Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

В Облазниці освятили «Хрест Заслуги»

12 серпня в Облазниці вшанували воїнів УПА, що боролися за волю Україну.

У селі ще залишилися в живих вояки УПА Іван Степанович Козак (1922 р. н.) і Олександр Тихонович Бундик (1925 р. н.). Також Облазниця є малою батьківщиною справжнього українського патріота Олексія Данилишина, який був засуджений комуно-більшовицькою владою за участь у молодіжній організації «Месники» на 25 років позбавлення волі. Відбув сім років каторги у таборі казахстанського Джезказгану. Нині він активний член Конгресу Українських Націоналістів. Саме з його ініціативи виник проект до 70-річчя створення УПА, який матеріалізований і названий «Хрестом Заслуги» ходорівчанином Володимиром Мелехом.

 

Після Служби Божої у храмі великомученика Євстахія, яку провів отець Петро Пиріг, відправили панахиду за загиблими воїнами УПА із сіл: Облазниця, Жирівське, Нове Село, Корнелівка. До відправи долучилися о. Іван із села Сулятич та отець Олександр із села Жирівського. «Хрест Заслуги» встановлено біля приміщення сільської ради. Після освячення члени Товариства «Пам'ять» під керівництвом Володимира Гаврона сальвою уславили Героїв ОУН-УПА.

 

У Облазниця в 30-тих роках ХХ століття діяла чисельна організація ОУН, відродилася «Просвіта». Національно свідомими активістами засновані кооператива, молочарня, товариство «Сільський Господар». Організаторами цієї справи були священик Яків Хом’як, вчителька Ольга Древницька та Мирон Древницький. При товаристві «Сільський Господар» був хліборобський вишкіл, який очолив Степан Семен. Діяла хата-читальня, що спершу розміщувалася у господаря Павла Пауша, пізніше - у Василя Петрушки та Василя Пауша. Всі вони належали до ОУН. Молодь вчилася по-новому господарювати, вести рільництво, садівництво, пасічництво. Буо створено товариство «За здоровий спосіб життя». Багато молодих і дорослих відмовилися від куріння, вживання алкогольних напитків, навчалися військової справи. Інтелігенти зуміли згуртувати людей і повести за собою. Та почалася страшна війна.

Великим патріотизмом і жертовністю відзначалися наші діди і прадіди. Ось яскравий приклад із нової книги Олексія Данилишина «Повстанськими стежками Жидачівщини».

На хуторі Воля Облазницька на подвір’ї Григорія Лазара була криївка, де переховувались повстанці. Цю криївку видав зрадник «Шум», який в ній, напевно, побував, але точних координат не запам’ятав. Енкаведисти оточили хутір і прийшли на подвір’я, де розміщувалася криївка. В ній на той час перебувало п’ятеро повстанців. Серед них і районовий провідник «Вихор» - Костянтин Костянтинович Кушнір (стрий о. Петра). Карателі довгими металевими піками проколювали все подвір’я, але знайти добре замаскованого входу і криївки не змогли. Тоді вивели Григорія Лазара з хати й стали катувати.

- Скажи, бандьора, гдє схрон? – Григорій мовчав, тільки стогнав від болю, та криївки не видав.

Карателі залишили його на подвір’ї непритомного. А криївка була на подвір’ї, закидана зверху коленими дровами, вхід замаскований з боку гноєсховища під прілою соломою та прикинутий дровами. Одна вентиляційна труба була під підвалиною шпихліра, а друга замаскована під патиками.

Не забули славні нащадки, хто боровся за Незалежність України, і як свідчення цього постають на честь загиблих Героїв символічні «Хрести Заслуги».

Голова районної ради Ігор Кос вручив грамоти живим учасникам повстанської боротьби Івану Козаку та Олександру Бундику.

На святі були присутні і виступили: Олексій Данилишин, заступник голови райдержадміністрації Олег Кизима, обласний депутат Андрій Кіт, голова ГО «Небайдужі» Ігор Ожиївський, районний депутат Михайло Марків, голова Ходорівської організації КУНу Володимир Мелех, сільський голова Станіслав Стрийський.

Урочисту частину продовжили учасники художньої самодіяльності, керівники Народних домів сільської ради: Ганна Цан, Марія Гаранько, Оксана Прислупська, Марія Чмелик, Василина Ольшанецька, Олександра Проць за участі Йосипа Гаранька, Галини Гудзоватої, Ольги Ольшанецької. Чарували своїми піснями стриянка Наталія Бабяк, внучка ветерана УПА Мирослава Сенів. Потішили танцями Соломія Микитин, Христина Сумик, Христина Мартинюк, Марія Плечінь – під керівництвом студентки Стрийського аграрного технікуму Надії Богів. Загострювали патріотичні почуття художні читання Христини Мелех і Володимира Акуліча з міста Ходорова.

На завершення свята у виконанні всіх учасників зібрання прозвучав Гімн України. Слава Героям!

Наталія Мелех.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин