Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Ювілей храму Св. Миколая Чудотворця у Млиниськах

Століття тому на намоленому до цього місці з людської потуги на прославу Божу виросла в мальовничому селі Млиниськах нова мурована святиня – церква Святого Миколая Чудотворця.

Цього року 26 травня парафіяни храму врочисто відзначили ювілей церкви, в якій хрестилося, шлюбувалося не одне покоління односельців. Святиня завдяки дбайливості парафіян та мудрому керівництву духовного пастиря, адміністратора храму о. Романа Харківа продовжує бути духовним осередком, материнською церквою парафії Млиниськ.

 

Свій відлік в історії храм розпочав із 1912 р. Тоді на місці старої дерев’яної побудовано нову цегляну церкву. В цьому ж таки році вона була посвячена й названа на честь «зимового Миколи» - Св. Миколая Чудотворця.

 

Цеглу на будову храму привезли з цегельні, а більшу частину сільські умільці випалювали в долині поблизу церкви. Позаду церкви стоїть на місці престолу прабатьківської церкви дерев’яний хрест. Стара дерев’яна церква простояла більше 15 років, опісля її передали іншій громаді. Церква володіла землями - більше 30 га поля.

Старожили оповідають, що там, де стоїть другий хрест, бетонований, похований перший священик поч. ХХ ст. Аполінар Крохмалюк. В 1914 р., згідно із шематизмом, в церкві відправляв священик Йосиф Мицикевич. У той час в селі проживало 669 осіб. Громада сусіднього села Журавкова не мала своєї церкви і відносилась до Млиниської парафії. Разом парафія налічувала 923 особи. Крім греко-католиків, у селі проживали віряни римо-католицького обряду - 349 чоловік. У 1864 році в селі було побудовано костел за кошти фундатора п. Юзефа. Римо-католики ним користувалися до 1945 р., коли в часі сумнозвісної операції «Вісла» польське населення було переселено до Польщі. Пізніше в приміщенні костелу відкрили пошту, згодом склад міндобрив, склад запчастин до сільськогосподарських машин. В селі проживало 9 євреїв іудейського віровизнання, які мали свою синагогу в Журавні.

Першою дитиною, яку охрестили у новій церкві, була Софія Гутник, що в 1946 р. виїхала в Польщу. У липні 1936 р. у церкві Св. Миколая побував митрополит Андрей Шептицький, який в тому часі освятив новоспоруджений престол. У документах та людській пам’яті збереглися імена священиків, які обслуговували Млиниську парафію, це Аполінар Крохмалюк (похований у с. Млиниськах), о. Йосиф Мецикевич, о. Володимир Любко, о. Охрімович, о. Недільський, о. Дикий, о. Євген Семеген, о. Євген Туроняк, який збудував нову резиденцію і насадив яблуневий сад.

З 1944 р. за німецької окупації храмом опікувалися о. Хаба, о. Кириляк. Зі священиків о. Євген Шаваринський був настоятелем чи не найдовше, більше як 28 літ (із 1953 до 1981 р.). Похований на місцевому цвинтарі. У Млиниськах також виконували душпастирську місію о. Роман Чолач, о. Любомир (доїздив із Заболотівців), о. Володимир Голуб (сьогодні обслуговує парафію у Заболотівцях і Журавкові), о. Ігор Левицький.

З грудня 1990 р. й по сьогодні церквою опікується о. Роман Харків. До Млиниської парафії прилучено с. Смогів. Церкву в Смогові після довголітнього закриття відкрили у 1989 р.

Млиниську церкву на початку 1950 р. радянська влада теж закрила, але вірні клопотали про її відкриття ще в ті важкі роки. Представники громади Млиниськ Іван Вовчак та п. Благий зі Смогова як ветерани Другої світової війни і як представники громади їздили і до Києва, а згодом і до Москви в Міністерство релігії й таки досягли свого – церкву відкрили.

У 1935 р. житель Млиниськ Степан Іванович Андрейків організував церковний хор. Він був репресований, і на час його вимушеної відсутності хором керував п. Сікора. Після смерті Андрейківа хором багато років керує Володимир Опока.

За довгих 100 років при церкві служили Богові багато людей: дяки, скарбники, паламарі, старші брати та сестри. Старші брати: Григорій Андрейків (місцевий коваль), Євген Гутник (побудував господарські будівлі при резиденції, котельню при церкві, огорожу довкола церкви і цвинтаря), Михайло Андрейків, Іван Опока, Володимир Микитин (справив ремонт резиденції, піднавіс на вході до церкви, новий нержавіючий хрест на церковному подвір’ї), Богдан Опока. Сьогодні Степан Підлужний докладає багато зусиль, часу для впорядкування ансамблю церковних споруд.

1994 року на подвір’ї церкви на пам’ятку відновлення Української державності коштом громади встановлено фігуру Божої Матері. Довгий час фігурою опікувалася Михайлина Прокопишин, а після смерті - її доньки Галина та Світлана.

На поч.1990 р. на дзвіниці було тільки два дзвони. Решта дзвонів з церкви і з костелу таємно закопано в лісі Межиліссі і до сьогодні не знайдено.

Церковний хор поофірував в 1992 р. кошти на два дзвони. В 2008 р. львівський художник перемалював церкву усередині, цього ж року відновили і позолотили іконостас. Через рік у храмі встановлено велике панікадило, частину коштів на яке поофірувала Розалія Ворона, другу частина коштів виділена із церковної скарбниці.

У 2012 р. сільські столяри Михайло Семків та його син Степан виготовили новий різьблений престол.

Церква приведена до сучасного вигляду: купол вкритий жовтим булатом, дах - нержавійкою, стіни церкви покриті крошкою, встановлено новий престол, проведено озвучення церкви.

На урочистостях із нагоди 100-літнього ювілею участь у святковому Богослужінні взяли десять священиків: о. мітрат М. Марцинковський із Володимирців, о. М. Матвійчишак, о. З. Стехнович, о. І. Гілецький із Стрийського р-ну, о. М. Чмир із с. Іванівців, о. П. Пиріг з Облазниці, о. А. Вагиль з Мельнич, о. І. Надорожний з Дубравки. Очолив святочну відправу декан Журавнівський о. Роман Гринишин.

Привітати громаду із таким знаменною подією приїхали голова Жидачівської РДА Сергій Коваль, Степан Пакіж, завідуючий відділом освіти, виходець села Роман Свередюк, пр0едставник з фірм «Млин Агро» Роман Кулешник, директор Млиниського НВК Дмитро Багрій, вихідці із с. Млиниськ, які весь час підтримують коштами, Руслан та Ірина Гереги, виходець з села Микола Микитин, депутати районної ради Галина Філіповська, Андрій Данилець.

Парафіяни, церковний комітет, адміністратор храму дякують усім жертводавцям за допомогу в утриманні церкви, підготовці до 100-літнього ювілею. Окремі слова подяки депутату Львівської обласної ради А. Коту, генеральному директору «Остов-Бардс» О. Забелло, Степану Пакіжу за реставрацію храму, сільському голові с. Млиниськ Г. Юхман за сприяння у підготовці до святкування.

З нагоди святкування Святіший отець Венедикт ХVІ уділив особливе апостольське благословення для о. Романа Харківа та для його парафіян з нагоди 100-ї річниці церкви св. Миколая Чудотворця в Млиниськах, бажаючи щедрої Божої благодаті та небесних ласк 1912-2012 років.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин