Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Жіночий костюм Тернопільщини на ляльках-мотанках

Нещодавно мені пощастило побувати у файному місті Тернополі. Місто, яке завжди культивувало найкращі зразки української культури, мистецтва, сьогодні теж є епіцентром українського духу. Це відчутно у повсякденному житті тернополян і навіть на вулицях міста. Саме так, просто неба біля театру опери і балету ім. Т. Г. Шевченка, демонстрували жителям міста та гостям витвори декоративно-прикладного, танцювального, музичного мистецтва вихованці гуртків Центру творчості для дітей та юнацтва. Мою увагу привернули виставка ляльок-мотанок та карта Тернопільщини, на якій позначено, якому регіону притаманні жіночі костюми, відтворені в ляльках-мотанках.

А більше про проект нам розповіла працівник Центру творчості для дітей та юнацтва м. Тернополя Ірина Урезченко:

- Робота педагогів відділу декоративно-прикладного мистецтва Центру творчості для дітей та юнацтва м. Тернополя над творчо-дослідницьким проектом «Обереги рідного краю» надихнула нас на детальне вивчення та відтворення жіночого національного костюма Тернопільщини. Виявилось, що національне жіноче вбрання нашої області дуже різноманітне й колоритне. Це зумовлено історико-географічними особливостями цього регіону. Характерні риси традиційного одягу Тернопільщини – надзвичайна декоративність та мальовничість – віддзеркалюють різні національно-культурні впливи тих національностей, які проживали на цих територіях в різний період. Виходячи з локальних етнографічних особливостей, Тернопільщина включає в себе частини Західного і Східного Поділля, Подністров’я, Волинь.

Таким чином, відтворюючи жіночі костюми у ляльках-мотанках, учасники проекту намагалися відобразити їх різноманітність та особливості відповідно до етно-культурних регіонів нашої області. І в подальшому у відповідності розташували їх на карті Тернопільської області. Відтворюючи українське жіноче вбрання, ми намагалися передати найбільш характерні та декоративні риси тої чи іншої місцевості.

Так, наприклад, лялька-мотанка «Волиняночка» одягнена в біло-червоне вбрання. Вишивка виконана традиційними техніками цього регіону (занизування, червона гладь); основний мотив – рослинно-геометричний.

Лялька-мотана, яка одягнена у вбрання, що характеризує Західне Поділля, передає святковий настрій весільного вбрання молодої. Сорочка прикрашена прямою і навкісною вишивкою, стан оповитий одноплатовою вовняною «опинкою», правий край якої відігнутий і закладений під широкий пояс. На голові у молодої оксамитова шапочка, розшита бісером, на потилиці прикрашена букетиком із штучних квітів, від якої на плечі спадають шовкові стрічки. Ще на шапочці вчеплені «кучері» з фарбованого пір’я.

Основною рисою жіночого вбрання Придністровського регіону є особлива колористика та складні техніки вишивання. Зокрема, сорочка вишита геометрично-рослинним орнаментом, стебнівкою товстими вовняними чорними нитками, що робить узор рельєфним і густим. Головний убір ляльки також відображає особливості колористики півдня Тернопільщини: Борщівського та Заліщицького районів.

Колоритність одягу Західного Поділля найкраще передає лемківський костюм, у якому поєднуються білий та синій кольори, фактура дрібних складок, оздоблення фартухів та спідниць кольоровими та мереживними стрічками.

Ще один із костюмів, які вивчали та відтворювали майстрині, - яскравий та колоритний стрій саме Тернопільського району. В ньому гармонійно поєднані яскраві елементи: квітчаста спідниця, блузка та хустка із кольоровим рослинним орнаментом і, розшита бісером, оксамитова камізелька.

Робота над проектом «Обереги рідного краю» дала можливість розкрити багатогранність та різноманітність українського національного жіночого вбрання Тернопілля, спонукала грунтовніше вивчати культурно-історичну спадщину нашого народу.

До участі у проекті залучилися кращі педагоги та гуртківці відділу декоративно-прикладного мистецтва Центру творчості для дітей та юнацтва Тернополя, які майстерно і творчо працювали над створенням кожної унікальної ляльки-мотанки, вивчали та відтворювали зразки регіонального вбрання у Тернопільському краєзнавчому музеї, робили замальовки та ескізи, виготовляли ляльки-мотанки з символічними хрестами-оберегами, оздоблювали кожен елемент прикрас та одягу.

Карта Тернопільської області з ляльками-мотанками, яка експонувались на міських та обласних виставках декоративно-прикладного мистецтва, отримала багато позитивних відгуків захоплених глядачів.

Оксана ФРАНКІВ.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин