Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Талановита людина талановита в усьому

Соломоплетіння було відоме з давніх-давен усім хліборобським народам задовго до появи ткацького й гончарного ремесел. Саме солома виявилася тим пластичним матеріалом для створення різних обрядових атрибутів, прикрас, картин та найпоширеніших у сільській місцевості солом’яних капелюхів, у яких яскраво й образно відображається фантазія і майстерність того, хто з душею за неї береться.

 

Ще за часів Київської Русі український народ славиться найкращими майстрами з різних видів мистецтва. Сім’я Шкрібляків - різьбярі, О. Білоус – писанкарка, А. Мельниченко – вишивальник, З. Коломієць - гончар. Нещодавно мала змогу познайомитися з майстром соломоплетіння. Можливо, він не настільки відомий як вищезгадані майстри та професіонал своєї справи.

 

Одного разу, будучи у гостях у своєї подруги, побачила її солом’яні плетіння. Мені стало цікаво, де можна навчитися такого дива. От вона і розказала мені про діда Богдана.

Біолог, хімік, вчений-агроном, ґрунтознавець та агрохімік Богдан Басараб закінчив Київський інститут мікробіології та вірусології. Через хворобу своїх батьків змушений був переїхати до м. Ходорова, де і проживає донині. На собі переконалася, що гостей він приймає з широко відкритими дверима. На перший погляд, нічого надзвичайного… невеличка квартира… старенький дядько років 80-ти. Та уже при першому знайомстві зрозуміла, що не такий він уже і звичайний. Почувши, як мене звати, дід Богдан (він любить, коли його учні так називають) одразу показує фотографію своєї онуки Юлії. Здавалось б, дрібниці, та для нього це справжня гордість. Ще з порога він починає розпитувати, звідки ти, де працюєш і так далі. Одразу скажу, що скучати було ніколи.

Для свого «дива» Богдан Миколайович спеціально виділив окрему кімнату у квартирі (на таке не кожен погодиться). Коли я увійшла, не розуміла, чи я у бібліотеці, чи у майстерні соломоплетіння. Таку велику кількість книг бачила лише у бібліотеці. Розбирається дід Богдан і в сучасній літературі, адже полюбляє М. Матіос і О. Забужко, надає перевагу Л. Костенко та Ю. Андруховичу (моїй подрузі дав почитати М. Матіос «Солодка Даруся»). З дідом Богданом можна поговорити на будь-які теми. Знається він практично на всьому. Якщо ви ніколи не розумілися на грибах, Богдан Миколайович обов’язково і цього вас навчить. Не дивуйтеся, якщо вас запитають, чи вмієте варити каву. Своїх гостей та учнів дід Богдан обов’язково пригощає кавою, яку ви самі і готуєте (моя кава майстру не сподобалася). Почувши про те, що я маю музичну освіту, Богдан Миколайович почав розказувати і про свої музичні уподобання. Адже сам грає на скрипці. Квіткою української пісні для нього є Ніна Матвієнко. Найулюбленішою сучасною співачкою - Марія Бурмака, її пісні дід Богдан слухає з ранку до ночі.

Для Богдана Миколайович день проходить марно, якщо він не послухає улюблені пісні, не подивиться новин, не дізнається, що нового прийняла Верховна Рада. Знаєте, що найбільше вражає? Що на досягнутому дід Богдан не зупиняється: «Я стараюся йти в ногу із сучасною молоддю та технологіями». Здавалось б, що ще потрібно: сім’ю створив, дітей виховав, дерево посадив. Так ні! В народі кажуть: «старість - не радість», та для цього дідуся якраз радість. На старості літ пан Богдан зайнявся соломоплетінням. А все почалося із невеличкої статті про це мистецтво у «Порадниці». Майстер зауважує: «Мені просто стало цікаво, чи я зможу, а уже з роками це переросло у справжнє хобі. Згадую свої починання і не віриться, що зараз я не тільки плету, а ще і інших навчаю. За столом я сидів цілими тижнями, і нічого не виходило. Думав, що все…залишу. Та терпіння і наполегливість перемогли».

Спеціалізується дід Богдана на капелюхах, різдвяних дідухах, ангелах та солом’яних павуках, які продає. Для виготовлення одного капелюха потрібно п’ять робочих днів через те, що все робиться вручну. Щоб сплести великий і гарний капелюх, потрібно мати 15 метрів житньої стрічки. Одна робота Богдана Миколайович оцінюється у 150-300 гривень. «Та буває, що просто хочеться зробити людині приємно, і віддаю безкоштовно. Все залежить від людини, яка купляє, а не від моєї роботи», - зауважує пан Богдан. Нарікає дід Богдан на те, що мало людей, які б хотіли навчитися цього ремесла. Заохочує він те тільки старше покоління, а й дітей. Наймолодша учениця майстра навчається у 6 класі. Свої навчання проводить безкоштовно, навіть матеріалом забезпечить, головне - бажання. Проведе екскурсію своїми землями, на яких сам вирощує жито. Адже саме житня солома найкраща для плетіння.

Дивлячись на ці капелюхи, ангелики, дідухи, тарілки, розумієш, що вони виготовлені з душею. Вироби Богдана Миколайович ніби живуть своїм життям, дихають енергією, яку передав їм майстер. Моє навчання розпочалося із простеньких узорів. Найлегше, що можна зробити, – солом’яного павука. Коли почала плести капелюха, злилася, бо ніяк не виходила стрічка. Та хороші руки майстра і моя наполегливість дали плоди. Стрічку плести навчилася, надіюся, що і капелюх вийде.

Я їхала, щоб навчитися плести солом’яні капелюхи, а заодно познайомилася з прекрасною людиною та чудовим майстром. Хай Бог дасть йому здоров’я та багато-багато учнів. Усіх, хто хоче опанувати техніку соломоплетіння, Богдан Басараб запрошує до себе.

Юля Шлиян.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин