Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Василь Гудак — майстер яскравих контрастних композицій

Так свого часу відзивались про відомого кераміста, художника, викладача Василя Гудака його колеги. У світі художньо-прикладного мистецтва він вагома й поважна особистість. І надзвичайно прикро, що про свого краянина ми так мало знаємо. Якби не випадковість, то хтозна-коли б ще була нагода запізнатися із такою обдарованою, духовно багатою і цікавою творчою людиною, чудовим педагогом, яким є Василь Андрійович. До редакції часопису він завітав, щоб привітати із поважним 90-річним ювілеєм свою дорогу матусю, а виявилось, що й один із найвідоміших керамістів Львівщини нещодавно, 11 червня, відсвяткував 70-річний життєвий ювілей. Ми щиро, хоч із запізненням, вітаємо ювіляра, бажаємо йому творчого натхнення, визнання, вдячних та талановитих студентів.

 

Отже, народився майбутній представник мистецтвознавчої керамології й керамопедагогіки Василь Гудак 11 червня 1941 року в с. Монастирці. Закінчив Косівське училище прикладного мистецтва (відділ художньої кераміки, 1963), Львівський державний інститут прикладного і декоративного мистецтва (відділ художньої кераміки, 1968). Працював викладачем відділу художньої кераміки Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва (з 1968); доцент кафедри художньої кераміки Львівської національної академії мистецтв (з 1992); кандидат мистецтвознавства. Автор близько 130 керамологічних публікацій з проблем подільського гончарства в наукових і науково-популярних періодичних виданнях і збірниках. Автор творів із кераміки, учасник багатьох обласних, республіканських, всесоюзних та міжнародних художніх виставок. Учасник ІІІ Всеукраїнського симпозіуму монументальної кераміки в Опішному «Поезія гончарства на майданах і в парках України» (на якому в 1999 році отримав заохочувальну премію у номінації «Філософія глини»). Серед публіцистичних та дослідницьких праць вирізняється дослідження «Народні традиції у відродженні світоглядних позицій мистця, народу». У ній автор подає традиції як джерело натхнення сучасних мистців. Аналізує причини занепаду української культури (репресії 1930–1950-х років, двомовність, творення «колективного» мистецтва тощо). Пропонує шляхи виходу з кризи.

 

У 2008 році роботи Василя Андрійовича були представлені на всеукраїнській виставці «Світ глиняного дива», що розпочинала великий мистецький проект «Кераміка України. Традиції поколінь». Музейну експозицію, презентовано близько 200 творами сучасних художників. Були представлені роботи 84 художників зі всієї України, які відображають широкий спектр мистецьких уподобань і дають уявлення про стан та розвиток керамічної справи в Україні.

Твори Василя Гудака зберігаються в музеях і приватних збірках України, Росії, США, у тому числі в Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішному. Василь Гудак член Національної спілки художників України (з 1992), професор, викладач на кафедрі художньої кераміки Львівської національної академії мистецтв.

Кераміка - один із найдавніших винаходів людства. Вона є своєрідним літописом не тільки матеріальної, але й духовної історії та культури. В Україні гончарство є одним із найстаріших і найпоширеніших видів народної творчості, починаючи від неоліту (VI – III тис. до н.е.) і до наших днів. Сучасне мистецтво кераміки –величезний пласт національної культури. І дуже приємно, що один із яскравих виразників цього мистецтва походить із Жидачівщини.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин