Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Життя під чужим іменем: історія зв’язкової «Півонії»

Марію Польчій у с. Жирова знали дуже добре, до неї часто приходили пити добру і смачну воду з криниці, погомоніти. Проте мало хто догадувався про її героїчне минуле.

Марія Польчій народилась у с. Куличків Сокальського району. «Бабця знала, що з’явилась на світ 9 березня, проте не пам’ятала якого саме року – 1920 чи 1921. Та й дата на пам’ятнику – день народження тієї дівчини, якої вона мала паспорт», – розповідає племінниця Ганна Хрунь.

Родичі пам’ятають, що бабуся мала прекрасний голос, співала у церковному хорі. Після школи її взяли працювати в магазин продавцем. А коли прийшли німці, то упівці запропонували Агафії бути зв’язковою і відповідати за матеріальне забезпечення армії. Одразу ж взяла псевдо «Півонія», бо була тендітна і мала червоні щічки. Агафія згадувала: «Якось старший за чином наказав дістати юхтові чоботи (з м’якої шкіри). Не змогла їх знайти, тому принесла прості. А він почав кричати, бити мене батогом. Добре, що надійшов хлопець, захистив, бо я, мабуть, не вижила б…».

У 1939 році, коли прийшли москалі, Агафія боялась, щоб свої люди її не видали. «Баба казала, що не перенесе тортур, тому вирішила втекти з дому. Ввечері залишилась у сестри, а зранку разом з пастухами пішла під с. Сілець. Там переховувалась у родини Мельників». Під час облави поселення господиня натерла щоки Агафії буряком, зав’язала у хустку і накрила перинами. А коли солдат хотів заглянути у кімнату, застерегла, що тут тримає хворих на тиф. Таким чином зв’язковій вдалось уникнути арешту. Щоб не наражати на небезпеку своїх знайомих, Агафія переїхала у Жовкву до сестер-монахинь. «Бабуся взяла ім’я Марія, бо завжди надіялась на Діву Марію і постійно мала при собі образок Матері Божої Неустанної помочі, який допомагав їй у житті»,– згадує племінниця Ганна.

Часто господарі з рідного села їздили за покупками до Жовкви, а там бачили Агафію. Щоб сховатись від зайвих очей, вона поїхала в Крехів, де обслуговувала монахів. Коли Крехівський монастир розганяли, Марія-Агафія погодилась втекти в с. Загірочко Жидачівського району до отця Богдана Нуда. Щоб не потрапити до рук КГБ, потрібні були документи. Тоді отець написав до знайомих із Тернопільщини, які прислали йому метрику, яка згоріла, про хрещення дівчини такого ж віку.

У селі зв’язкова познайомилась із майбутнім чоловіком Миколою. «Я й не хотіла виходити заміж, – згадувала зв’язкова, – бо сама боялась, щоб мене часом не спіймали, а тут ще й чоловік…». Після весілля Марія-Агафія та Микола спочатку купили хату в с. Молотів, а пізніше побудували будинок у с. Жирова. «Під час будівництва сталась біда: піднявши щось важке, баба втратила дитину. Потім завагітніти вже не змогла», – розповідають родичі. Так і залишились жити з чоловіком до кінця життя у селі. «Ми навіть не знали, що бабця Марія – наша тітка. Батьки завжди казали, що вуйко Микола є добрим знайомим нашої родини. Саме тому кожного літа ми їздили до них у гості. Але минав час, і одного разу баба відкрила мені секрет», – ділиться племінниця Ганна. Родичі згадують, що часто пропонували бабусі переїхати до с. Куличків, але вона відмовлялась: «Не можу повернутись додому, хоча кожної ночі мені сниться рідне село. Маю сильний біль у серці».

Марія-Агафія відійшла у вічність навесні 2008 року, за три роки після смерті чоловіка. Але у пам’яті родичів назавжди залишились її мудрі повчання і слова: «Найбільше у житті я боялась зробити страшний гріх проти Бога».

Марія Ревер, студентка ЛНУ ім. І. Франка.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин