Музейна справа

Про тематичне та експозиційне наповнення майбутнього історико-краєзнавчого музею Жидачівщини йшлося під час зустрічі заступника директора з наукової роботи Львівської галереї мистецтв Володимира Пшика із представниками районної влади та освітянами.

Не відкладати організацію музею на далеку перспективу вирішили представники галереї мистецтв та керівництво району. 8 лютого відбулась зустрілися із громадськістю з приводу формування попереднього бачення майбутнього музею.

В обговоренні взяли участь голова районної ради І. Кос, його заступник М. Стеців, радник голови районної ради Н. Калинець, заступник голови РДА з гуманітарних питань О. Кизима, а також заступники директорів шкіл, при яких функціонують музеї, зокрема Ходорівської ЗОШ №1 Р. Чорний, Піддністрянської загальноосвітньої школи Л. Хлопоніна, директор Жидачівського ліцею О. Голубець, директора міського Центру творчості О. Полівчак. Запрошували також представників Бортниківської школи.

Володимир Пшик розповів про попередній проект структурно-тематичного плану експозиції музею Жидачівщини. Зокрема планується розвивати музей у п’яти розділах. Перший охоплюватиме археологію та матеріальну культуру й міститиме інформацією про найдавніші періоди палеоліту, бронзи, черняхівську культуру, слов’янські поселення, могильники, кургани, городища. У другому розповідатиметься про Жидачів та жидачівську землю від часів пізнього середньовіччя (літописні згадки, Магдебурзьке право, символіка та геральдика, кордони, визвольна війна під проводом Б. Хмельницького, Журавенська битва, оборонне будівництво та інш.). У третьому розділі буде представлена новітня історія (українські громадські та політичні об’єднання, боротьба за автономію, Січові Стрільці, Перша світова війна, проголошення ЗУНР, Акт злуки, міжвоєнний період, партизанський рух, колективізація, шестидесятники). Окремо планується представити Жидачів як місто паперового виробництва, розповісти історію паперу і папірництва в Україні, про стародруки та сучасну поліграфію.

Особливе місце займатимуть у музеї митці Жидачівщини, серед яких роботи З. Кецала, В. Патика, М. Яціва, Р. Романовича та інших.

Та це лише попереднє бачення, тому Володимир Пшик запросив до співпраці та кооперування зусиль по збору інформації й експонатів до фондів майбутнього музею.

Присутні на зустрічі освітяни висловили готовність поділитися частиною надбань із шкільних музеїв (це копії світлин визначних особистостей, біографічні дані, окремі публікації, твори).

У свою чергу В. Пшик зазначив, що потрібно розвивати музеї при школах, звісно, якщо є цікаві експонати і бажання передати їх у музей Жидачівщини, то залюбки такі цінності будуть належним чином оформлені.

Робота тільки розпочалась, але набуває конструктивного напрямку. По завершенні зустрічі представник Львівської галереї мистецтв відвідав музей при Жидачівському ліцеї.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати