Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

XXV шаховий турнір на приз часопису “Новий час”

Історія шахів налічує не менше трьох тисяч років, хоч деякі дослідники кажуть, що вона значно древніша. Доведено, що ця гра була поширена серед індійських королів і магараджів ще 3000 років до н.е. Вже в найдавніших індійських манускриптах у тій епосі знаходять повчання гри в шахи.

В перших століттях нашої ери вона була так поширена в Аравії та Персії, що ганьбою вважалося, коли інтелігентний чоловік не вмів грати в шахи.

Араби занесли цю гру до Іспанії, звідти вона дісталася до Франції, де, наприклад, Карл Великий був її великим шанувальником. Німецький імператор Отто III свого часу рахувався за найкращого шахіста в Європі.

Грою у шахи в різні часи захоплювалися володарі країн і еліта націй. У давні часи вважалося, якщо людина добре грає в шахи – вона стоїть на щабель вище від своїх співплемінників.

Уже 25-й раз наш часопис проводить турнір. До 2004 року шаховий турнір на приз «Нового часу» проводився у Жидачеві. Це був невеличкий захід серед шахістів любителів району.

З 2004 ми вирішили змінити філософію турніру. Попри залучення молоді до інтелектуальної гри та пропагування шахів ми поставили собі за мету проводити турніри на території тодішнього району, у селах і селищах, найвіддаленіших місцинах, щоб через шахи люди пізнавали край, де вони мешкають, а ми сприяли цим територіям у промоції. Географія турніру за ці роки була надзвичайно обширною:

2004 – смт. Гніздичів

2005 – м. Жидачів

2006 – м. Жидачів

2007 – с. Любша

2008 – м. Ходорів

2009 – с. Чертіж

2010 – с. Новошино

2011 – смт. Журавно

2012 – с. Вільхівці

2013 – с. Володимирці

2014 – с. Руда

2015 – м. Жидачів

2016 – смт. Нові Стрілища

2017 – с. Млиниська

2018 – с. Заріччя

2019 – с. Кохавино

Змінився і підхід до організації цього заходу: бюджет турніру й призовий фонд зросли у рази, а це значною мірою сприяло тому, що на турнір почали приїжджати шахісти з інших районів, а останнім часом і областей, в результаті чого турнір перетворився на міжобласний. З’явилися спонсори і меценати, хоч левову частку витрат ми брали і беремо на себе.

Минулий рік, який став непростим для нас усіх, вніс свої корективи, і через пандемію коронавірусу було вирішено турнір перенести. Люди чемпіонат Європи з футболу переносять… А якщо серйозно, останніми роками участь у турнірі бере багато дітей, тому ми не мали права ризикувати…

Цьогорічний турнір був особливим ще й тим, що він співпав із річницею, коли на Сході України в російсько-українській війні загинув наш Тарас Матвіїв, воїн, журналіст, активний громадський діяч, Герой України. Пам’яті Тараса ми й присвятили наш ювілейний…

А він справді став ювілейним як за кількістю учасників, так і за географією, звідки прибули шахісти. Участь 47 дітей з Ходорівщини, Жидачівщини, Гніздичівщини, Журавненщини каже сама за себе. Ще ширшою була географія учасників дорослих: Рогатин, Бучач, Новий Розділ, вже не кажучи про представництво наших чотирьох громад. Загалом – 34 учасники.

На відкриття турніру, який проходив у Жидачівській другій школі (за що ми вдячні директору Оксані Мальцевій), ми запросили міського голову Володимира Левка, батьків Тараса Матвіїва, представників місцевої влади, які бажали всім учасникам тільки перемог. Валентина Матвіїв презентувала майбутнім переможцям свою поетичну збірку «Легкокрила».

Судді змагань Іван Березовський, Олег Гулей, Марія Корда довели до відома учасників правила, і діти та дорослі всілися за шахівниці.

Боротьба за призові місця вийшла, як завжди, запеклою. Серед дорослих перше місце і головний приз (а щодо призів, то вже давно ми вважаємо, що найкращим призом для інтелектуалів є матеріальне заохочення) отримав гість з Рогатина Вадим Челядин із результатом 6 балів. Другим був Василь Деременда з Бучача а третім – наш земляк, прекрасний фотограф-любитель «монастирецьких грибів» і чарівної природи Іван Березовський.

У десятку кращих за результатами ввійшли: Анна Мудра (Жидачів), Юрій Лешко (Ходорів), Лук’ян Курцеба (Бучач), Володимир Горин (Кальне), Дмитро Ратич (Ходорів), Ігор Заблоцький (Новий Розділ), Ігор Пиріг (Гніздичів).

Відрадно, що, окрім сильних чоловіків, участь у турнірі беруть і дівчата. Окрім жидачівчанки Анни Мудрої, яка показала дуже достойний четвертий результат, трималася на рівні з корифеями жидачівських шахів і Ірина Шуста з Воловця. Загалом, всі учасники отримали грамоти турніру і призові в залежності від своїх результатів.

Що стосується дитячого турніру, то, як показав досвід останніх років, його проводити вдвічі важче, ніж дорослий. Цьогоріч на участь 47 учасників ще раз підтвердила, що ми йдемо в правильному руслі, бо кожного року кількість дітей тільки збільшується, завдяки тренерам росте їх майстерність, а дитячі «Шахові клуби» в Гніздичеві, Жидачеві та Ходорові заслуговують на підтримку і влади, і громад.

Молодші учасники були розділені на 10 підгруп, де враховувалися вік учасників та стать.

Отже, переможцями стали:

Група 1. 2012-2013 р.н.

1 місце – Чорна Каміла (Ходорів)

2 місце – Магас Роксолана (Ходорів)

3 місце - Гучко Марія (Гніздичів)

Група 2.

1 місце – Костянтин Цанцала (Монастирець)

2 місце – Багрій Євген (Жидачів)

3 місце – Глушій Олександр (Жидачів)

Група 3. 2011 р.н.

1 місце – Петришин Ірина (Жидачів)

2 місце – Кривецька Софія (Жидачів)

3 місце - Найда Христина (Жидачів)

Група 4.

1 місце – Гутник Віктор (Жидачів)

2 місце – Косів Денис (Жидачів)

3 місце - Сидор Олександр (Жидачів)

Група 5. 2010 р.н.

1 місце – Гринишин Маргарита (Жидачів)

2 місце – Срога Таня (Гніздичів)

3 місце - Гучко Марія (Гніздичів)

Група 6.

1 місце – Шальвіра Віталій (Жидачів)

2 місце – Стрига Андрій (Ходорів)

3 місце - Лялюк Максим (Жидачів)

Група 7. 2008-2009 р.н.

1 місце – Гриців Оксана (Жидачів)

2 місце – Салдан Марія (Гніздичів)

3 місце - Савків Марія (Ходорів)

Група 8. 2008- 2009 р.н.

1 місце – Деркач Матвій (Ходорів)

2 місце – Гарват Максим (Гніздичів)

3 місце – Зозуляк Максим (Гніздичів)

Група 9. 2008-2009 р.н.

1 місце – Петришин Дмитро (м. Зборів, Тернопільська обл.)

2 місце – Іваник Андрій (Гніздичів)

3 місце - Дрекало Денис (Гніздичів)

Група 10. 2006-2007 р.н.

1 місце – Тиндюк Руслан (Гніздичів)

2 місце – Терлак Владислав (Ходорів)

3 місце - Швед Петро (Гніздичів)

Насамкінець хочемо подякувати тим людям, які щороку допомагають проводити цей захід: Андрію Ковбузу (ТОВ «Галпак»), Михайлу Титикалу (Кохавинська паперова фабрика), підприємцям Володимиру Шведу та Петру Кулику. Завдяки вашій матеріальній підтримці наш турнір серед шахістів Львівщини має великий рейтинг і статус, про що відгукуються учасники, які приїжджають до нас.

Будемо й надалі ширити цю інтелектуальну гру поміж людей.

До наступного року!

Андрій ДАНИЛЕЦЬ.

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин