Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

На Зелені свята у Юшківцях вшанували пам'ять загиблих воїнів УПА

Велично на цвинтарі у селі Юшківцях стоїть пам’ятник. Відкрили його у 2008 році. Тут поховані відомі повстанці: керівник осередку інформації і пропаганди УГВР Йосип Позичанюк (пс. Шугай), член обласної референтури Кость Цмоць (Модест), представник відділу пропаганди Богдан Вільшанський (Орел), Іван Капало та Мирон Калинець і ще двоє невідомих повстанців.

 

Загинули хлопці у далекому 1944 році, йдучи на зустріч із головним командиром Т. Чупринкою. Хтось із місцевих продав вояків, і загін енкаведистів недалеко від с. Дев'ятник напав на українських повстанців. Хлопці відстрілювалися до останнього, але вже надто сили були нерівні. Так і залишились вони лежати на снігу, бо зайди навіть не позбирали тіла.

 

Ризикуючи бути відправленими на Сибір, мешканці Юшківців таємно похоронили героїв на місце¬вому цвинтарі. А вже за Незалежності люди розповіли, де захоронили тіла.

Цього року Костянтину Цмоцю виповнилося б 100 років. Саме племінниця Костя Цмоця - професор Львівської консерва¬торії Марія Герега у 2008 стала ініціатором спорудження пам'ятника.

Костянтин Цмоць (родом із Сколівщини) був активним і, як відо¬мо із спогадів побратимів, та¬лановитим конспіратором. З при¬ходом в Галичину большевицьких окупантів всю родину Цмоця вивезли в Сибір. Найстарший брат - Володимир був священиком УГКЦ в Івано-Франківській області, його у 1950 році арештували за зв'язок з УПА.

Сам Костянтин за підпільну роботу в ОУН був засуджений польськими шовіністами на 5 років тюремного ув'язнення у Березі Картузькій. Двічі виривався він з енкаведистських тюрем Стрия та Дрогобича. Під час німецької окупації Костян¬тин Цмоць виконував найвідповідальніші завдання головного проводу ОУН як член головної референтури СБ, командир особливої групи СБ-Р-33. Про його дивовижну холоднокровність, витримку, обережність ходили легенди. "Він мав уроджений талант конспіратора, був готовий на будь-який найризикованіший вчинок", - пише у статті "Борець за волю України" учасник бойо¬вих дій Ярослав Клепуц. Як чле¬нові проводу ОУН Костянтину в грудні 1942 року доручили небезпечну операцію звільнення з німецької тюрми видатних діячів ОУН - Дмитра Грицая (Перебийноса) та Ярослава Старуха (Стяга). Розроблений план Р. Шухевича Костянтин Цмоць з групою оунівців, одягнутих у форму СД, провів блискуче. У квітні 1943 року подібним чином йому вдалось визволити з дрогобицької тюрми військового діяча ОУН Олексу Гасина (Лицаря), начальника головного штабу УПА. А скільки подвигів нам ще невідомі…

Отець Олег відправив панахиду за похороненими повстанцями. До пам’ятника загиблим поклали вінки та квіти від родини, мешканців села, народного депутата Олега Канівця. Опісля до громади звернулися живі свідки тих подій, родичі Костя Цмоця: племінниця М. Герега та двоюрідний брат, представники Сколівської районної ради.

А далі вже біля музею Ярослави Стецько до присутніх звернулися сільський голова с. Дев'ятник М. Візний, Олексій Данилишин, Роман Баліцкий, Зеновій Горін, директор музею Володимир Лагоцький.

Звучали повстанські пісні у виконанні хору із с. Юшківців, гостей зі Львова – хору «Нескорені». А в тих піснях і віршах чомусь так перегукувалося те колишнє з сьогоднішнім. Бо живемо у час, коли, маючи свою державу, ми зі зброєю знову мусимо відстоювати незалежність. З’являються нові Герої, сучасні вже, проте вороги залишаються одні й ті ж…

Андрій Данилець.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин