Передплата друкованого видання на 2021 рік
Індекс видання: 30496
Часопис "НОВИЙ ЧАС"
Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання
Мінімальний строк передплати: 1 міс.
ПередплатитиЧасопис "НОВИЙ ЧАС"
Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання
Мінімальний строк передплати: 1 міс.
Передплатити2 лютого Львівщина прощалася з відомим скульптором сучасності, членом Національної спілки художників України Романом Романовичем. По собі митець залишив численні монументальні скульптури, в яких встиг відобразити багату на події та видатні постаті українську історію. Як найцінніший скарб для краян Роман Романович передав до музею в Жидачеві зо два десятки свої творчих робіт. А скільки пам’ятників та монументів прикрашають містечка та села Жидачівщини!
Роман Романович народився 10 серпні 1942 року в с. Голешеві. Навчався в художньому училищі ім. І. Труша, закінчив ВПХУ ім. В. Мухіної у Санкт-Петербурзі, відділ монументальної декоративної скульптури.
Член Національної спілки художників України, член Спілки художників «КУМ», працював у монументальній, станковій пластиці та медальєрстві. Був учасником багатьох конкурсів, виставок як в Україні, так і за її межами. Його творчі роботи зберігаються у Львівській національній галереї мистецтв, музеї ім. О. Пушкіна в Москві, «Музеї Жидачівщини», а також у багатьох приватних збірках у Львові, Санкт-Петербурзі, Канаді.
Його скульптури та монументальні твори прикрашають вулиці, сквери, майдани у Львові, Трускавці, Ходорові, Жидачеві, Рогатині, Зашкові, Луганську, на Тернопільщині, у Чернівецькій області та за кордоном.
Знайомий із Романом більш як чверть століття.
Про творчий та життєвий шлях Романа Романовича ділиться його добрий товариш Степан Ревуцький:
Познайомились ми у Львові й там тільки дізналися, що ми є земляками, бо Роман з Голешева, я – з Кнісела. До нашого знайомства багато чув про нього як про талановитого митця. Він мав досить високу оцінку серед своїх колег, мистецтвознавців. Твори Романовича вирізнялися новизною, оригінальністю, як скульптору йому не було рівних у відчутті форм, передачі глибокого психологізму героїв, відтворених у скульптурі. Романа завжди цікавили історія України, історичні постаті. Завдяки його творчості багато видатних людей увіковічено в монументальному мистецтві.
Роман багато працював над історією рідного Жидачівського краю. Одною з провідних тем у його творчості була тема Козаччини. Він багато працював над образом другого гетьмана козацької держави – Гетьманщини Івана Остаповича Виговського. Саме він створив один з найкращих пам’ятників в сучасній Україні Івану Виговському. Цей пам’ятник з 2007 року є окрасою с. Руди, де раніше знаходився родовий маєток Виговських. Багато часу скульптор присвятив і створенню скульптурно-мистецької композиції, що увіковічила одну з найславніших перемог козацького війська під проводом гетьмана Івана Виговського - битву під Конотопом. Ця мистецька композиція сьогодні теж є мистецьким набутком і окрасою музею ім. Гетьмана Івана Виговського в Руді.
Роман Романович піднімав із забуття такі славетні постаті нашого краю і України як Настя Лісовська («Роксолана») з Рогатина, видатного історика, мовознавця Омеляна Партицького з Тейсарова. Скульптор створює прекрасні образи релігійних та громадських діячів. Зокрема всім відома статуя Ісуса Христа, пам’ятник Івану Франкові, він автор меморіальної таблиці родини письменниці Ірини Вільде в м. Ходорові.
Улюбленим образом, який проходить через усю творчість Романа Романовича, є життя та творчість Тараса Григоровича Шевченка. Його авторству належать десятки пам’ятників великому Кобзарю, що встановлені на Жидачівщині, Львівщині та по всій Україні. Пам’ятник Тарасу Шевченку роботи Романа Романовича встановлений і в рідному селі скульптора Голешеві. Він є співавтором і пам’ятника королю Данилу Галицькому в м. Львові.
Загалом за все своє життя Роман Романович створив понад 200 унікальних скульптурних творів, які знаходяться в Україні, Канаді, Америці, Росії.
Останні десятиліття скульптор працював над образом визначного релігійного та громадського діяча Митрополита Андрея Шептицького.
Роман був надзвичайно скромною, життєрадісною людиною, чудовим сім’янином і невтомним працелюбом. Всі, хто знав Романа, дивувалися його енергії, глибокій закоханості у свою роботу. Він міг інколи без перепочинку працювати двадцять чотири години на добу.
Роман любив добре товариство, гарно співав, у нього був чудовий тенор, дуже любив життя. Як товариш був надійним і добрим, готовим прийти на допомогу, щирим серцем і душею.
Роман, без перебільшення, був великим патріотом своєї землі, завжди вболівав за долю України, тривожився її майбутнім, болісно переживав останні події, бажав, щоб якнайшвидше запанували мир, спокій і лад у державі. Хотів ще багато зробити, його мрія була відобразити в скульптурі видатні постаті сучасності. Ідеалом політичних діячів для нього були В’ячеслав Чорновіл, брати Горині, Левко Лук’яненко. Хотів залишити нащадкам їх портрети.
Своїм краянам у спадок він залишив 24 втори, які сьогодні знаходяться у «Музеї мистецтв та історії Жидачівщини» в Жидачеві. На початку грудня 2013 року ще за участю автора, славного майстра скульптури відбулася презентація виставки Романа Романовича. Під час офіційного відкриття музею у вересні цього року відбудеться представлення широкому загалу творчого доробку видатного скульптора.
Сподіваємося, що пам'ять про Романа Романовича буде увіковічена на Жидачівщині, незабаром у його рідному селі з ініціативи його колег встановлять меморіальну таблицю.
Оксана ФРАНКІВ.
81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1
Тел./факс: 032-393-14-01,
Відділ реклами: 093-240-40-56
E-mail: info@newtime.lviv.ua
Головний редактор: Андрій Данилець
Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків
Завідувач відділу: Оксана Франків
Відповідальний секретар: Іван Кофлик
Оглядач: Марія Татчин