Прийшов вдруге, щоб постати назавжди

Ще напередодні величного свята Петра і Павла падав дощ, й громади Кам’яного та Піддністрян гадали, чи дозволить Господь під сонячним промінням освятити статую Св. Петра, яка постала між їх селами. Як виявилось, вони варті того, щоб при гарній погоді здійснити обряд. Після святих літургій у греко-католицькій церкві Кам’яного та православній Піддністрян процесії з хоругвами попрямували до місцини, яку називають «Замчисько».

Цей день став особливим для всіх і найбільше для тих, хто носить ім’я Петра і Павла. Адже, напевно, ні сивочолий дідусь Петро, якому вже 90, ні двоє братиків Павлик і Петрусь, яким доручили відкрити для освячення фігуру св. Петра, ні всі інші не сподівалися на стільки щирих та теплих привітань, і з іменинами зокрема. Чин освячення рукотворної святині здійснили отець Володимир Боднар та отець Іван Михальчак, які молилися із святочним зібранням до св. Петра і Павла, щоб їх благословення зійшло на родини всіх, хто був присутній і хто не зміг прийти. Бажали щастя, здоров’я, настрою гарного, неба безхмарного на многії і благії літа. А тим часом у виконанні зведеного церковного хору лунало для всіх величне «Многая літа».

Місце під фігуру святого Петра було вибрано ще більше ста років тому. І, як зазначив громадський діяч Роман Чорний, не випадково. У 80-х роках ХУІІІ століття місцевий поміщик Ян Кароль Язвінський побудував фігуру саме цього святого на цьому місці. Побувавши у багатьох країнах, він пересвідчився, яку роль відіграє релігія у духовному розвитку людини. А в цей період суспільство масово топилося в горілці. Навіть в Піддністрянах та той час було 76 хат і 3 корчми, а в Кам’яному 67 хат і дві корчми. Ця фігура свідчила про те, що панич думав про те, як рятувати душу людини.

Коли ми стали на поріг власної державності, продовжує Роман Михайлович, то вийшли з антицивілізаційної імперії, імперії зла, де церква була далеко відкинута від людини, де ми загубили свою культуру, де окупувалися наші звичаї, наша пісня, наша мова, де нищилися наші святині. Саме у 40-х роках нелюдами було знищено статую св. Петра. Та один філософ якось сказав: «будуйте храми, будуйте святі місця, а люди прийдуть до них». Тому, посвячуючи скульптуру св. Петра, громади наочно відновлюють пам’ять забутого минулого в ім’я майбутнього. Ця місцина стане для них назавжди святою, місцем щирої молитви, оберегом полів, городів, осель, мешканців. Відновлюючи фігуру, вони виконали свій святий обов’язок.

Особливою пошаною відзначили ініціаторів задуму відновити у селі статую: депутата районної ради Василя Ревера та вихідця із с. Кам’яного Григорія Березюка. Василю Реверу першому надали слово, у якому він подякував тим, без кого не були б можливі сьогоднішні урочистості. Це в першу чергу обласним депутатам Андрію Коту та Олегу Рясному, Григорію Березюку, підприємцям Семену Салію та жителю с. Жирова Мирону Кутному, Павлу Стрийківу, який робив підмурівок під фігуру, голові та працівникам сільської ради, оргкомітету і всім людям, які долучилися з допомогою у встановленні скульптури і благоустрої території.

А скульптору Степану Яніву, який вдало відтворив втрачену святиню, докладаючи не тільки працю рук, але і душу, молодь у вишиванках подарувала коровай - символ щастя і достатку.

Біля фігури, уквітчаної барвінком та «петровими батогами», на згадку про свято Григорій Березюк вручив символічні ключі від Божого царства іменинникам Петру Барану, який мав щастя бачити той перший пам’ятник Святого Петра, сільському голові Петру Мандрику, Петрику Кулику та його братчику Павлику, сусіду навпроти встановленої фігури Петру Хім’яку, а також Петру Олійнику, Петру Залуці.

Марія Стеців, заступник голови районної ради, яка привітала громаду від імені депутатського корпусу, зауважила, що це єдине місце в районі, де постала велична статуя св. Петра. І дуже відрадно, що вона стоїть край дороги і кожен подорожній, який буде мати потребу у молитві, може завернути сюди.

Ще багато теплих вітальних слів лунало цього дня. З найкращими побажаннями до присутніх зверталися Олег Кизима, заступник голови РДА, Ігор Ожиївський, представник обласного депутат А. Кота, Роман Чорний, Степан Янів. Линули вітання, духовні вірші та пісні й у виконанні талановитої молоді. На завершення свята всіх учасників частували солодощами.

Ольга Баран.

Надрукувати