Коли народ не має голосу, це відчувається навіть тоді, коли співають гімн.
Архів
Християни західного обряду святкують Різдво Господнє PDF Друк
П'ятниця, 24 грудня 2010, 15:51

У костелі м. Жидачева в переддень найсвітлішого свята християн Різдва Христового прибирали ялинку, порядкували у храмі. У ніч на 25 грудня на опівнічній месі римо-католицька громада міста прославлятиме народження Сина Божого.

 

Розповісти про історію римо-католицького згромадження Жидачева та традиції святкування Різдва ми попросили настоятеля костелу Успіння Діви Марії о. Томаша.

- Парафія одна з найстаріших у Львівській архідієцезії (одна з семи територіальних одиниць Римо-Католицької Церкви в Україні. - Авт.). Вона утворена в 1301 році й наступного року відзначатиме 710-ліття свого становлення. Костел, що служить нам донині, заложений 1612 року й скоро теж святкуватиме 400-літній ювілей, - розповідає о. Томаш. - Жителі міста, мабуть, пам’ятають що з 1963 року костел був закритий і довший час у ньому містилися автовокзал, згодом - музей. З 1989 року храм знову відкрили, і з того часу стараннями священиків, моїх попередників, громадою було зроблено все для того, щоб костел міг виглядати так, як він виглядає сьогодні. Тож я вдячний всім цим людям, що так подбали про свій храм. Я бачу з яким трепетом люди ставляться до святині й вважають її своєю.

- Чи багато парафіян маєте під своєю опікою?

- З того, що я бачу, то приходить на Богослужіння 80 жінок та чоловіків. Є ще 12 осіб, які в силу свого віку, здоров’я не можуть прийти до костелу, тому кожного місяця відвідую їх із Таїнствами.

Окрім Жидачева, о. Томаш щонеділі відправляє Службу Божу в каплиці селища Журавна. З 1860-х до кінця 1940-х років у Журавні діяв мурований костел. 1847 р. Тадеуш Жебровський збудував на цвинтарі каплицю, у якій помістили вівтар з образом св. Теклі. Найімовірніше, каплиця перебувала під опікою родини Чарторийських.

Як розповів о. Томаш, у Жидачеві він лише п’ять місяців, до того два роки служив у Катедральному костелі м. Львова.

- Перебуваючи тут, бачу велику зичливість людей, їхню відкритість. Бачу, що тут вони більше виявляють свою релігійність, прив’язаність до Бога, ніж це роблять, скажімо, в Польщі чи Західній Європі. Це мені до вподоби, - ділиться своїми спостереженнями настоятель.

- Як готуються до Різдва в римо-католицькій громаді?

- Приготування є зовнішнє та внутрішнє. Прикрашання ялинки, готування страв, придбання подарунків - все це зовнішнє приготування до свята. Моя роль, як і роль взагалі священика, подбати про внутрішнє приготування людей. Тому дуже важливий є період адвенту – посту, що триває 4 тижні. Адвент несе не лише нагадування про Різдво Господнє, але й про те, що Господь має прийти до нас вкінці світу й ми маємо бути готові зустріти, прийняти Його. В адвенті заохочую людей до молитви, до Слова Божого, участі у Святій Літургії, до Таїнства Сповіді. Для того, щоб на свята ми змогли поєднатися з Богом, щоб у нашім серці це була правдива зустріч із Господом.

- Який розпорядок Богослужінь під час Різдва?

- З 24 на 25 грудня опівночі — Служба Божа, яка у нас має назву Пастерки - в пам'ять про пастирів, які першими прийшли до Вифлеєму поклонитись новонародженому Ісусу. Так починається святкування Різдва Господнього. Також співаємо колядки. Чув, що тут заведено після Пастерки вітати один одного із святами, бажати добра, всіх благ та обмінюватись оплатками.

25 грудня - урочистості Різдва Господнього та Служба Божа, як і кожної неділі. Мені розповіли, що у вас є традиція збиратися та з колядою ходити від дому до дому.

Також між святами є така традиція, що священик відвідує парафіян у їхніх домівках. Під час таких зустрічей разом молимось, спілкуємось, а також священик благословляє господарів та їх дім. Це вже буде в січні.

Під час нашої розмови о. Томаш зазначив, що місія священика не лише в тому, щоб проповідувати слово Боже, сповідувати Таїнства, а й дбати про те, аби проводились катехизація, навчання дітей, молоді. Щосуботи при костелі навчає дітей христової науки сестра-Йосифітка Назарія, яка приїжджає до Жидачева зі Стрия, а також щовівторка та суботи вчителі навчають усіх охочих польської мови та музики.

Оксана ФРАНКІВ.

 

Заборона коментувати статтю

Розцінки на рекламу

Публікації під рубрикою

«На правах політичної реклами»

«Політична реклама»

Номер на 8 сторінок:

1 ст. - 15 грн./см. кв.;

2, 3, 6, 7 ст. - 6,0 грн. /см. кв.;

4-5 ст. – 8,0 грн /см. кв.;

8 - ст. - 10 грн /см. кв.

Друк матеріалів виборчих комісій - згідно договору. .

31. 08. 2018 р.

Затверджую: Гол. Редактор А. Данилець.

Останні коментарі