Передплата друкованого видання на 2020 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Пам'ятний знак на місці підпільної друкарні

Місця розташування понад ста криївок, десятки місць, де відбувалися бої між відділами УПА та загонами енкаведе, місця загибелі визначних діячів національно-визвольного руху – це те, що вдалося з’ясувати протягом останніх років дослідникам, краєзнавцям, історикам і просто небайдужим людям Жидачівщини. Спогади, люди, терени зібрані Олексієм Данилишиним в одній книзі, що чекає свого виходу.

Незабаром про те, які визначні події протягом національно-визвольних змагань відбувалися в тому чи іншому селі Жидачівщини, знатиме навіть подорожній. 9 жовтня у Юшківцях біля церкви встановлено перший пам’ятний знак. Він засвідчує, що саме в цьому селі неподалік церкви в садибі Петра Заставного діяла протягом двох років підпільна друкарня «Полтава». Ця друкарня, з якої виходила національно-просвітницька, пропагандивна література й ширилась Львівщиною, Тернопільщиною, Івано-Франківщиною, попри облави не була розсекречена.

Це одна з трьох підпільних друкарень, що діяли на Жидачівщині. Двічі спецпідрозділи НКВД приїжджали у село, щоб «виявити розплідник ідей буржуазного націоналізму». Як згадує житель села Степан Кухар, у день облави приїхало 12 машин. На подвір’ї зробили обшук, стодолу розібрали, все звідти повитрясали, але так нічого й не знайшли. Схрон знаходився під старою хатою. «Із Заставних вже нікого нема, але внесок тої родини надзвичайно великий. Цей подвиг буде увіковічений, доки буде жити село й Україна», - зазначив під час відкриття пам’ятного знака Степан Кухар.

У день, коли християнський світ славить Івана Златоуста, в Юшківцях селяни численно прийшли до храму, щоб разом із парохом о. Олегом Мамчуком відзначити храмовий праник, помолитися за здоров’я рідних та близьких, пом’янути тих, хто відійшов у вічність, та освятити пам’ятний знак, що встановлений поблизу розташування підпільної друкарні «Полтава».

Після посвячення знака до громади звернувся колишній політв’язень Олексій Данилишин. Він коротко розповів історію цієї друкарні та двох інших, що знаходилися у селах Бертишеві («Вінниця») та Бринцях. Також нагадав про те, що найперша, підпільна друкарня розміщувалась також у Юшківцях у старій школі, що тепер служить музеєм. Закликав селян не забувати й не легковажити історією, а оповідати про неї своїм дітям, онукам, виховувати їх національно свідомими й гідними людьми, здатними будувати державу з вірою в Бога й Україну. Зазначив, що давно плекав задум встановити на місцях слави подібні знаки, щоб люди пам’ятали визначні події історії свого краю. Й ось лише цього року за підтримки небайдужих людей подружжя Володимира та Наталі Мелехів, депутата обласної ради Зіновія Карпінського, Романа Баліцкого вдалося виготовити та встановити перший із таких знаків. На бетонованій колоні, яку увінчує хрест слави, прикріплена металева пластина, де викарбувана подія, з нагоди якої й встановлено цей знак. Втілити задум допомагали також жителі Юшківців.

Це перший такий символічно-інформаційний знак, алея. як запевняють ініціатори, далеко не останній. До 70-річчя створення УПА у 2012 році планується встановити такі знаки в інших населених пунктах району. Промарковані місця бойової слави та подій національно-визвольного руху також будуть позначені на карті й, можливо, на цій основі згодом буде розроблено туристичний маршрут.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"