Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Коло Мареноньки ходили дівоньки

«Ой на Івана, ой на Купала!» - під такою назвою відбувалися купальські забави у дошкільному закладі «Барвінок» сьомого липня. Дітки стрибали через “вогонь”, кидали віночки на воду та водили хороводи.

 

Як народне свято день Івана Купала відбувається з багатьма своєрідними обрядами та піснями. З далекої давнини збереглися в українського народу ці купальські звичаї. За повір’ями, у цей день відбуваються різні дива: трави і квіти набувають магічної сили, земля відкриває свої скарби, сонечко спускається з неба, щоб викупатись у річці, а опівночі вогнистим цвітом розквітає папороть – хто знайде той цвіт, той здобуде багатство і здоров’я.

 

Відтворили давні традиції й звичаї святкування Івана Купала дошкільнята разом з вихователями для гостей міста Челядзі (Польща) – юнаків і дівчат з міста-партнера Жидачева.

Дощ перешкодив провести свято, як годиться, на вулиці, проте це не стало малятам на заваді, і свято все-таки відбулося. Зал прикрасили гілками дерев, зеленню папороті, квітами. Дівчатка та хлопчики були одягнені у святковий національний стрій. Аби відтворити атмосферу дійства, у дівчаток на головах були віночки із польових квітів. Їх вони плели разом з вихователями.

Одним із символів купальських забав є купайлиця - Марена. З давніх-давен робили її так: беруть гілляку з трьома сучками, один з сучків — голова, а два інші — руки. Для цього найчастіше вибирають вербу, вишню, рідше - клен, березу або сосну. Дітки не відхилялися від звичаїв пращурів та увивали гілочку дерева вінками, квітами, намистом, стрічками, — робили ніби опудало на людську подобу. Гілку поставили посеред зали, гарно вбрали і заквітчали. Під час її квітчання дівчатка водили хоровод кругом Марени.

Вихователі дошкільного закладу намагалися зробити свято якомога цікавішим для малечі. Разом із дітьми співали пісні, гралися в ігри – «Перетягування каната», «Стрибання у мішках». Дітки весело розважались: сміялись, плескали у долоні, запрошували польських школярів до гулянь та забав. А дівчатка хвалилися одна одній своїми віночками. І навіть, як дорослі, парами стрибали через “вогонь”. Звісно, несправжній. На піднос вихователі наклали гіллячок, які й символізували купальське багаття. Це їх потішило найбільше. За повір’ями, вогонь очищує, наділяє здоров'ям і силою. Молоді парубки і дівчата за стародавніми звичаєм перестрибували через вогнище, побравшись за руки, і загадували: якщо руки не розійдуться, то хлопець і дівчина поберуться, як рознімуться, то ні. Якщо необережно попасти ногою у вогнище – то нічого доброго не віщує.

Наприкінці дійства дівчатка кидали свої віночки на воду, а хлопці їх ловили. Для цього в приміщенні садочка поставили надувний басейн. «Хлопчики, ловіть віночки, - казала вихователь старшої групи Галина Калин. - Бо за традицією, у парубка, котрий зловив вінок дівчини, буде з нею щаслива доля». У давні часи дівчина пускала свій вінок на воду і дивилася: як рівно пливе, то скоро заміж вийде, а якщо крутиться на місці або потоне, то ще дівуватиме. Якщо вінок відпливе далеко і десь пристане до берега, то, мабуть, туди дівчина і заміж піде. Інколи пускали два вінки, загадуючи один на себе, а другий на коханого, і якщо вони сходяться на воді, то це вірний знак, що будуть у парі. Як наспівались, натанцювались, прийшов час пригощатись. Частували гостей з Польщі українськими пампушками.

«Подібне свято в садочку проводиться вже не вперше, розповідає вихователь логопедичної групи Надія Векляк. Така традиція у дитсадку існує вже продовж кількох років. Хоча це не християнське свято, але його влаштовують, щоб забавити діток. Це дійство викликає в них лише позитивні емоції». Вихователі розповідають їм про загадковість та містичність ночі на Купала.

Організували і провели купальські забави вихователь логопедичної групи Надія Векляк, вихователь старшої групи Галина Калин та музичний керівник Оксана Дахній.

Марія ТАТЧИН.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин