цивільного кодексу України).

Якщо ж працівники магазину категорично наполягають на тому, щоб покупець здав свої особисті речі в камеру схову, а інакше не пускають в магазин, то ви маєте право попросити книгу скарг і пропозицій й залишити в ній відповідний запис з вказівкою про порушення прав споживачів. Адже відмовляючи у вході, магазин порушує принцип публічності договору (ст. 633 ЦК, оскільки магазин не має права відмовити у продажу товарів громадянинові за наявності можливості продати відповідний товар або надати послугу).

Адміністрація супермаркету несе повну відповідальність за збереження ваших речей. Написи ніби «Адміністрація за речі відповідальності не несе» призначені виключно для введення покупців в оману.

Відповідальність супермаркетів передбачена чинним в Україні законодавством — відповідно до ст. 942 Цивільного кодексу України зберігаюча сторона зобов'язана вжити всіх заходів, встановлених договором, законом або іншими актами цивільного права, для збереження майна покупця. Укладення договору зберігання між супермаркетом і покупцем підтверджується видачею номерного жетона, ключа з номером, биркою або іншого знака, що посвідчує прийняття речі на зберігання (ч. 3 ст. 937 Цивільного кодексу України).

Більш того, якщо річ віддається на збереження безоплатно, хранитель (тобто супермаркет в особі його працівників) зобов'язаний піклуватися про річ, яку прийняв на зберігання, як про свою власну (ч. 2 ст. 942 ЦК України). Ст.ст. 950, 951 Цивільного кодексу передбачена відповідальність зберігаючої сторони (супермаркету) - у разі втрати або пошкодження речей покупця супермаркет зобов'язаний відшкодувати вам збитки в повному розмірі вартості такої речі.

Якщо в супермаркеті відмовляються компенсувати вам вартість вкраденої (загубленою) речі, слід викликати міліцію. Слід також спробувати написати в магазин претензію з розрахунком матеріальної шкоди і копіями чеків, відправити рекомендованим листом з повідомленням і в листі вказати терміни відповіді. Якщо відповіді не буде або вона буде негативною, то потрібно буде звернутися з позовною заявою до суду.

Минулого року Уряд України зобов’язав усі торгові об'єкти створити умови для зберігання речей покупців у разі заборони входу в торговий зал з товарами, які реалізуються в магазині.

Це закріплено постановою Кабінету міністрів №706 від 29 червня 2011 року. Згідно з документом, всі магазини повинні забезпечити доступ покупців до торговельного залу без здавання особистих речей, окрім тих, реалізація яких у ньому здійснюється.

Тож наявність у магазинах відеоспостереження в камерах зберігання речей покупців мала б бути нормою.

 

І наостанок, якщо ви не впевнені в тому, що ваші речі зберігатимуться належним чином, маєте право відмовитися від зберігання її в комірках схову магазину і пересуватися приміщенням супермаркету (магазину) зі своїми речами, сумками тощо.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин