Бортниківське «Надвечір’я» на «Фольк-мюзик»

Село Бортники – мальовниче село на межі Львівської і Франківської областей, знане в окрузі своєю цікавою історією, видатними історичними постатями та бурхливим сьогоденням.

Особливою ознакою сучасного життя бортниківчан є любов до рідної культури, звичаїв, традицій, до рідної пісні. Ця любов передається ще від діда-прадіда, від покоління до покоління. І яскравим свідченням цього є пропаганда української народної пісні не тільки серед односельчан району, області, а й на всю Україну діючим у селі колективом – ансамблем «Надвечір’я».

 

Історія цього колективу сягає більш як півстоліття. Це був сільський мішаний хор під керівництвом заслуженого діяча культури України Івана Йосиповича Ворони. Згодом керівником хору став молодий талановитий односелець Андрій Михайлович Луців. Хор був знаний далеко за межами району та області. Жодне свято не обходилось без цього колективу.

На початку проголошення незалежності України з учасниць хору - жінок організувався невеликий вокальний ансамбль. Без нього не обходилося жодне свято: різдвяні коляди, Шевченківські дні, свята Незалежності, святкування «Просвіти», Днів села, вечори пам’яті видатних людей села та України, вечори української народної пісні.

Учасницям ансамблю припала до душі назва «Надвечір’я», оскільки в ньому брали участь переважно немолоді жіночки. Хотілося б відзначити найповажнішу і, напевно, найактивнішу учасницю Олександру Григорівну Коновал, яка не уявляє собі життя без пісні, а також Михайлину Антонівну Пастух, яка є «пісенною енциклопедією», патріоткою, берегинею української, а саме народної пісні. Активними учасниками є Марія Мудра, Євгенія Стефанів, Люба Ухан, Марія Луців, Михайлина Марків, Марія Александрів, Ольга Гурдя, Марія Пакіш та ін.

Згодом до нашого колективу почали долучатися і молодші голоси Лесі Марків, Марії Кіт. А ідучи на святкування річниці «Союзу українок», ми запросили чоловіків- хористів. Так сформувався міцний співучий ансамбль «Надвечір’я». Коли вдалося нам знайти адресу студії «Фольк мюзік» у Києві, ми звернулися до головного керівника та продюсера програми Володимира Коваленка та ведучої Оксани Пекун. Вони з радістю відгукнулися, і незабаром знімальна група приїхала в село Бортники.

Дуже теплою була зустріч киян на нашій рідній бортниківській землі. Народна артистка України, народна улюблениця, людина великого таланту, людської простоти Оксана Пекун ознайомилася з репертуаром ансамблю «Надвечір’я» і вибрала дві жартівливі веселі пісні.

Ми показали гостям визначні місця села, вони також побували у дитячому будинку «Мілес Єзу» (де поселили їх на ночівлю), у музеї та картинній галереї Степана Крегенбільда, а також на виставці вишиванок нашої сільської майстрині Марії Мудрої.

І ось ми отримали запрошення в Київ на запис у студію «Фольк-мюзик».

Поїздка відбулася 13-15 листопада, яку довелося оплатити власним коштом. А от за допомогу нам у оновленні костюмів та закупівлі подарунків хотілося б подякувати місцевій владі, підприємцям, а також Олегу Канівцю. Ми ще маємо надію, що наше районне керівництво хоч частково компенсує витрати на дорогу, адже ансамбль славив не тільки себе, а й весь Жидачівський район.

Пісні, які виконувало «Надвечір’я», були переспівані заслуженим артистом України Віктором Павликом, який високо оцінив наше виконання пісень. З ним ми також поспілкувалися та сфотографувалися.

Великим було здивування колективів інших регіонів України, що ансамбль «Надвечір’я» не має статусу народного, не має оплачуваного керівника, а тримається на одному бажанні і ентузіазмі, не має підтримки району.

Отож ми запрошуємо всіх жителів району, кому дорога українська пісня, хто дійсно любить її, на «Фольк мюзік» 13 грудня о 21.30 на першому національному каналі.

Ірина Баторик, постійна учасниця ансамблю «Надвечір’я, ведуча.

Надрукувати