«Кайдашева сім’я», або Плекаймо родинну єдність

Аншлагом зустріли глядачі акторів журавнівського аматорського драматичного театру «Надія». Зал Народного дому Журавна ще до початку вистави заповнили вщерть. Глядачі, яким не знайшлося місця, мужньо простояли всю виставу в проходах між рядами. Очікування всіх були виправдані вповні. Актори-аматори зіграли блискуче, відтворивши характери персонажів однієї з найвідоміших повістей української літератури «Кайдашева сім’я» Івана Нечуя-Левицького.

 

З того часу, як вийшла друком реалістична соціально-побутова повість І. Нечуя-Левицького, минуло 136 років, а вона й досі хвилює режисерів, які за її мотивами ставлять вистави, що збирають повні зали вдячних глядачів.

 

Свого часу автор повісті влучно, реалістично, правдиво відтворив українську родину з усіма її вадами та перевагами. Тут є все - добро і зло, кохання й ненависть, сімейні стосунки і одвічна тема батьків та дітей, свекрухи та невістки, людської гідності, віри Бога та забобони.

У цій повісті ми часто пізнаємо самих себе, свою родину, бо насправді з того часу мало змінилися. Так, молоде подружжя, як і Мотря з Карпом, хочуть відділитися від батьківського дому, мати свою господу, часто невістка не може вжитися із свекрухою, а брат не ладнає з братом. Ми часто через дрібниці сваримося з сусідами, не можемо поділити межі, чванимося своїм нажитим добром, не усвідомлюючи, наскільки це все суєта суєт. Але попри всі недоліки характеру ми здатні на вищі почуття, здатні забути всі огріхи й пробачити все зло.

Власне про єдність української родини, про любов та злагоду, яка має панувати в душах кожного з нас, хотіла нагадати своєю виставою режисер, директор Народного дому смт. Журавна Надія Цибак. Як зізналася сама п. Надія, до цієї прем’єри вистави, що пройшла 22 червня, вона разом з акторами готувалася давно. Були об’єктивні й суб’єктивні причини, які відтягували прем’єру в часі, але попри все вона відбулася й викликала справжній фурор. Кожний вихід та діалог акторів публіка зустрічала оплесками, а комедійні моменти – сміхом.

Ще довго головних персонажів цієї вистави глядачі уявлятимуть тільки у образах, втілених на сцені їхніми земляками. Так, у ролі голови сім'ї Омелька Кайдаша запам’ятається Андрій Романкевич, Марусі — його дружина – Лариса Демків, Карпа — їхнього старшого сина – Ігор Векляк, Лавріна — молодшого сина – Руслан Залецький, Мотрі — старшої невістки Кайдашів – Руслана Пітула, Мелашки — молодшої невістки – Мирослава Векляк, Довбиша – Василь Ковалишин, Довбишихи – Марія Шкірко, Параски Гришихи – Ірина Цукорник, Палажки Солов'їхи - Галина Тимцюрак.

Режисер до дрібниць продумала і сценічні образи, декорації. Також цікавою режисерською знахідкою виявились і переходи між різними сценками. Вдало підібрано й музичний супровід, що додавав постановці колоритності та гармонійності.

Насамкінець невеличка заувага до глядачів, які не скупилися на емоції, але попри те варто нагадати, що театральна вистава - це не концерт. Вистава потребує більшої уваги та витримки глядача. Тут зайвими є шарудіння крісел, плач дітей, бурхливе обговорення щойно зіграної сцени, часті оплески. Оскільки актори говорять не у мікрофон, зайвий і невчасний шум заважає як самим виконавцям, так і глядачам зрозуміти всю глибину сюжету й отримати повну насолоду від театральної вистави.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати