Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

«Хрест Заслуги» встановлено у Загірочку

27 травня у селі Загірочку посвятили пам’ятний знак на честь районного Провідника Василя Краївського – «Легіня», хорунжого УПА Остапа Волинця і всіх полеглих односельців.

Знак освятили всечесніші отці: парох с. Загірочка о. Іван, а також о. Левко із села Букавина із благословення Преосвященного Владики, Апостольського Адміністратора Стрийської єпархії Тараса Сеньківа.

Василь Краївський - 1916 р.н., член ОУН із 1938 р., референт районового Проводу ОУН-УПА на теренах Ходорівщини, «Легінь».

Багато сил знань і праці на благо рідного села віддали брати Василь, Олекса і Семен Краївські. У селі організовується хоровий гурток, керівником якого був Петро Ковалишин. Василь Краївський ставить на сцені патріотичні вистави, організовує відзначення визначних історичних подій, таких як річниці ЗУНР, свято Крут, Шевченківські дні та ін.

У 1942 році створюються відділи УПА. Добровольцями вступають в її ряди Василь Краївський, Михайло Свистик, Андрій Шаран, Михайло Бойко. Краївський робить зв’язковою хатою дім Онуфрія Шевціва, бо він як війт поза підозрою. З весни 1944 року Василь Краївський («Легінь») призначений районовим Провідником ОУН-УПА. З другим поверненням совітів в селі організовує кущову боївку УПА, в яку вступило багато молодих хлопців. Інформація про його діяльність дуже скупа, бо діяли згідно із законами конспірації, щоб не дізнався ворог. Відомо про те, що після зимового постою (перебування) на теренах Буковини «Легінь», «Смерека», «Вірний» вирушили на зустріч з кущовими боївками УПА.

2 березня 1951 року прибули до боївки «Сойки», яка перебувала на постої за селом Станківці (урочище Мошинки) Миколаївського району. Зранку наступного дня територію Мошинки оточили війська НКВД. Зав’язався бій, у якому загинули герої, які протягом більше десяти років воювали проти трьох окупантів за волю України: польських шовіністів Армії Крайової, гітлерівської нацистської Німеччини і комуно-большевицького Совєтського Союзу. Серед шістьох загиблих був і «Легінь» - Василь Краївський.

Остап Волинець – 1922 р.н., член ОУН, «Гуцул», хорунжий УПА, закінчив гімназію у Львові, згодом 5 семестрів медінституту. Служив в УПА при санітарній частині у Чорному лісі на теренах Івано-Франківщини. З липня 1944 р. лікар лемківського куреня «Рена» (Василь Мізерний) у сотні «Веселого». Загинув у бою з спецвідділом НКВД «червона мітла» 3 квітня 1945 року біля Ветлина, там і похований.

Роман Волинець – 1923 р.н., вояк УПА. Загинув у бою в лісі «Провали» на Івано-Франківщині 1946 (47) роках. Остап і Роман брати і сини священика.

Отже, не бандити були в УПА , а, як бачимо на прикладі, у тому числі сини найповажніших людей – священиків. Цей акцент для тих, хто сумнівається і не визнає Героями учасників УПА. А їх уже так мало залишилося.

У славному селі Загірочку із зброєю в руках полягло 26 повстанців-односельців. Всі ці відомості розвідав і розповів на святі посвячення пам’ятного знака п. Олексій Данилишин.

Жителі села вшанували світлу пам’ять своїх героїв. Знак встановили навпроти сільської ради. Недарма їх називають козаками.

Процесія із церкви йшла у супроводі козаків на конях із національними і революційними прапорами. Полеглим героям потрібна наша слава, вдячна пам'ять і молитва, а живим - шана і увага. Пам'ять полеглих пом’янули хвилиною мовчання. На свято сільський голова Андрій Хомут запросив учасників визвольних змагань, репресованих. Михайлину Михайлівну Медвідь – учасника визвольних змагань; Миколу Михайловича Середнього і Андрія Йосафатовича Середнього (обидва політв’язні), сестру районового Провідника Василя Краївського п. Софію Галушко. Андрій Ярославович нагородив кожного Почесними грамотами до 70-річчя УПА і грошовими преміями особисто від себе.

Почесною грамотою сільський голова нагородив політв’язня Олексія Васильовича Данилишина як ідейного натхненника проекту «Хрест Заслуги» до 70- річчя УПА. На адресу автора і виконавця цього проекту Володимира Мелеха звучали слова подяки.

Слова подяки звучали також на адресу обласного депутата Андрія Кота за фінансування друку нової книги О. Данилишина «Повстанськими стежками Жидачівщини». Присутні, отримали від депутата книгу Анни Гошко-Кіт «Жертви за незалежність».

На зібранні села були присутні заступник голови районної ради Марія Стеців, представник РДА Олексій Хемій, районний депутат Зеновій Кіт.

Про проект «Хрест Заслуги» знають і за межами району. На свято запросили голову міської станиці братства ОУН-УПА ім. Романа Шухевича міста Одеси, голову ради старійшин України Павлу Миронця, голову громадської організації «Небайдужі» Ігоря Ожиївського, голову районної Стрийської організації КУН Миколу Магаса. Присутніми були голова районної Жидачівської організації КУН Ярослав Ягніщак, голова Ходорівської міської організації КУН Володимир Мелех.

Діти с. Загірочка можуть бути прикладом у збереженні пам’яті про своїх дідів. Найперше це школяр Андріан Костів, який написав вірш «Це було колись давно» про свого прадіда. У святі посвячення та відкриття «Хреста Заслуги», що відбулося 27 травня, взяли участь учні школи: Степан Вовк, Володимир Цикалюк, Ліля Кутна, Анастасія Олійник, Наталя Погорілець, Надія Пастух, Павло Шептицький. Всі учасники отримали у дарунок від Володимира Мелеха книжечку «Михайлик».

Захоплення і сльози викликало також художнє читання у виконанні учасниці визвольних змагань Михайлини Михайлівни Медвідь. Як сказала п. Михайлина, цей вірш написали повстанці. Вона ніби і сама повернулася у той час її молодості. Як молодечо горіли в неї очі і яким чітким було декламування! В основному на святі патріотизму звучали вірші на слова славного односельця, поета-націоналіста Остапа Лижника. Він прочитав і свого нового вірша «Заросла могила».

Святковий настрій у присутніх викликав чудовий спів художнього колективу села під керівництвом директора «Просвіти» Люби Піняк.

Наталя МЕЛЕХ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин