Парафія села Буянова

У цій розвідці подано протокол візитації (1) парафії с. Буянів, виконаної між 1732-1733 роками. Протокол перекладено з польської, а подекуди з латинської на українську мову.

«Село Боянова (давня назва).

У цьому селі перебуває один духівник на ім’я Андрій Камінський. Рекомендований його милістю паном Казимиром Ігнацим Ліщинським (2) – графом з Лєшни, каштеляном львівським.

 

Висвячений у 1711 р. ясновельможним преосвященним отцем Варламом Шептицьким – єпископом львівським. Поставлений своїм намісником (3). Має інсталяційну (4) грамоту. Метрика в порядку. Не показував реєстру живих і померлих парафіян. За повідомленням тутешніх парафіян не було з його боку правопорушень. Богослужіння пильнує. Святі Тайни пильно і пристойно адмініструє. Часом навчає Тайн святої віри після Служби Божої. Ніхто не помер без християнських обрядів. Речі, що належать до церковного обряду, не закриті на замок, лежать на вівтарі. Книги є всі до церковної відправи, а до проповідей – жодної. Казусів не було. Сповідається разів два на рік. Корону (5) виголює, волосся опускає.

 

Церковного поля є два лани, з яких дає до двору 30 польських злотих чиншу, роговизну (податок від великої рогатої худоби - В. Попович.) й пчолину десятину, всякі двірські тягарі переносить і панам віддає.

Парафіяльних родин 30. Сіножатей мало.

Церква дерев’яна під титулом Різдва Пресвятої Богородиці, збудована в давні часи, покрита соломою. Цвинтар огороджений плотом. Вівтар не оздоблений відповідно з синодальною конституцією, брудний, вдосталь запилений. Антимінс (6) між обрусами. Хрест з розп’яттям дерев’яний. Два дзвони. Дзвіниця на фіртці.

Чаша зі всім олов’яна. Пурифікатор (7) один. Корпорал (8) один чистий. Воздух (9) один великий з малим. Мисочка олов’яна. Ампулок (10) нема. Рушничків, рушників і гумералів (11) не було. Поясів більше ніж один нема. Стихарів 2, Апаратів 3 з приналежностями. Служебник і Требник львівський в оправі. Дзвінок один малий. Підсвічники дерев’яні. Кадильниця латунна. При церковних дверях свяченої води не було.

Ікони дерев’яні, пристійно намальовані, але без апостолів. Хоругви оздоблені.

До святої Тайни хрещення вода освячується під час самого богослужіння. Єлей і святе Миро є на стіні в скляній посудині. Свята Євхаристія на вівтарі в дерев’яній непорядній дарохранильниці без жодної пошани. Частиці для хворих відновлює щочотири неділі.

Святі Тайни належно уділяє, відповідно з канонічними правилами, тобто Служебником і нашим ритуалом. Похорон відправляється по-християнськи. За звичаєм нема процесійного хреста. Вино завжди купує у жидів коло Журавна».

Примітки

1 – візитація (лат) – перевірка діяльності парафій вищою адміністрацією;

2 – Казимир Ігнаци Ліщинський – дідич з Журавна;

3 – йдеться про декана;

4 – інсталяція (лат) – надання посади, наприклад, пароха;

5 – корона духовного – знак посередині голови, вистрижений або виголений між запущеним волоссям;

6 – антимінс (гр.) – чотирикутне полотно з вшитим в нього частинками мощів, яке розгортають на престолі для здійснення Літургії;

7 – пурифікатор – невеликий рушничок для витирання літургійної посудини;

8 – корпорал (лат) – чотирикутний платок із тонкої лляної матерії, який розстеляють на престолі під чашу;

9 – воздух – покривало для церковного посуду з причастям;

10 – ампулки (лат) – невеликі посудини для вина і води, що їх використовують під час Літургії;

11 – гумерал – нараменник.

На прохання уродженця села, політв’язня, громадського діяча Йосифа КРЕМІНЯ, протокол візитації церкви в с. Буянів підготував до друку разом з коментарями Василь ПОПОВИЧ.

Фото сучасної церкви.

Надрукувати