Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Кола пекла

В одному з номерів газети «Експрес» під рубрикою «Як це було» описано події Голокосту у Львові.

Знищення євреїв, що тривало в окупованій нацистами Європі, продовжилось в Україні відразу після вторгнення на наше територію німецьких військ. Не стала винятком і Жидачівщина. Під страхом смерті нові окупанти забороняли переховувати євреїв і зобов’язали всіх юдеїв округи зголошуватися й збиратися у визначеному місці. Відомі факти переховування євреїв, вихрещування їхніх дітей.

Так, мешканка с. Вільхівців 93-річна Стефанія Принда з с. Волиці-Гніздичівської пам’ятає, як священик о. Скоробагатий хрестив дітей із єврейських сімей.

Німці ж, зібравши усіх, хто зголосився, і нічого нового не вигадуючи й не створюючи собі проблем, зробили так, як свого часу Сталін: «нема людини – нема проблеми». З Жидачева колону приречених юдеїв, серед яких було багато дітей і перестарілих, гітлерівці повели пішо через села Іванівці, Туради, Цуцилівці. Людей, які скупчувалися обабіч доріг, щоб подивитися, що ж то таке діється, військові розганяли.

Усіх євреїв помістили у великій стайні за селом. Через деякий час їх знову повели, але вже у зворотному напрямі, за Цуцилівцями звернули з гостинця у поля і попрямували до лісу. Через 2 км від села на узліссі 89 осіб було розстріляно нацистами, а їхні тіла поховано в спільній могилі.

Та на цьому трагічна доля жертв не закінчилася. Минуло більше 30 років з часу кривавої трагедії. Колгоспні функціонери ділили у полі луки для косовиці. Коли ж дійшли до пасіки біля лісу, то побачили двох чужих хлопців років тридцяти з букетом польових квітів. Незнайомці представилися родичами юдеїв, розстріляних неподалік, і попросили вказати їм точне місце захоронення, щоб віддати шану загиблим. Їм показали це місце.

Як же була шокована громада, коли через кілька днів косарі виявили на місці могили і біля неї гору кісток й волосся. Цими «родичами» виявились «чорні археологи», а попросту мародери. Поки громада вирішувала, що робити з похованням, КДБ працював…

Місцевий тесля колгоспу виготовив чотири великі труни, в які ув’язнені Жидачівського КПЗ вложили нетлінні останки жертв, і під покривом ночі екскаватор вирив могилу, куди склали труни та залили бетоном, який привіз ЗІЛ із бетонного заводу. Землю розрівняли й затерли сліди. Тільки одиниці знають місце цієї могили. Так на цвинтарі с. Іванівців закінчилися земні кола пекла цих 89 страждальців.

Степан ВІТЯК.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин