Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Традиції зимового фольклору

5 лютого у с. Дулібах відбувся святковий концерт прощання з колядою. Незважаючи на сильний мороз і сніг, жителі села не могли всидіти в домівках і поспішали до Народного дому. В невеликому залі зібралося стільки людей, що в неопалюваному приміщенні одразу стало тепло. Воно зігрівалось від щирих емоцій, радісних облич, від дзвінких й мелодійних голосів, які лунали зі сцени. В цей недільний день село ожило.

 

Йдучи до Народного дому, почула таку розмову:

 

- Що, прийшли люди до клубу?

- Ще би дулібські не зійшлися.

- А знаєш мою сусідку, вчора казала, що вже, певно, буде вмирати. А нині, дивися, вже на концерт пошкандибала.

Отож, як бачимо, творчість, та ще й народна, нікого не залишає байдужим, і коли в Народному домі таке свято, то вже й вмирати гріх.

З найщирішими вітаннями до Дуліб завітали шановані й добре знані гості з селища Дашава Стрийського району. Камерний хор викладачів Дашавської музичної школи ім. Філарета Колесси під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України Степана Целюха дарував в’язанку колядок.

Уява малює величний етюд

Тієї різдвяної ночі,

Що так з нетерпінням ждав стомлений люд,

До неба підносячи очі…

Народження Сина Божого, Спасителя світу - одкровення, якого чекав людський рід. Українці особливо трепетно ставляться до цієї події всіх часів. Про неї оповідається у численних колядках, щедрівках та вертепних дійствах. Вертеп, який організували мешканці Дуліб, вирізнявся тим, що в театралізованому дійстві брали участь не лише традиційні для нас дійові особи, а й показано Святе сімейство: Марію (роль її виконувала Ольга Горін) та Йосифа (Василь Боднар). Ангели (Ганна Герич та Іванна Кузик) звістили пастухам про народження Ісуса. Про це почули Царі (Іван Кузик, Мирон Штигар, Іван Герич) й прийшли вклонитися Божому дитятку, а звіздарі (учасники церковного хору) та пастухи (Марія Гнип, Марія Баглай) рознесли новину по усьому світу.

Ще одна особливість українського вертепу - це участь у ньому комічно-пародійних дійових осіб – жида (цю роль майстерно виконав Мирон Орлик) та жидівки Сури (Оксана Шиманська). А також традиційні - цар Ірод (Микола Бачинський), його воїнство (Іван Антоник, Василь Горін) і Смерть – її зіграла найстарша учасниця дійства 77-річна Надія Іванівна Вишивана. Цікаво, що наймолодшим учасником вертепу був Чорт, роль якого зіграв Василь Антоник.

Односельчани й гості вражені таким виступом своїх земляків. Вертеп у виконанні аматорів сцени став приємною несподіванкою й для ініціатора свята пароха о. Зіновія Мікласевича, про що він сам зізнався.

Щирі оплески лунали також на адресу фольклорного колективу сусіднього села Ліщина. Він підготували символ Старого Нового року – Маланку, що супроводжувалась виконанням колядок та щедрівок.

Усім учасникам зимового фольклору о. Зіновій, окрім подяки, вручив буклети про с. Дуліби та світлину парафіяльного храму Архистратига Михаїла.

Перед громадою села виступили запрошені на свято гості – сільський голова Василь Кузишин, депутат районної ради, виходець с. Дуліб Володимир Ревер, а також представник агрофірми ТзОВ «Вінал-Агро» Роман Кулешник.

Завершився концерт спільним виконанням колядки «Бог предвічний». Після цього ведуча й організатор свята Галина Орлик запросила усіх скуштувати гарячого (заправленого морозом) кулешу, який приготували відомі вже знавці козацької кухні Василь Туревич і Святослав Рій, та запашної медовухи.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин