Село Букавина - зернина в колоссі України

«Думаю про наше село, яких було тисячі на Україні, які віками тяжко двигають хрест своєї долі, і вірю в їх воскресіння, і чекаю їх воскресіння…»

Село Букавина розташоване на мальовничих берегах річок Дністра та Лугу. Сама назва села вказує на те, що вона походить від слова «бук». Дійсно, колись в давнину вздовж берегів Дністра росло багато дерев-буків, але після реформи 1848 року селяни втратили так звані сервітути, тобто право брати дерево з панського лісу. До наших днів не залишилося ні одного бука, а лише, як спогад про їхню красу, - красива назва села - Букавина.

В середині ХVII століття Букавина належала великому польському магнатові Мартину Калиновському, безпосередньо селом володів орендар Ян Язвінський, який, щоб одержати максимальні прибутки, здирав три шкури з селян.

Більшого розвитку село досягло після скасування панщини, і в честь цього було встановлено чотири хрести. До наших часів залишився тільки один, і то лише камінь, який розміщений між чотирьох лип при в’їзді в село. Зараз вони всі відновлені.

В самому селі церкви не було, але своєю називали церкву, яка розміщена на мальовничій горі біля села Молотова.

В XVI-XVII ст. почали відкривати школи при церквах і монастирях. В Букавині І і ІІ були переобладнані зі старих хат маленькі школи.

Восени 1848 року наші односельчани брали участь у визволенні Жидачева від польської шляхти, а у 50-70-х рр. XVIII ст.- у народному повстанні на Жидачівщині.

В селі проживало приблизно 500 чоловік. Серед них було багато людей, які добре знали свою справу, це ковалі, шевці, ткачі.

З приходом радянської влади організувався перший колгосп «Червоний Дністер» (в 1940 році). Головою його став односельчан Петро Смолінський. У вересні 1950 року цей колгосп був об’єднаний з колгоспом «Червона Зірка» (Бортники), а в 1958-му - з колгоспом «Комсомолець» (Демидів). Головою колгоспу деякий час була Марія Ключник. У 1993 році його перейменували у держгосп «Дністер».

У 1935 році було побудовано будинок «Просвіти», там функціонували дитячий садок і перша бібліотека (1956 р).

В селі діяли прекрасний драматичний гурток, керівник якого був М.В Брик, а також мелодійне тріо музик «Банда». Написано пісню про Букавину, яку співають до сьогодні на весіллях.

Влітку 1944р. село знову опинилося на самій лінії страшного фронту. Фашистські війська укріпилися на правому березі Дністра, і 1,5 доби йшла запекла боротьба. В рядах УПА воювали і загинули односельчани: П.Марків, С. Романович, М. Романович, брати Марківи, В. Малий, П. Піняк й інші.

Протягом 1950-70-х рр. було збудовано магазин, три корівники, конюшню, склади, будинок тваринника. А оскільки вважали наше село неперспективним, то і не будували ніяких культурних закладів. Спочатку закрили початкову школу, нині діти навчаються у школі с. Бортник. А стару школу, яка залишилася, люди з великими труднощами переобладнали. Зараз там будинок «Просвіти» та бібліотека.

Молоді хлопці і старші чоловіки, які «закохані» у футбол, своїми силами зробили прекрасний стадіон, посадили дерева та зробили лавки для вболівальників.

У 2008 р. в центрі села почали будівництво каплички. 3 червня цього року відбулося її освячення та відкриття. Ентузіастом будівництва був М. Брик. Величезний внесок в будівництво зробила сільський голова Н. Глосницька. Але без Божої ласки та без покрови Божої Матері цього б не відбулось.

У бібліотеці і Народному домі проводяться різні масові та культурні заходи, в яких беруть участь всі діти села і молодь. Особливо радує всіх своїм співом ансамбль «Любисток» (М. Павлишин, Н. Глосницька, М. Трусь, Ю. Абрамів, М. Долинська, А. Камінська, Ж. Медвідь).

В селі проживає поетеса Я. Дилин, яка присвятила багато віршів рідному селу.

Христина Трусь.

Надрукувати