Він був невтомним працелюбом

2 лютого Львівщина прощалася з відомим скульптором сучасності, членом Національної спілки художників України Романом Романовичем. По собі митець залишив численні монументальні скульптури, в яких встиг відобразити багату на події та видатні постаті українську історію. Як найцінніший скарб для краян Роман Романович передав до музею в Жидачеві зо два десятки свої творчих робіт. А скільки пам’ятників та монументів прикрашають містечка та села Жидачівщини!

Роман Романович народився 10 серпні 1942 року в с. Голешеві. Навчався в художньому училищі ім. І. Труша, закінчив ВПХУ ім. В. Мухіної у Санкт-Петербурзі, відділ монументальної декоративної скульптури.

Член Національної спілки художників України, член Спілки художників «КУМ», працював у монументальній, станковій пластиці та медальєрстві. Був учасником багатьох конкурсів, виставок як в Україні, так і за її межами. Його творчі роботи зберігаються у Львівській національній галереї мистецтв, музеї ім. О. Пушкіна в Москві, «Музеї Жидачівщини», а також у багатьох приватних збірках у Львові, Санкт-Петербурзі, Канаді.

Його скульптури та монументальні твори прикрашають вулиці, сквери, майдани у Львові, Трускавці, Ходорові, Жидачеві, Рогатині, Зашкові, Луганську, на Тернопільщині, у Чернівецькій області та за кордоном.

Знайомий із Романом більш як чверть століття.

Про творчий та життєвий шлях Романа Романовича ділиться його добрий товариш Степан Ревуцький:

Познайомились ми у Львові й там тільки дізналися, що ми є земляками, бо Роман з Голешева, я – з Кнісела. До нашого знайомства багато чув про нього як про талановитого митця. Він мав досить високу оцінку серед своїх колег, мистецтвознавців. Твори Романовича вирізнялися новизною, оригінальністю, як скульптору йому не було рівних у відчутті форм, передачі глибокого психологізму героїв, відтворених у скульптурі. Романа завжди цікавили історія України, історичні постаті. Завдяки його творчості багато видатних людей увіковічено в монументальному мистецтві.

Роман багато працював над історією рідного Жидачівського краю. Одною з провідних тем у його творчості була тема Козаччини. Він багато працював над образом другого гетьмана козацької держави – Гетьманщини Івана Остаповича Виговського. Саме він створив один з найкращих пам’ятників в сучасній Україні Івану Виговському. Цей пам’ятник з 2007 року є окрасою с. Руди, де раніше знаходився родовий маєток Виговських. Багато часу скульптор присвятив і створенню скульптурно-мистецької композиції, що увіковічила одну з найславніших перемог козацького війська під проводом гетьмана Івана Виговського - битву під Конотопом. Ця мистецька композиція сьогодні теж є мистецьким набутком і окрасою музею ім. Гетьмана Івана Виговського в Руді.

Роман Романович піднімав із забуття такі славетні постаті нашого краю і України як Настя Лісовська («Роксолана») з Рогатина, видатного історика, мовознавця Омеляна Партицького з Тейсарова. Скульптор створює прекрасні образи релігійних та громадських діячів. Зокрема всім відома статуя Ісуса Христа, пам’ятник Івану Франкові, він автор меморіальної таблиці родини письменниці Ірини Вільде в м. Ходорові.

Улюбленим образом, який проходить через усю творчість Романа Романовича, є життя та творчість Тараса Григоровича Шевченка. Його авторству належать десятки пам’ятників великому Кобзарю, що встановлені на Жидачівщині, Львівщині та по всій Україні. Пам’ятник Тарасу Шевченку роботи Романа Романовича встановлений і в рідному селі скульптора Голешеві. Він є співавтором і пам’ятника королю Данилу Галицькому в м. Львові.

Загалом за все своє життя Роман Романович створив понад 200 унікальних скульптурних творів, які знаходяться в Україні, Канаді, Америці, Росії.

Останні десятиліття скульптор працював над образом визначного релігійного та громадського діяча Митрополита Андрея Шептицького.

Роман був надзвичайно скромною, життєрадісною людиною, чудовим сім’янином і невтомним працелюбом. Всі, хто знав Романа, дивувалися його енергії, глибокій закоханості у свою роботу. Він міг інколи без перепочинку працювати двадцять чотири години на добу.

Роман любив добре товариство, гарно співав, у нього був чудовий тенор, дуже любив життя. Як товариш був надійним і добрим, готовим прийти на допомогу, щирим серцем і душею.

Роман, без перебільшення, був великим патріотом своєї землі, завжди вболівав за долю України, тривожився її майбутнім, болісно переживав останні події, бажав, щоб якнайшвидше запанували мир, спокій і лад у державі. Хотів ще багато зробити, його мрія була відобразити в скульптурі видатні постаті сучасності. Ідеалом політичних діячів для нього були В’ячеслав Чорновіл, брати Горині, Левко Лук’яненко. Хотів залишити нащадкам їх портрети.

Своїм краянам у спадок він залишив 24 втори, які сьогодні знаходяться у «Музеї мистецтв та історії Жидачівщини» в Жидачеві. На початку грудня 2013 року ще за участю автора, славного майстра скульптури відбулася презентація виставки Романа Романовича. Під час офіційного відкриття музею у вересні цього року відбудеться представлення широкому загалу творчого доробку видатного скульптора.

Сподіваємося, що пам'ять про Романа Романовича буде увіковічена на Жидачівщині, незабаром у його рідному селі з ініціативи його колег встановлять меморіальну таблицю.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати