Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Вода чи її відведення більше турбує жителів «Зарудки»?

Ходорівчани, мешканці мікрорайону «Зарудка», звертаються із відкритим листом до міського голови О. Коцовського, в якому просять у першу чергу допомогти вирішити проблему підтоплень житлового масиву.

Мікрорайон «Зарудка» у м. Ходорові вже став притчею во язицех. Відколи існує житловий масив, відтоді його мешканці борються то з надміром води, то з її браком. Найбільше потерпають люди весною та в період великих дощів, тоді не лише по вулицях ні пройти, ні проїхати, але й на подвір’ї та у власному домі ніде дітися від води. Її повно й у криницях, але чи безпечно пити таку воду, жителі не впевнені.

 

Проблеми із водовідведенням, прокладенням системи каналізації та постачанням доброї питної води наболіли давно й потребують вирішення. Але, як виявилось, єдиного спільного рішення ні люди, ні влада не можуть досягти.

 

21 лютого мешканці мікрорайону «Зарудка» та міська влада зустрілися, щоб вкотре спробувати знайти рішення. Міська рада вийшла з ініціативою, що, мовляв, із двох бід вибирає меншу, тобто готова допомогти жителям мікрорайону провести водопостачання. Це в сьогоднішніх умовах дешевше й простіше. Натомість мешканці «Зарудки», принаймні значна їх частина, найболючішою проблемою називають саме водовідведення та каналізування. Свою думку вони висловили на зібранні. Та ось міська влада їх слухала, та не почула, тому вони вирішили звернутися із відкритим листом до міського голови Ходорова Олега Коцовського, в якому наполягають на тому, щоб міська рада дослухалась до їхніх потреб і перше ніж проводити водопостачання допомогла вирішити проблему із водовідведенням та каналізуванням.

«Використання септиків на індивідуальних домоволодіннях при збільшенні використання води абонентами ДП «Водоканал» суттєво збільшить й фінансові витрати мешканців на їх очистку. Цілком очевидно, що населенню доведеться частіше звертатися до послуг комунальних підприємств міста для очистки септиків або вдаватись до самостійних дій по їх очищенню, зливаючи стоки, що знаходяться в септиках, на проїжджу частину чи у природні водойми, забруднюючи навколишнє середовище…», - йдеться у відкритому листі. Більше того, люди переконані, що проведення водопостачання без проведення каналізації призведе до екологічного лиха. «…Ми вважаємо, що першочергова реалізація запропонованого Вами проекту водопостачання без попереднього вирішення проблеми водовідведення та каналізування є антигуманним та антинародним вчинком». Люди просять захистити інтереси громади мікрорайону «Зарудка».

Ми вирішили поїхати й поспілкуватися безпосередньо з мешканцями мікрорайону та почути коментар міського голови.

Про те, що води в мікрорайоні не бракує, видно, як то кажуть, неозброєним оком, а особливо цієї весни, що здивувала всіх сніговими кучугурами та дощами. Звернувши на першу-ліпшу вулицю, нею виявилась вулиця Д. Галицького, пройшлася вздовж, поспілкувалась із жителями, які порались у господі. Так, Орест Миколайович Тітик на запитання, що краще, щоб провели централізовану воду чи зробили каналізацію, зазначив, що якби робили каналізацію, то він би погодився і на водопостачання. А так води з «баюри» йому не треба, чи не кожний тут має криницю. Нарікає на постійне підтоплення подвір’я.

Вздовж вул. Д. Галицького всі подвір’я «опинилися» нижче рівня дороги, тому вся вода - й дощова й ту, що викачують із подвір’їв, знову повертається у господарства.

І води, й каналізації потрібно, зауважує п. Федорів: «У мене відстійна яма 30 років, щомісяця викачую, плачу по 130 грн. Криниця теж своя, не пересихає у найпосушливішу пору року. Але якби проводили воду, я б підключилася. Хоча каналізації теж треба, але кажуть, що вона дорого коштує. Мало хто згоден дати по тисячу гривень на воду, хто заплатить 15-20 тисяч? Тут більшість пенсіонери».

Чітко й зрозуміло висловив свою думку п. Стахів. «Каналізацію треба, води маємо «до біса». Воду проведуть, - каже чоловік, - а куди спускати каналізацію, знову в ріку?»

У той же час нарікають люди й на якість води: «Яка вода тут може бути, як тут одне біля другого - і туалет, і відстійник. У кожного наділи по 6 соток, і на них треба було хату поставити, якусь прибудову, подбати про криницю чи відстійник. Про дотримання санітарних норм тоді ніхто не думав». А ще люди з острахом позирають на кладовище, що розташоване неподалік вгорі по інший бік вул. Львівської.

Що таке надмір води, добре знає подружжя Масляків:

- Води не бракує, ось черпаємо вже з неділі, - бідкається господар і запрошує на подвір’я.

- Зайдіть до літньої кухні, - каже Галина Купріянівна, - вода була до порога, не могли до плитки зайти, щоб їсти зварити.

Посеред кімнати відра, дошки на підлозі, під якими хлюпає вода.

- Я вже навіть не кажу про підвал під хатою, - веде далі мову господиня. - Вже два насоси згоріло, а вода все прибуває.

Господар веде в хату, піднімає ляду пивниці, а там вже майже доверху води найшло.

- Дивися, Галю, вода ще більше підійшла… Все повиносив із пивниці, бульба в мішках на стелажах зберігалася, але мусів винести.

В очах людей приреченість, таке водопілля у них явище звичне. Самотужки вони не здатні вплинути на природне явище, та й змінити людську недалекоглядність їм не під силу. Воду вичерпують, викачують на дорогу, а вона знову повертається. Подружжя про ремонт оселі навіть не мріє, для них головне, аби ще якось дожити в хаті, щоб та не розвалилася. У криниці, кажуть господарі, теж води повно, але вона мутна, й чи придатна до пиття - в цьому люди не впевнені.

Жителі вул. Д. Галицького кажуть, що їхня вулиця одна з найгірших, тут калюжі майже ніколи не пересихають, бо в них збирається і дощова вода, й та, яку виливають із господарств, та ще й із сусідніх вулиць мікрорайону збираються потічки.

Щоб почути думку й мотиви міської влади, зустрілась із мером міста Олегом Коцовським. Він погоджується, що справді проблеми як каналізування, так і водопостачання ключові для жителів «Зарудки». У той же час зауважує, що в такій ситуації винні самі мешканці, які, забудовуючи мікрорайон, не дбали про дотримання будівельних та санітарних норм.

«Ми виходили з якою ідеєю: оскільки в посушливу пору вода в криницях пересихає, а підшкірні води непридатні до пиття, дати хоча б добру питну воду для жителів «Зарудки», - зазначає міський голова.

Проблема якісної води стоїть перед Ходоровом давно. Ні для кого не таємниця, звідки ходорівчани беруть воду, але наразі, за словами міського голови, вдається довести її до стандарту й подавати мешканцям.

«Про те, що ця вода не є доброю, ми усвідомлюємо, тому місто працює над проектом водопостачання Ходорова із свердловин поблизу с. Садок. Ця вода в тому числі надходила б і на «Зарудки».

Сьогодні вартість проведення централізованого водопостачання «Зарудки», зазначає О. Коцовський, обійдеться у 550 тис грн. Проект розробив ДП «Водоканал», міська рада знайде 150 тис грн, також із кожного господарства – по 1 тис грн (у мікрорайоні нараховується 407 приватних будинків).

«Коли ми звернулися із такою пропозицією до людей, то виникло питання каналізації. Звичайно, явище не нормальне: маючи водопостачання, не мати каналізації. Але на сьогодні я не бачу вирішення цього питання. Місто нині не може реалізувати проект каналізування 1 км відрізку вулиць Рильського та Б. Хмельницького, де вже є документація. Вартість робіт 3,5 млн грн. Через Ходорів тече відкрита фекально-дощова каналізація, яку давно треба впорядкувати, але немає підтримки на рівні держави. На всю область виділено 18 мільйонів на природоохоронні заходи. Хто виділить кілька мільйонів на «Зарудку»? Зараз немає бачення, як змінити ситуацію, можливо, звертатимемось за допомогою до народних депутатів», - резюмував міський голова й додав, що оскільки є протиріччя, то місто подумає, чи виділяти 75 тис грн на документацію по водопостачанню «Зарудки», чи використати ці кошти на інші потреби.

Серед жителів мікрорайону витає раціональна думка, яку висловлювали й на зібранні: 21 лютого, виділити гроші на виготовлення проектно-кошторисної документації на проведення каналізування й вже з конкретними розрахунками звертатися до всіх можливих урядових, неурядових донорів за коштами на проведення робіт із прокладання каналізації.

Поки у жителів «Зарудки» триває діалог із міською владою, подружжя Масляків із вул. Д. Галицького безуспішно самотужки бореться із водопіллям й з жахом слухає прогноз погоди. А він невтішний: 4 квітня дощі, на вихідні 6-7 квітня теж дощитиме…

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин