Минувшина допомагає людям краще осмислити сучасність

Тихо нині на горі Погоріла, що у с. Протесах. Її спокій лише час від часу порушують голоси птахів. Сліди тих давніх часів бачимо і нині. Це залишок земельного валу. За сім століть він понижчав, поріс травою. А колись був неприступною перепоною для нападників, не один з них поклав тут голову.

 

За часів Галицького князівства було тут місто Прокопи, яке спалили татаро-монгольські нападники. Майже на самому верху гори був високий курган. Таких курганів було багато і по-різному насипані. Крім одиноких, були і по три вкупі. Мало хто знав, що це поховання людей, які загинули під час кривавих битв. Ще перед Другою світовою війною сільський священик Іван Рошак попередив своїх наймитів, які орали поле, щоб не пошкодили горбів, оскільки в одному похованні козаки, в другому місцеві люди, а в третьому татари.

 

Авторка книги «Довгий Войнилів» вчителька Марія Зьомковська пише, що в одному кургані похований син татарського хана.

За радянської влади такі кургани-могили були ліквідовані бульдозерами. Житель Протіс Василь Харів встиг розкопати курган на Погорілі і знайшов зламаний меч, який знаходився пізніше в Жидачівському краєзнавчому музеї в приміщенні костелу.

У 1974 році я побував у старовинному Галичі. Гора, на якій знаходився Старостинський замок, дуже подібна до гори Погоріла, що в Протесах. Княжий Старостинський замок був дерев’яним, і його спалили турки. Пізніше, після того, як Польща захопила Галичину, у 50-х роках ХVІІ століття за наказом старости Андрія Потоцького споруджувалися кам’яні мури з баштами і бійницями. Тільки недовго милувалися галицькі пани неприступною, на їх погляд, фортецею. У 1676 році, знищуючи все на своєму шляху, в Галичину знову вдерлася орда татаро-турецьких завойовників. Лише кілька годин протримався Галицький замок.

Ще багато про Галич мені розповів тоді на Замковій горі старий караїм. Адже караїми в Галичі живуть ще з часів Галицького князівства, коли князь Данило Галицький в 1246 році переселив на галицькі землі 100 караїмських сімей. Кінаса – це церква караїмів, перетворена в склад товарів там в Галичі.

На Погорілі раніше були поля протесівські і томашівські, на яких знаходили кам’яні молотки, сокири, вироби із срібла та бронзи, черепки з битої глиняної і фарфорової просуди. Я знайшов кам’яну фігуру, яка пропала в місцевій школі. Приїздили археологи, які провели розкопки в Протесах і ближніх селах.

За 72 кілометри від Львова знаходиться Олеський замок. Це також на високому пагорбі збудований одним із внуків Д. Галицького. Цей замок – видатна пам’ятка архітектури й історії ХІІІ-ХУІІІ століття. Понад шість століть стоїть вона на високому пагорбі як свідок багатьох подій, що навічно увійшли в історію.

Федір Лотоцький.

с. Протеси.

Надрукувати