Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Чи загадкова смерть доктора Горбового

Минулої неділі на Святі Героїв у Юшківцях, смакуючи козацький куліш, зав’язалася жвава розмова з Юрком Шухевичем на різні теми. Хлопці з його оточення почали сперечатися про загадкову смерть доктора Володимира Горбового.

 

«1 травня минуло 28 років з дня раптової смерті соратника Є. Коновальця, випускника юридичного факультету Карлового університету у Празі, захисника Бандери на Варшавському та Львівському процесах Генерального судді ОУН, в’язня польських, чеських і ГУЛАГівських таборів доктора Володимира Горбового. І коли я почав розповідати про останні дні життя д-ра Горбового, п. Ю. Шухевич сказав, що цю інформацію треба обов’язково оприлюднити.

Тут немає нічого нового чи, вірніше, невідомого. Це публічна інформація, але, можливо, мало хто про це знає.

Федір Колесник (псевдо Михайло Дубовий) проживав у селі Вовчатичах біля Ходорова (помер кілька років тому) Його досить велика хата потопала у зелені саду і виноградника. Господарі завжди були раді частим і цікавим гостям. Гостям. Тут часто бували колишні друзі-підпільники і в’язні чи не з усієї України.

У фотоальбомі Колесника серед багатьох таборових світлин я бачив фотографію владики Йосифа Сліпого у зеківській куфайці і шапці. Такої фотографії нема у музеї Сліпого. Колесник і владика Йосиф Сліпий перебували разом у одному таборі. Але найбільшою гордістю господаря булка скромна кімната на другому поверсі. Ліжко, столик, етажерка з книгами. Тут жив і працював над книгами д-р В. Горбовий. Звідси «швидка» забрала його до Ходорівської лікарні, де констатували інсульт. У лікарні доктор і помер. В останню дороги в Долині д-ра Горбового супроводжували його численні другі і побратими. Серед багатьох незнайомих людей впізнавалися ті, що супроводжували його останні роки – кагебісти. Вони були на службі.

Дуже боляче Ф. Колесник сприйняв звинувачення у смерті д-ра Горбового у свою адресу. А звинувачення були. Про це я чув від різних людей.

Одного травневого дня кінця 80-х років Ф. Колесник, С. Вітяк, М. Магас – редактор «Заграви» після впорядкування могил Січових Стрільців на Маківці заїхали у Моршин до З. Кросівського. Як мені потім розповів М. Магас, З. Кросівський сказав, що на Заході Колесника вважають винним у смерті д-ра Горбового. Мені здається –даремно. Доктору Горбовому йшов 87-й рік від народження. Це була літня людина, а від смерті ще ніхто не заховався.

Доктор Горбовий по праву стоїть у верхніх рядах списку Героїв і авторитетів, що померли і загинули у травні.

Степан ВІТЯК.

Володимир Горбовий

Народився у місті Долині на Станіславщині. Закінчив Стрийську гімназію.

Під час Першої Світової війни воював у складі австрійської армії. На Італійському фронті втратив око. З 1918 р. — в Українській Галицькій армії, брав участь у поході на Київ у 1919 р. У міжвоєнний період студіював юридичні науки в Празі.

В УВО з 1920 р., повітовий командант на Долинщині, шеф штабу Начальної Команди у Львові (1922 р.), керівник зв'язку між Начальною і Крайовою Командами. З листопада по грудень 1928 виконував обов'язки крайового коменданта УВО.

У 1934 р. став одним з перших в'язнів Берези Картузької.

З 1929 р. в ОУН. У процесах 1935-36 рр. — оборонець С.Бандери. З 1939 р. мешкає у Кракові. Голова комісії Державного планування при Революційному Проводі ОУН, Голова Президії ІІ Великого Збору ОУН, обраний Генеральним Суддею, Голова Українського Національного Комітету (1941 р.).

В'язень німецьких тюрем, звільнений в липні 1942 р. за станом здоров'я.

1 липня 1947 р. заарештований у Празі, переданий полякам, які передали В.Горбового до рук большевиків (9 липня 1948 р.). Засуджений на 25 років, відбув покарання повністю. Близько співпрацював з в'язнями Михайлом Сорокою та Петром Дужим.

Перша шпальта газети "Ukrainian Weekly" про смерть Володимира Горбового. Звільнений 1 серпня 1972 р.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин