Освячення храму Різдва Пресвятої Діви Марії у Загірочку

9 жовтня - особливий день для жителів с. Загірочка, що поблизу Ходорова. Цієї неділі тут відбувся чин освячення новозбудованого храму. За останні більш як 300 років громада спромоглася звести третю за ліком святиню.

Перша письмова згадка про церковне життя у селі відноситься до середини XVI ст. В той час у Загірочку була дерев’яна церква. Неодноразово з Львівської консисторії надходили попередження про те, що храм потребує ремонту. Та, ймовірно, через бідність громади церкву відновити не вдалося, й через кілька років вона завалилася. За служіння на парафії о. Симона Берцовського почали будівництво нової. Святиню селяни зводили із саморобної цегли, яку випалювали із глини. У 1889 році церква була освячена в честь 900-ліття Хрещення України кардиналом Сильвестром Сембратовичем. Отже, як зазначив парох о. Іван Вовк, уже тоді вона була греко-католицькою. Пізніше на парохії в Загірочку перебував о. Іван Величковський, який і похований на місцевому кладовищі. Після нього слугував парафіянам о. Михайло Волинець, який залишився у пам’яті громади як великий патріот і просвітитель. Він викупив жидівську корчму й організував там «Просвіту». Парафія відома цінним церковним раритетом.

У 1969 році із Загірочка у Львівську картинну галерею було передано на зберігання Євангеліє 1614 р. та Апостол 1620 р. Також на новій церкві скликатиме людей на недільну Службу Божу дзвін 1688 року. На церковному подвір’ї стоїть дерев’яна дзвіниця 1826 року, вона в доброму стані й є пам’яткою архітектури.

У 1937 й до 1999 року незмінним парохом Загірочка був о. Богдан Нуд. Разом із селянами священик переживав і добрі, й лихі часи. Він був і залишається для них добрим пастором. У свій поважний вік, 102 роки, о. Богдан не зміг бути присутнім на посвячені нового храму, але подумки він завжди в Загірочку. Свого часу він доклав багато зусиль до того, щоб утримати в доброму стані храм. Збудував на церкві купол. Та час і грибок поступово руйнували основу приміщення. Сільський майстер Михайло Стаханівський підмуровував основи стін. Але церква спеціальною комісією єпархії була визнана як аварійна. Тому громада в 2000 році вирішила спорудити новий храм. Три роки пішло на оформлення необхідної документації. Й у 2003 році, 6 липня владика Юліан Гбур освятив наріжний камінь. 25 червня 2004 року на фундаменті було виложено першу цегляну кладку. Над зведенням церкви працювали селяни не покладаючи рук. І ось через 7 років вони прийшли на освячення нового, світлого храму.

На освячення новозбудованого храму, названого на славу Різдва Пречистої Діви Марії, приїхав Владика Тарас. Архієрея зустрічали козаки на конях, вітали діти та парафіяни села разом із адміністратором храму о. Іваном Вовком.

Під час чину освячення Владика Тарас зазначив: «Сьогодні ми посвячуємо цей новозбудований храм, який буде для кожного з нас особливим місцем зустрічі з Богом, Котрий повсякчасно виходить до нас, аби щедро обдарувати своїми ласками та щедротами, що линуть із Його безмежної доброти та любові. Він готовий дати нам усе, ба, навіть воскресіння з мертвих. Нехай цей храм стане також для кожного з нас тим кришталевим джерелом віри.., аби взаємною молитвою, взаємним прощенням і взаємною вдячністю один за одного ми єдиним серцем і єдиними устами творили одну спільноту Божих людей».

На завершення Літургії Владика подякував о. Івану та усім людям, які долучилися до побудови святині. У свою чергу о. Іван Вовк від імені громади щиро подякував Архієрею за великий дар освячення святині та повчання, виголошене на Божественній Літургії. Парох подякував парафіянам за працю, підтримку та пожертви у зведенні храму. На завершення Владика Тарас вручив подячні грамоти активним вірянам. Також, за церковною традицією, у книзі Напрестольного євангелія парафії Преосвященний Владика Тарас залишив письмову згадку про день освячення храму Різдва Пресвятої Діви Марії.

Оксана Франків.

Надрукувати