Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Легкі гроші – великі проблеми

Всюди «гроші, гроші, гроші»: «кредити готівкою до 50000 грн», «кредити без довідки про доходи», «кредити на все і майже задарма». Такими й подібними оголошеннями рясніють сторінки газет, ними обклеєні вулиці міст.

 

Гроші, які хтось віддає «просто так», «задарма», викликають у головах людей райдужні перспективи майбутнього. Ось візьму кредит - куплю автомобіль, про який так мріяв, візьму у позику гроші - зроблю ремонт у квартирі, візьму з десяток тисяч - і зроблю весілля доньці чи синові, позичу кругленьку суму - й вкладу їх у власну справу, що принесе мені стабільний дохід й впевненість у завтрашньому дні, позичу гроші - й красиво відпочину на березі моря. Так найчастіше міркують люди, які наважуються оформити взаємовигідні до пори - до часу стосунки із банківськими установами, кредитними спілками чи приватними позичальниками.

 

Найчастіше, вже коли стоїш перед фактом повернення позики, приходить усвідомлення того, що віддавати ж особливо немає з чого. Пенсія чи заробітна плата, яку отримуєш лише раз на місяць, ледве покриває мінімальні потреби, власний бізнес прогорів, так і не давши бажаних доходів, й гроші, взяті в борг, уже немає із чого повертати. Тоді хтось тягнеться із останніх жил, щоб позбутися нав’язливого боргу, що, як Дамоклів меч, висить над головою і ладен обрушитись при найменшій нагоді. Інші ж шукають начебто швидшого вирішення дилеми й звертаються за новою позикою, не вчитуючись у банківські угоди, не звертаючи уваги на відсоткові ставки. Мовляв, ось візьму кредит - погашу старі борги й почну жити на одну зарплату. Проте спокус багато, боргів, виявляється, назбиралось ще більше, тож шукаєш новий вихід і знову йдеш до банку чи спокушаєшся на заманливі оголошення в газетах… Це, як лавина, що скочується та врешті поглинає цілком, і вибратися з неї без ушкоджень мало кому вдається.

Такі манливі купюри, які так легко можна отримати, і вже не звертаєш на це колюче словосполучення - «в кредит» - жодної уваги. Тільки от забувають наші люди, що за все в житті рано чи пізно доводиться платити, а приказка про те, що безплатний сир буває лише в мишоловці, актуальна завжди. В сучасному світі особливо. На кожному кроці розставлені сильці, в які так легко й бездумно потрапляють легковажні, легковірні люди, часто ризикуючи всім своїм нажитим добром, а нерідко й майном своїх близьких, родичів, друзів.

Боргові ями, в які потрапляють із власної вини жителі й нашого району, можуть сягати космічних, як на середньостатистичні статки, сум - близько мільйона гривень! Найбільше відчайдухів, які йдуть у ва-банк, мешкає, у Ходорові, Гніздичеві, Жидачеві.

У виконавчих документах відділу Державної виконавчої служби Жидачівського районного управління юстиції, які доводиться, так би мовити, пускати в хід виконавцям, фігурують суми із багатьма нулями: 200000, 300000, 400000 і навіть 700000 гривень...

Найчастіше у своїх фінансових проблемах винні самі люди, зауважує заступник начальника відділу ДВС Жидачівського районного управління юстиції Катерина Чуприняк, адже в яку б страшну, здавалось би, безпросвітну халепу не потрапили, завжди є вихід. Зачасту позичальники безвідповідально ставляться до рішень суду, повідомлень від державної виконавчої служби, опам’ятовуються лише тоді, коли вже йде мова про реалізацію заставного майна.

Через боргові зобов’язання можна втратити не лише побутові речі, а й найцінніше – власне помешкання. За рішенням судів через борги позичальників перед фінансовими установами державною виконавчою службою в районі продано вже п’ять будинків. Відкрите виконавче провадження й ще по кількох. Кричущий випадок нещодавно мав місце в м. Ходорові, де під заставу передано приватний будинок, у якому, окрім боржниці, мешкають її троє неповнолітніх діточок та матір. Справа оскаржується у суді.

До слова, зауважує заступник начальника відділу ДВС, майно, яке виставлене на продаж, якщо не знаходиться покупець на нього, переоцінюється, й реальна вартість його може впасти до 50%. Тоді людина-боржник залишається і без житла, й із непогашеним боргом на кругленьку суму. Якщо житло взяте під іпотеку, то в разі боргу банк забирає це майно на свій баланс.

Проте навіть загроза втратити останнє пристановище не зупиняє людей від нерозважливих і ризикованих кроків. Вони знову беруть позики одна за одною.

Найчастіше переоцінюють свої фінансові можливості люди, які займалися чи ведуть власний бізнес, розповідає Катерина Чуприняк. Ті ж, хто живе на середній достаток, якщо й наважуються на оформлення кредитів, та ще й на великі суми, ретельніше стежать за виконанням своїх зобов’язань і намагаються в разі критичної ситуації знайти порозуміння як із банківськими установами, так із виконавчою службою. І банки, й державна виконавча служба йдуть на поступки, адже всі зацікавлені в тому, щоб боржник так чи інакше виконав свої зобов’язання. До прикладу, з огляду на різні життєві обставини, банки відтреміновують сплату позики на більший період, державна виконавча служба також з огляду на ситуацію й взаєморозуміння сторін може навіть і призупинити виконавче провадження. Але для цього потрібно найперше відповідальне ставлення самого позичальника, наголошує Катерина Чуприняк. Та рідко хто із злісних боржників вважає себе винним у таких ситуаціях.

Був випадок, зауважує заступник начальника відділу ДВС, коли жінка (так склалися життєві обставини) погрузла одразу в трьох кредитах, але, влаштувавшись на роботу, змогла потроху виплатити борги.

Часто, знову ж таки через свою легковажність та довірливість, люди, які виступають поручителями, самі того не усвідомлюючи, потрапляють у фінансову пастку. Погоджуючись стати поручителем комусь із родичів чи товаришеві, люди, не задумуючись та не вчитуючись в угоду, власноручно віддають у заставу своє майно, й у разі недоброчесності позичальника банк чи інша фінансова установа стягуватиме борг із поручителя. Звісно, останній може подавати регресний позов до суду на позичальника. таким самим добиваючись оплати ним боргу, але це малоефективно.

Іноді стається так, що від недобросовісності позичальника може потерпати навіть зовсім стороння людина, яка не підписувалась за жодні фінансові зобов’язання. До прикладу: чоловік, позичивши кругленьку суму, в заставу подав автомобіль, згодом його продав, а кредит так і не погасив. Звісно, банк вилучає заставлений автомобіль, але вже у його нового власника. Виявляється, купуючи машину, людина мало того, що одразу не переоформила її на себе, так ще й не поцікавилась, чи не перебував цей автомобіль у банківській заставі.

Щоб не потрапляти на фінансовий гачок, потрібно пильніше стежити за власними видатками, не брати на себе більше зобов’язань, аніж можеш виконати.

Найголовніше - вчасно реагувати на судові рішення та листи державної виконавчої служби. Державний виконавець неупереджено ставиться у своїй роботі як до боржника, так і до стягувача, наголошує у розмові Катерина Чуприняк. Завжди можна знайти золоту середину. Також заступник начальника відділу ДВС радить боржникам, якщо є рішення суду про стягнення боргу, проводити розрахунки через депозитні рахунки державної виконавчої служби. У такому разі людина буде впевнена в тому, що сплачує саме за боровими зобов’язаннями, й при потребі може отримати підтвердження про те, що вона дійсно сплатила борг.

Тож перш ніж спокуситися на легкі гроші потрібно зважити, чи вже настільки вони вам потрібні, як це здається на перший погляд. Адже легкі гроші зазвичай пророкують великі проблеми. Але, можливо, коли на місці рясніючих у газетах оголошень про кредити з’являться оголошення з пропозиціями працевлаштування, тоді люди розумітимуть справжню ціну грошам і своїм потребам та бажанням.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин