100-річчя з дня народження славного сина українського народу Йосифа Позичанюка

7 липня, на Різдво Івана Предтечі, у с. Юшківцях пройшли урочистості з нагоди відзначення 100-річчя від дня народження держсекретаря інформації і пропаганди в УДП, політичного керівник УПА, голови Бюро інформації УГВР, полковник УПА, письменника Йосифа Позичанюка.

 

Захід розпочався із Служби Божої у місцевій церкві, яку відслужив о. Олег Мамчук, продовжився панахидою біля хреста, встановленого в пам'ять про загиблих односельчан на подвір’ї музею.

Далі спільною молитвою та хвилиною мовчання біля братської могили, де разом із побратимами похований Йосиф Позичанюк, громада села, учасники заходу, серед яких і народний депутат України Олег Канівець, вшанували пам'ять полеглих героїв. У знак поваги та шани до загиблих воїнів члени Львівського Товариства пошуку жертв війни «Пам'ять» дали потрійну сальву.

Про обставини загибелі члена УГВР, керівника Бюро інформації Йосифа Позичанюка, який загинув у бою із загоном НКВД поблизу Юшківців 22 грудня 1944 року, розповів місцевий житель, дяк Степан Кухар.

Для продовження святкової програми із відзначення 100-річчя з дня народження славного уродженця Вінниччини керівник музейної ради музею Слави Стецько в с. Юшківцях Володимир Лагоцький запросив усіх до музею. На літній сцені перед учасниками заходу виступив політв’язень, автор книг «Дзвони пам’яті» та «Повстанськими стежками Жидачівщини» Олексій Данилишин, який розповів про подвиг та самопожертву вінничанина, який знайшов свій останній спочинок на Галицькій землі.

У своєму виступі народний депутат України Олег Канівець наголосив на унікальності особистості Йосифа Позичанюка, який свого часу зумів у досить молодому віці стати помітним діячем українського руху опору. У 33 роки всього за 3 роки своєї роботи в лавах ОУН (1941-1944 роки) він став членом УГВР (12 у списку з 20 членів), очолив Бюро інформації, був редактором цілої низки підпільних видань.

На завершення Олег Канівець процитував написані Йосифом Позичанюком слова про розпад СРСР «як логічний вислід усіх подій суспільно-політичного розвитку і революційної боротьби на сході», перефразувавши їх і провівши аналогії із режимом діючої влади.

Народний депутат подарував від себе до музею нове перевидання книги Дмитра Донцова «Хрестом і мечем», а також кошти для підтримання його діяльності.

Перед громадою виступили сільський голова Дев’ятник Михайло Візний, директор Дев’ятиківської ЗОШ Ігор Щербатий, член Товариства «Пам'ять» Володимир Гаврон. Депутат Жидачівської районної ради Андрій Чад, виступаючи перед громадою, запитав, де ж представники різних політичних сил, де керівництво району, чому не прийшли віддати належну шану полеглим героям?! Ведучий заходу, громадський діяч Андрій Микуш відповів на це, перефразувавши слова українського мислителя Григорія Сковороди, мовляв, «нема тих, кого не треба».

Справді на врочистості очікувалося значно більше гостей представників із району, політичних та громадських діячів, проте з певних обставин багато хто не зміг приїхати.

Святкову програму заходу виконанням повстанських пісень та поезії прикрасили народний ансамбль с. Юшківців «Юшківчанка», колектив с. Дев’ятник та ансамбль «Солов’ї» із смт. Гніздичева.

По завершенні урочистостей, які тривали до післяобідньої пори, всі кого цікавить історія повстанського руху на Жидачівщині й Україні могли оглянути експозиції музею, присвячені, головно, славній Славі Стецько, яка розпочинала в с. Юшківцях свою діяльність в ОУН, а також визначним особистостям національно-визвольної боротьби на теренах Жидачівського району.

В музеї відтворено макет повстанської криївки, а також відновлено криївку в підвалі теперішнього музею, що слугувала повстанцям за підпільну друкарню під кодовою назвою «Полтава».

На завершення Володимир Лагоцький подякував усім, хто святкового недільного дня знайшов час і приїхав до Юшківців вшанувати пам'ять славного сина українського народу, уродженця Вінничини Йосифа Позичанюка.

Також він повідомив, що юшківецька громада готується до відкриття в селі пам’ятника Тарасу Григоровичу Шевченку. Наступного року з нагоди 200-ліття з дня народження Кобзаря жителі Юшківців мають намір сповнити заповіт своїх батьків, дідів членів місцевої «Просвіти», які свого часу поблизу церкви освятили камінь під встановлення пам’ятника українському Пророкові. Здійснити задум перешкодила війна. Тож виконати святий обов’язок беруться їхні нащадки.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати