Богдан СТЕЛЬМАХ: «Шевченко – це першоджерело нашої державності, нашого літературного слова, наших почувань»

5 березня у актовому залі Жидачівської ЗОШ №2 пройшла конференція «Шевченко і сучасність», приурочена 200-літтю з дня народження Тараса Григоровича Шевченка.

 

Конференцію організувала методист районного методкабінету, вчитель-словесник Ольга Прокопів-Костик. Гостями й головними доповідачами виступили член Національної спілки письменників України, лауреат літературних премій ім. І. Котляревського, ім. М. Шашкевича, ім. Л. Українки, поет, драматург, перекладач, автор численних пісень Богдан Стельмах. А також вже добрий наш знайомий, бо вже не вперше гостює у Жидачеві, поет, дослідник, журналіст Петро Шкраб’юк – член Національної спілки журналістів, доктор історичних наук, старший науковий співробітник відділу нової історії Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, викладач кафедри зарубіжної преси та інформації Львівського національного університету ім. І. Франка. З учасниками конференції Петро Шкраб’юк поділився цікавою розвідкою про всесвітню славу, яку здобув Тарас Григорович Шевченко. З великим захопленням творчість поета, художника вивчали, досліджували відомі у світовій літературній спадщині письменники, літературознавці, такі як грузинський публіцист Дмитро Кіпіані, американський письменник, лауреат Нобелівської премії Джон Ернест Стейнбек. Високо оцінювали творчість Тараса Шевченка й глибоко шанували поета представники російської інтелектуальної еліти. Серед них віце-президент Петербурзької академії мистецтв Федір Толстой, письменники Сергій Аксаков, Микола Некрасов, Петро Бутурлін, лауреати Нобелівської премії Іван Бунін, Михайло Шолохов та інші.

 

Завдяки титанічній праці відомого у світовій літературі перекладача Віри Річі творчість Тараса Шевченка поширилася у країнах англомовного світу. До популяризації творчості Кобзаря доклалася й відома письменниця Етель Ліліан Войнич. Відкриваючи пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в Вашингтоні (США), з промовою на святкуванні виступив сам президент Сполучених Штатів Америки Дуайт Ейзенхауер. До слова, про відкриття у Вашингтоні пам’ятника українському Пророкові розповів у монографії наш краянин, уродженець с. Млиниськ, журналіст, видавець Антін Драган.

Петро Шкраб’юк також розповів про драматичне й нерозділене кохання поета до Ликери Полусмакової, звичайної жінки, яка заполонила серце Тараса Григоровича своєю простотою і жіночністю. Але сама Ликера не виявляла до Шевченка зустрічних почуттів, не оцінила його як чоловіка й не збагнула його творчого генія. Згодом вона щиро шкодувала й каялася про такий свій несвідомий вибір і до останніх своїх днів дбала про могилу Т. Шевченка у Каневі.

Також Петро Шкраб’юк поділився своїми враженнями від мандрівки до Канева та місця заслання Тараса Григоровича, зокрема на півострів Мангишлак.

З великим захопленням учасники конференції слухали у прочитанні поета, драматурга, перекладача Богдана Стельмаха уривки з авторської п’єси «Тарас». Здавалося, що під звуки голосу автора оживає описаний ним у творі широкий нічний степ, у траві сюрчать коники й видно, як саме-самісіньке йде у невідь дитя – малий Тарас, який шукає стовпи, що підпирають обрій. Малий іде у сподіванні зустріти на шляху козаків чи гайдамаків, а натомість йому стрічаються звичайні чумаки…

Говорячи про значення творчої спадщини Кобзаря, Богдан Стельмах відзначив, що «Шевченко – це першоджерело нашої державності, першоджерело нашого літературного слова, наших національних почувань».

Також письменник прочитав вірш, присвячений творчому генію Володимира Івасюка, у співавторстві з яким Богдан Стельмах написав чудові пісні. 4 березня Володимиру Івасюку мало б виповнитися 65 років.

Своїми виступами конференцію прикрасили талановиті учні жидачівських шкіл. Зокрема тріо бандуристів (керівник Любов Пшик) Жидачівської музичної школи прозвучали музичні твори на слова Тараса Шевченка «На високій дуже кручі» та «Світе тихий, краю милий». Поезію «Розрита могила» прочитала учениця 9-го класу гімназії ім. О. Партицького Анастасія Бережнюк, ансамбль вчителів Гніздичівської ЗОШ I-III ст. (керівник Михайло Кузишин) виконав пісню «Така її доля». Пісня «Минають дні, минають ночі» прозвучала у сучасній обробці ансамблю Центру творчості м. Жидачева (керівник Оксана Дахній).

Із заключним словом перед учасниками конференції виступив керівник відділу освіти Роман Свередюк. Серед запрошених гостей були й представники Жидачівської районної ради Віра Янклевич та Олександра Ковалишин.

У фойє школи організована виставка, яку до Жидачева привезли представники книгозбірні Михайла Ватуляка. Тут можна було придбати як книги Петра Шкраб’юка, Богдана Стельмаха, так й інших авторів.

Оксана ФРАНКІВ.

Надрукувати