У Ходорові хочуть відновити будинок, у якому засідала дипломатична місія країн Антанти та командування Української Галицької Армії

До переліку споруд, які посідають неабияке місце в історії не лише міста Ходорова, але й Жидачівщини, варто було б внести приміщення теперішньої загальноосвітньої школи №3. Сьогодні ж більш як столітній будинок, у якому відбувались важливі історичні події Галичини, навіть не внесено у перелік пам’яток архітектури. Він потребує й відновлення фасаду.

Ініціативу надання будинку історичного значення та встановлення на його відновленому фасаді пам’ятної таблички про події 1918-1919 років уже понад чотири роки виношує дирекція школи. За словами директора Ходорівської ЗОШ №3 Любові Мільовської, складено проект та кошторис на ремонт фасаду будівлі. Кошти, звісно, немалі - 370 тис 610 грн, проте, скооперувавши зусилля доброчинців, депутатів, батьківського колективу, громадських організацій, можна їх віднайти і відновити будинок. Тим паче. що наступного року школа святкуватиме 50-річний ювілей своєї діяльності, минатиме 95-а річниця дипломатичної місії країн Антанти та Української Галицької Армії. Кращої нагоди нагадати про Ходорів, як однин із важливих центрів Галичини, годі шукати.

Нагадаємо, в приміщенні, що 1890 року слугувало повітовим судом, відбувалися знакові події як в історії Ходорова, так і цілої Галичини. Найбільш вагомі події проходили тут у 1918-1919 роках. У той час про Ходорів говорив мало не весь світ. Адже, як відомо, наприкінці 1918 року тут розташувалася Начальна Команда Української Галицької Армії, яка керувала військом під час українсько-польської війни. В цьому приміщенні засідали такі визначні командири УГА, як начальний комендант генерал Омелянович-Павленко, начальник штабу полковник Мишковський (якого згодом змінив полковник Курманович), полковник Д. Вітовський та інші. Сюди неодноразово навідувався президент Західноукраїнської Народної Республіки Євген Петрушевич.

22 лютого місія Антанти прибула до Ходорова, де розпочалися переговори. З боку Антанти — від Франції генерал Бартелемі, Англії — генерал Картон, США — професор Лорд, Італії — майор Стабіле. А 27 лютого представники дипломатичних місій найвпливовіших країн Європи зустрічалися із отаманом і членом Директорії Симоном Петлюрою.

27 лютого 1919 р. Ходорів став свідком неабиякої події: до міста прибув Головний отаман, член Директорії Симон Петлюра. На станції, прикрашеній синьо-жовтими прапорами, вишикувався почесний караул. Оркестр гримів «Ще не вмерла Україна». Високого гостя зустрічав президент Петрушевич, генералітет УГА, - так описується ця подія в історії України.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати