Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Градолом пройшовся частиною Жидачівщини

9 червня від негоди на Жидачівщині потерпіло 14 населених пунктів. Градом пошкоджено покрівлі й вікна у п’яти закладах культури, семи закладах освіти, одній лікарні та трьох ФАПах. Збитків зазнало 1675 домогосподарств. Також пошкоджено сільгоспкультури на площі 2075,7 га, повідомляють у Жидачівській РДА.

Найбільше потерпіли від стихії м. Ходорів, села Загірочко, Добрівляни, Вовчатичі, Сугрів, Садки, Демидів, Молотів, Бородчиці, Жирова та Заліски.

На засіданні районної комісії з ТЕБ та НС ситуацію у районі визначено як надзвичайною місцевого рівня. 10 червня на Ходорівщині знову йшов дощ. Жителі Ходорова та постраждалих сіл як могли накривали свої будинки. З дахів, незважаючи на те, що була неділя, люди скидали потрощений шифер, черепицю й встеляли дах плівкою, брезентом.

10 червня у районі побував заступник голови Львівської облдержадміністрації Олег Рудницький. Разом із керівництвом району він відвідав населені пункти, що найбільше потерпіли від стихії.

Небувалої величини град, що випав ввечері 9 червня, збив на сито покрівлю на будинках у сотень мешканців району. За шість хвилин град встиг побити дахи будинків, повибивати шибки у Ходорівській лікарні, вікна у машинах та навіть впасти на голови людей. На щастя, ніхто суттєво не постраждав, якщо не враховувати завданих матеріальних збитків. Загальні втрати від стихії у районі, за попередніми підрахунками Жидачівської РДА, становлять 3 млн. 800 тис. грн.

10 червня відбулося екстрене виїзне засідання районної комісії з ТЕБ та НС в м. Ходорові за участю заступника голови ОДА Олега Рудницького та представників обласного управління МНС. У першу чергу представники комісії оглянули ушкодження, які завдала негода Ходорівській районній лікарні. Тут градом вибило шиби в частині головного корпусу медзакладу, побило покрівлю.

У Ходорові з самого недільного ранку працювали комісії міської ради та депутатів, які обходили садиби постраждалих ходорівчани і допомагали фіксувати обсяги ушкоджень. Такі ж обстеження з понеділка проводили й у інших постраждалих населених пунктах. Як було сказано під час засідання, обласна райдержадміністрація та обласна рада спільно із районним керівництвом шукатимуть можливість якщо не фінансово, то будівельними матеріалами допомогти постраждалим відновити свої оселі. Щоб на перших порах допомогти людям, керівництво міста та району ще 9 червня домовилось із власниками будівельних магазинів про виділення для постраждалих хоча б поліетиленової плівки для тимчасового перекриття дахів.

12 червня голова райдержадміністрації Сергій Коваль провів розширену нараду за участю заступника голови районної ради Марії Стеців, заступників голови райдержадміністрації, керівників відділів, управлінь. районних служб, помічника депутата Львівської обласної ради Ігоря Ожиївського, депутата районної ради Зеновія Кота, представників комісії з питань ТЕБ та НС.

Потреби населення і установ району у шифері становлять понад 50 тис. шт. Голова райдержадміністрації інформував, що за сприяння депутата обласної ради Андрія Кота виділено транспорт для доставки із Івано-Франківського цементно-шиферного комбінату двох тисяч листів шиферу. Для його прийому і вивантаження у Ходорові виділено кран та спецтехніку. С. Коваль також наголосив на важливості підключення до роботи із надання допомоги постраждалим людям усіх депутатів обласної та районної рад. На засіданні йшла мова й про оперативне завезення у район додаткової кількості скла, шиферу та інших будівельних матеріалів. Також керівництво району наголошувало на необхідності проведення контролю за цінами на згадані будівельні матеріали, за роботою із відшкодування втрат від стихії населенню страховими компаніями, організації оздоровлення дітей із сімей, які потерпіли від стихії.

Що ж стосується здорожчання будівельних матеріалів, то, як запевнив нас мер Ходорова Олег Коцовський, у магазинах міста такого не спостерігається, як лист шиферу коштував 54 грн, так і коштує. Ніхто не продає його за ціною 70 грн, запевнив мер. Також Олег Коцовський повідомив, що станом на 12 червня місто для відновлення завданих збитків потребує 24 тис листів шиферу, 4,5 тис. метрів квадратних скла.

В перші дні люди були шоковані тим, що сталося. Такого граду не бачили старожили, яким поза сімдесят і дев’яносто літ. Очевидці цього стихійного лиха розповідають, що град був розміром з гусяче яйце. Люди попри переляк і розпач, який їх охопив опісля побаченої шкоди, все ж не розгубилися і зберегли, так би мовити для історії, в своїх морозильних камерах гігантські «горошини» граду. Що в той день падало з неба, нам показали діти Вікторія Сенів та Роман Абрамів (на фото).

Шкоду, яку завдав помешканням та городині град, показували і мало не плакали жителі Ходорова. Надія Ворона, яка лише два роки тому спромоглася перекрити свій будинок, та Олександра Весельська були просто в розпачі від того, що самотужки не могли впоратися із бідою, яка так раптово нагрянула. Жінки не знали, за що мають братися, як латати побиту покрівлю. Від безсилля розводило руками подружжя Трушів: мало того, що в їхній старенькій хаті негода побила вікна й покрівлю, так ще й дощенту знищила всю городину.

Дивувало всіх, що град був не звичної форми, а наче в одній з’єдналося кілька десятків дрібних градинок. Одна градинка важила від 50 до 180 грамів, кажуть очевидці. За лічені хвилини град, побивши дахи, вікна, автівки та городину, льодовою пеленою встелив землю, розповідають ходорівчани. Негода насунулась так раптово й несподівано, що люди просто не зорієнтувалися одразу. Багатьох льодовий смерч застав у дорозі, приміром, як ходорівчанина Івана Солука і його машину (на фото). Перед цими льодовими каменюками змогли встояти лише покрівлі з металу, оцинкованої бляхи та старої австрійської черепиці.

Ушкоджень зазнали не лише будівлі, від забоїв голови постраждало й кілька людей. Щоправда, офіційних даних про завдання фізичних ушкоджень людям медики не повідомляють, очевидно, постраждалі не зверталися за медичною допомогою.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин