Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Ключ до землі Богдана Деньковича

Нині сільським господарством а тим більше будівництвом на селі займаються хіба що люди дуже сильного духу, з особливим характером, які не бояться ризикувати. До такої когорти сміливих господарів по праву належить і Богдан Денькович, голова фермерського господарства у селі Пчанах.

Починав по суті з нуля. За роки господарювання Б. Денькович придбав 18 одиниць сучасної потужної техніки для обробітку землі та збирання сільськогосподарських культур, побудував новий сушильний комплекс. Працює творчо, з розмахом, тому й притягує до себе інших.

Цьогорічна урожайність пшениці у господарстві становить 60 центнерів, ячменю – за 50, кукурудзи – по 100 центнерів, бобових – по 35.

У господарстві нараховується 1400 голів худоби. Два тижні тому ми на запрошення п. Богдана відвідали господарство, де в акурат йшли роботи із завершення обладнання нової тваринницької ферми європейського зразка: з кормовими столами для корів, з молокопроводом, вентиляцією, відповідним освітленням, холодильником, з кімнатою відпочинку для доярок та іншими зручностями. А у п’ятницю відбулось відкриття цієї міні-фабрики з виробництва молока. Урочисто, з перерізанням традиційної стрічки, з численними гостями, друзями, рідними, владою, освяченням приміщення та її мешканців.

Нині тут перебуває 150 продуктивних корів-сименталів, витривалих до нашого клімату. Практикується поки що дворазове доїння. Надій від кожної корови 18 літрів. Це станом на кінець листопада. Обслуговують поголів‘я чотири доярки і один оператор.

Ключ до успіху в кожного свій. Індивідуальний та особливий, що потрапляє до рук до постійного користування лише з роками, з часом. Комусь щастя усміхнулось раніше. Інші й донині його шукають…

Богдан Денькович, голова фермерського господарства у Жидачівському районі, сім років тому, починаючи свої перші кроки у Пчанах, найперше зробив аналіз грунтів та їх показників: кислотність зашкалювала. Тому почав діяльність у цій місцевості з вапнування, розкислення грунтів. Витрачаючи немалі кошти. Сам, при відсутності державної програми, якою колись керівники господарств не могли натішитись. За ці роки на поля пан Богдан уже вніс 7 тисяч тонн вапняків. У цьому році – 2 тисячі і на ті площі, які намірився все ж підкорити після багаторічного запустіння та забуття. Тут зараз справді лежать гори вапняку та гною. Були і бачили. Хтось лише мінеральними добривами серйозно захоплюється, перенасичуючи ними землю. Таких, на жаль, більшість, а Богдан Степанович настирно, цілеспрямовано й послідовно впроваджує органічне землеробство. Десь вже давно забули про нього, а він, Денькович, пам‘ятає.

За працю, за труди нелегкі, за піклування про себе земля віддячує. Може, не так, чого очікували. Бо парасолькою ж поле не накриєш, і погодні умови – однакові для всіх. І все ж цьогорічна урожайність ячменю по 52 центнери з гектара, пшениці – по 60, бобових ¬– по 35, вівса по – 40 центнерів.

«Сорти німецької та чеської селекцій повинні дати по 100 центнерів, - каже пан Богдан. - І ми віримо у таку перспективу. Бо при правильній сівозміні, систематичному внесенні вапняків та органічних добрив такі виробничі показники та професійна планка цілком реальні.

Щоб господарювати на рівні, щоб підвищити урожайність, необхідно займатись селекцією. І ми це робимо постійно, закуповуючи свіжі, нові сорти. Працюємо над тим, щоб здобути статус насіннєвого господарства. Засіваємо площі лише зерном не нижче першої репродукції», - ділиться пан Богдан.

У структурі посівних: пшениця, ячмінь, овес, кормові боби, кукурудза . Цьогоріч урожайність кукурудзи склала 100 центнерів з гектара. Нині у фермерському господарстві близько 900 гектарів ріллі.

