Рай, у якому ніхто не хоче селитися

Щороку в Україні зникає з карти 16-17 сіл. За роки Незалежності Україна втратила 475 сіл. Такі дані наводить Державний комітет статистики України.

На Великдень після святкової Літургії священик церкви Успіння Пресвятої Богородиці, що в Нових Стрілищах, о. Василь Прищ із сумом повідомив парафіян, що за багато років вперше не буде відправлятися Служба Божа у мурованому храмі Петра і Павла, що у с. Лінія й належить до Новострілищанської парафії. У селі, за останні 20 років хуторі, практично не залишилось жителів.

Історія колись велелюдного поселення, що почалося із заселення німецьких колоністів й де за кращих часів (а це ще не так давно десь у 40-60-х роках XX ст.) налічувалося 250 номерів, схоже, добігає свого кінця. В колишній Гендриківці (Henrykowka), за радянських часів перейменованої на Лінію, проживало, за переписом населення 2001 року, ще 36 осіб. На нині, як повідомила секретар Новострілищанської селищної ради Анна Пришляк, в населеному пункті приписано 22 осіб, але мешкає всього 11. Найстарша Цюра Катерина Михайлівна, 1925 р.н., наймолодша Кобрин Дарина, 2012 р.н.

Належить хутір до Новострілищанської селищної ради, знаходиться серед лісів, сусідує із селом Старі Стрілища й межує із селами Перемишлянщини Тучним та Прибинь.

Місця тут мальовничі. Єдина біда - немає води. Хутір знаходиться на висоті 295 м над рівнем моря, і тут ніколи, відколи живуть люди, не було джерельної води. Навіть буровими машинами не змогли дістатися водоносної жили. Воду для пиття набирали в бочки чи великі ємності за кілька кілометрів або в Старих Стрілищах, або в місцевості, що має назву Корита. Для поїння худоби робили спеціальні копанки, в яких збиралася дощова вода. Так і господарювали тут не одні покоління.

Але час невблаганний та мінливий. Схоже, місцевість, що була осідком для багатьох і їхнім раєм, знелюдніється. Сьогодні тут про колись квітуче село нагадує величеньке, трохи занедбане кладовище під лісом.

У Львівській області нині у селах проживає трохи менше мільйона осіб, що становить 95% від показника 2004 року. Про це інформує Інформаційно-аналітичний центр Info-Light. «Перспективні сільські мешканці переїжджають у міста через безперспективність сільської глибинки - відсутність роботи, розвалена соціальна інфраструктура (непрацюючі лікарні, школи, клуби) не дають змоги створити належні умови для організації життя на селі для молоді… Зменшення сільського населення не можна обґрунтувати лише міграцією сільських жителів з села в місто, адже в містах України також спостерігався спад кількості населення», – наголошують в центрі.

Україна щороку втрачає більше третини мільйона населення. Найбільша кількість населення з часів Незалежності України зафіксована 1993 року, найменше - станом на 1 січня цього року. На початок 1993 року кількість українців становила 52 млн 244 тис 100 осіб, у 2013 році - 45 млн 553 тис. Загалом за два десятиліття українців поменшало майже на 7 мільйонів.

Минулого року українців стало менше на 74 тисяч осіб.

За урядовою інформацією за 2012 рік, щороку в Україні зникає з карти 16-17 сіл.

За рік-другий у нашому районі можуть зникнути такі залюднені острівці як хутір Дунаєць, у якому, за даними статистики, проживає 1 особа, Воля-Облазницька – 6, Закривець - 26, Березина – 35, Сенів – 41, Заграбівка – 61, Лапшин – 64, Махлинець – 69 осіб.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати