Передплата друкованого видання на 2022 рік

Індекс видання: 30496

Часопис "НОВИЙ ЧАС"

Тематика: Громадсько-політичні та літературно-художні видання

Мінімальний строк передплати: 1 міс.

Передплатити

Жанрова різноманітність художньої творчості Богдана Олійника

(Короткий нарис про виставку художника, яку варто відвідати)

8 червня 2019 р. о 15.00 год. в Музеї мистецтва та історії Жидачівської землі (м. Жидачів вул. А. Міцкевича, 2) урочисто відкрито виставку живопису заслуженого художника України Богдана Степановича Олійника, одного з широковідомих львівських художників другої половини минулого століття . Саме в цей період творчість Б. Олійника сягає свого апогею. Його цілком справедливо зараховують до десятка кращих живописців древнього Львова. Твори художника стають відомими в Україні і за її межами. Він учасник 45 колективних виставок у різних містах тодішнього Радянського Союзу: Москві, Києві, Мінську та інших містах.

Б. Олійник – учасник багатьох міжнародних виставок, зокрема в м. Новому Саді (Сербія), у якій чи не найповніше була представлена його багатогранна і різнопланова творчість. Твори художника нині зберігаються у багатьох музеях, галереях, приватних колекціях як в Україні, так і за кордоном – в Росії, Австралії, Америці, Канаді.

Народився Богдан Степанович Олійник 14 березня 1944 року в с. Станківці Миколаївського району Львівської області.

На початку 15 ст. рідне село художника входило до складу колишнього Жидачівського князівства. Понад 500 років тому наші землі перебували під однією юрисдикцією, а нинішня Миколаївщина була північно-західним пограниччям згаданого князівства. Та найміцніше пов’язували художника з Жидачівською землею його дитячі та юнацькі роки. У далекі 50-60-ті роки минулого століття Б. Олійник навчався у Піддністрянській середній школі. Уже під час навчання проявляв неабиякий інтерес до малювання. Після закінчення середньої школи майже рік довелось працювати помічником коваля, як тоді мовилось, «у рідному колгоспі». А влітку 1962 році талановитий сільський юнак успішно складає вступні іспити до Львівського державного інституту прикладного й декоративного мистецтва на відділ художнього текстилю. Його вчителями стають відомі тогочасні мистці Львова Р. Ю. Смольський, К. П. Звіринський, В. Й. Овсійчук. У цей період часу згаданий навчальний заклад згуртовував талановиту молодь не тільки Галичини.

Моє знайомство із творчістю Б. Олійника відбулося завдяки моєму колезі, старшому науковому співробітникові музею, багатолітньому заступнику директора Львівської національної галереї мистецтв ім. Б. Возницького Володимиру Пшикові. Власне він і став ініціатором й організатором цієї виставки у нашому музеї. До речі, це буде одна з найбільших художніх виставок із часу існування музею. На ній експонуватимуться близько 100 робіт художника окремих періодів його творчості, різних за жанром, стилем і змістом.

Якщо для мистців виставки – це переважно підсумки їхньої творчої діяльності, то для шанувальників мистецтва, не дуже обізнаних із секретами художньої майстерності, виставки стають джерелом радісних відчуттів, переживань, насолод і незабутніх вражень.

У процесі формування виставки художника довелось в усій повноті відчути, з яким непересічним талантом , з яким неординарним, самобутнім майстром ти маєш можливість спілкуватись і перебувати в одному часі. Та, на превеликий жаль, творчість Б. Олійника маловідома нинішньому поколінню українців. Замість того, щоб такі високохудожні твори нині поповнювали музеї, галереї, приватні колекції, вони роками тісняться в невеличкій майстерні художника. У зв’язку з поганим станом здоров’я Б. Олійник уже роками не виставляє своїх робіт. Власне метою нашої виставки і є намагання сприяти поверненню творчості художника Б. Олійника широкому загалу шанувальників національного мистецтва.

Декілька слів хотілось би сказати окремо і про творчість мистця. З-поміж великої кількості робіт, які виставлені в експозиційному залі, значне посідають пейзажі. Саме в цьому жанрі, як на мене, автор сягнув найвищих вершин художньої майстерності. Його без жодного сумніву можна назвати великим майстром світла і тіні, дивовижним віртуозом передачі кольорової гами.

Творам художника притаманна епічність образного розкриття пейзажних мотивів, гостра чутливість у спілкуванні з природою. Богдана Олійника однозначно можна вважати вправним майстром ліричного пейзажу. Його краєвиди точно передають стан природи у різні пори року.

Не можна обминути увагою і портретний живопис художника, який представлений хоча й не багатьма творами, зате неабияк вражає своєю манерою виконання, глибоким психологізмом. Мистець не боїться наймодерніших пошуків, виражальних засобів у мистецтві. Він опрацьовує і реалізує здобутки й досягнення найрізноманітніших течій і напрямків у мистецтві.

Особливе місце на виставці відведено і творам філософсько-історичного змісту. На одній із картин ми бачимо прибульців з іншої планети. Їхня зустріч із нашою цивілізацією викликає у них здивування і страх. (Твір так і названо «Прибульці»). Вони прибули застерегти землян від неминучої катастрофи, якщо і надалі зневажатимуться закони Всесвіту, а людство продовжуватиме знищувати свою планету, на якій Господар Всесвіту дарував людині жити в гармонії з природою і власним розумом. Колесо історії нерідко буває немилосердним і жорстоким до тих, хто його видумав. Воно прокочується із великою швидкістю, залишаючи за собою пустиню і мільйони жертв на ній. Власне така думка прочитується і в деяких інших творах художника філософсько-морального спрямування. Із цих полотен можна писати цілі філософсько-наукові трактати, надаючи той чи інший зміст. І найбільша цінність цих творів у тому, що вони змушують думати й осмислювати як минуле, так і сучасне.

Підсумовуючи вищесказане, достатньо підстав твердити, що в особі художника Богдана Олійника маємо талановитого самобутнього мистця з широким діапазоном творчого мислення, який творить унікальні образні світи. Він досягає найвищих вершин у технічному, емоційному, смисловому значенні художнього твору, глибоко відчуває красу світу, вміє майстерно передати найтонший нерв і подих природи.

Завершуючи цей невеличкий екскурс у мистецький світ художника Богдана Олійника, хотілось би наголосити, що на відміну від науки, про що так довго сперечаються мистці з філософами, все ж таки мистець глибше пізнає навколишній світ, бо він працює «з тонким знаряддям інтуїції; він панує у світі, а не споживає його. У нього є незаймана манера бачити, чути, мислити й відтворювати третю дійсність – неповторний світ мистецтва…». Власне, кожен, хто захоче відвідати виставку заслуженого художника України Богдана Олійника, буде мати можливість сповна відчути красу творінь цього непересічного і навдивовиж талановитого мистця нашого краю.

С. Ревуцький.

Музей мистецтва та історії Жидачівської землі.


Надрукувати  

Відео

Презентація нового роману Роксолани Сьоми "Світи суміжні"

Виставка народного одягу Жидачівщини

Виставка "Жидачівщина в полум’ї революції та російсько-української війни"

Народний часопис Жидачівщини "Новий Час"

81700, Львівська обл., Жидачівський район, місто Жидачів, ВУЛИЦЯ ЧАЙКОВСЬКОГО, будинок 1

Тел./факс: 032-393-14-01,

068-506-23-83

Відділ реклами: 093-240-40-56

E-mail: info@newtime.lviv.ua

Головний редактор: Андрій Данилець

Редакційна колегія: А. Данилець, О. Франків

Завідувач відділу: Оксана Франків

Відповідальний секретар: Іван Кофлик

Оглядач: Марія Татчин