Тваринництво – улюблена тема Богдана Степановича. Після закінчення Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. Ґжицького отримав диплом ветлікаря. А до цього навчався у технікумі . І двадцять років роботи на виробництві. Так ось, зі слів Б.Деньковича, волинська м‘ясна порода худоби нині має великий попит на ринку . І вже є чимало клієнтів, які хочуть її придбати. Для господарства це відчутні кошти.

«Щоб мати добре рослинництво, - каже Богдан Денькович, - потрібно мати й добре тваринництво. Вони як два крила нашого фермерського господарства. Тваринництво – то для нас щоденні додаткові грошові надходження. Корова – це така машина, що працює без жодного вихідного. Десь тваринництво уже припинило своє існування, а ми, навпаки, розширюємо і збільшуємо поголів‘я. Поголів‘я з доброю генетикою, без якої немає майбутнього. Щоб отримати нормальний приплід у тваринництві, має відбутись вливання свіжої крові. Тоді замість 500 грамів добового приросту матимемо 1 кілограм 200 грамів. Щоб телятко виросло здоровим і стало продуктивною корівкою, воно має випити 300 літрів молока. А не так, як пропонують деякі науковці, що, починаючи з сьомого дня життя тварини після народження, можна застосовувати замінник молока», - каже Богдан Степанович.

Нині фермерське господарство «Пчани-Денькович» вже має статус племрепродуктора. Це означає, що худоба тут продається іншим господарствам не як звичайна, рядова, а як генетичний ресурс, як племінна і, звичайно, за значно вищою ціною.

Ми були у Пчанах напередодні запуску в дію сучасної ферми. Завершувався монтаж устаткування, тривали технічні, оздоблювальні роботи в головному приміщенні, де будуть знаходитись худоба, холодильники. В кімнатах, де відпочиватимуть доярки після роботи, - душові, туалети, усе - по-сучасному.

Богдан Денькович: «З початком роботи молокопроводу ми створимо нормальні умови і для тваринників, і для утримання дійного стада. Умови, які створені сьогодні для корів, сприяють їх відпочинку, а без цього про високу продуктивність мріяти не доводиться. Крім того, молоко – це той продукт, з яким людина не повинна мати жодного контакту. Мікроби в молоці – це велика проблема у тваринництві. Постояло без холодильників – вважай пропало. А у сучасних умовах, які ми створили, молоко від корів потрапляє безпосередньо в охолоджувач, де воно надійно зберігається. І категорія якості, без сумніву, – вища. Потужність комплексу – 4 тонни молока щодня.

Нині у фермерському господарстві 32 працівники. Середня зарплатня від 2,5 до 5 тисяч гривень. На жнивах – 7 тисяч. Щоб вижити у сучасних умовах, на всіх ділянках виробництва мають бути висококласні спеціалісти. І Богдан Денькович їх має. Місцевим селянам, паї яких господарство використовує, крім грошей, зерна, воно допомагає зорати присадибні ділянки, засіяти їх та зібрати урожай. Побудував каплицю у селі Волиці-Гніздичівській до 175-річчя церкви, а також дороги у селах та ті, які ведуть у поле.

Запитуємо у пана Богдана, якої допомоги чекає від держави, що бракує, як кажуть, для повного щастя.

Богдан Денькович: «Не можу сказати, що держава повністю відсторонилась від нас, селян. Які б програми не діяли, я в усіх брав участь. І у закупівлі генетичних ресурсів – телиць, молодняка, і у відшкодуванні процентної ставки у минулі роки. Думаю, що і в цьому році так станеться. Щоб серйозно займатись господаркою, потрібні великі капіталовкладення. А великі кошти - це завжди ризик. Нині зависокі відсотки кредитних ставок. Якщо у світі вони від трьох до п‘яти процентів, то у нас тридцять», - каже пан Богдан.

Такий він, вічний двигун селянина. Від жнив - до жнив, від посівної - до посівної. «Найголовніше, щоб був мир і спокій в країні, було мирне небо над усіма нами», - сказав на завершення нашої зустрічі Богдан Степанович Денькович, голова ФГ «Пчани-Денькович».

І йому по щирості бажаємо цього ж. Дякуємо за одержимість у житті. За високий лет мрії і думки. І за турботу про людей села!

Анатолій Очколас.

Андрій Данилець.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин