Передплата друкованого видання на 2022 рік
Індекс видання: 30496
Часопис "НОВИЙ ЧАС"
Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання
Мінімальний строк передплати: 1 міс.
ПередплатитиЧасопис "НОВИЙ ЧАС"
Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання
Мінімальний строк передплати: 1 міс.
Передплатити«Сеньйор українських пасічників» - так шанобливо величали отця-декана Василя Пилипчука пасічники західного регіону України.
Народився о. Василь Пилипчук 5 квітня 1871 року в с. Малі Гнилички Збаразького повіту Тернопільського воєводства. Батьки його мали кілька моргів землі, невеличке господарство і гарну пасіку, любов до якої отець Василь проніс крізь усе життя. Після закінчення народної школи батьки бажали, щоб син вчився далі. Юнак вступає до польської гімназії у Тернополі, а згодом, як учень старших класів, переїжджає до Академічної гімназії у Львові. Успішно її закінчивши, студіює теологію у Львівському університеті, обирається першим головою товариства студентів-богословів. Під час навчання Василь Пилипчук бере активну участь в акції проти так званих баденівських виборів 1895 року. Одружується з Юлією Авдикович, батько якої походив з родини Маркіяна Шашкевича (дід М. Шашкевича був Авдикович). У 1896 році Василь Пилипчук був висвячений на священика.
Родина Пилипчуків проживала в с. Білоголови
Зборівського повіту на Тернопільщині. Там же о. Пилипчук засновує першу "Райфайзенку" (позичкову касу), заводить велику пасіку на 200 пнів, де проводить досліди та спостереження за бджолами в різних системах вуликів, Отець Василь був прихильником усього нового, прогресивного в бджільництві, брав активну участь у з'їздах, виставках, котрі організовувало товариство "Сільський господар" у Львові.
У 1913 році в Тернополі в "Друкарні Подільській" Йосипа Степка вийшла досить популярна на той час книжка о. Василя Пилипчука "Практичний ілюстрований підручник пасічництва", де були описані різні системи вуликів і методи пасічникування. В цьому ж таки році він разом з іншими відомими пасічниками краю заснував нову організацію "Крайове товариство українських пасічників у Тернополі", котре мало загальногалицьке спрямування. Як член ради, бере активну участь в організації і заснуванні пасічницького часопису на теренах Західної України. І з січня 1914 року такий журнал вийшов у світ під назвою "Український пасічник". Редактором було призначено о. Василя Пилипчука. Та після виходу 8-го числа журналу його видання було припинене: почалася Перша світова війна.
У 1919 році як свідомого українського патріота о. В. Пилипчука заарештовують польські власті і утримують його деякий час у бригідській тюрмі у Львові.
У 1920 році о. В. Пилипчук переїжджає на Львівщину, де отримує парафію в с. Любша Журавнівського деканату. Одночасно обслуговує парафію села Смогів (сьогодні Млиниська).
В. Пилипчук бере активну участь у громадському житті, в своїх та навколишніх парафіях організовує осередки "Просвіти", сприяє розвиткові кооперації, допомагає молоді. У смт. Журавні організовує кущову "Просвіту", а в 1924 році обирається її головою. Він також був співзасновником "Украінбанку", головою Надзірноі Ради, викладав на пасічницьких курсах у Львові, Стрию і Журавні. В. Пилипчук є автором нового типу вулика - так званого "українського дадана".
У 1930 році у Львові виходить його перероблений і доповнений "Практичний підручник пасічництва", виданий товариством "Сільський господар".
Отець В. Пилипчук активно дописував до багатьох господарських журналів, у тому числі з бджільництва, а саме: в "Подкарпатське пчолярство", що виходив в Ужгороді в 1923-1924 рр. під редакцією Павла Кукурузи, в журнали «Український пасічник», «Пасічник» , «Українське пасічництво», а також до госпо¬дарських часописів "Сільський світ" та "Сільський господар", що виходили у Львові.
За особливий внесок у розвиток бджільництва, широке визнання і популярність о. Василя серед пасічників західного регіону України назвали "Сеньйором українських пасічників". Такої почесної назви удостоїлись ще два видатних пасічники України: Іван Марцінків та Федір-Теодор Рой.
З квітня у церкві с. Любші о 10 годині відбудеться Служба Божа за Василя Пилипчука. Опісля – відкриття меморіальної плити біля сільської ради.
БОГДАН РУДКА.
Стрийське товариство пасічників.
81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1
Тел./факс: 032-393-14-01,
Відділ реклами: 093-240-40-56
E-mail: info@newtime.lviv.ua
Головний редактор: Андрій Данилець
Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків
Завідувач відділу: Оксана Франків
Відповідальний секретар: Іван Кофлик
Оглядач: Марія Татчин