Любов до Батьківщини не знає кордонів.
Архів
Що це було? Мабуть… Андрія PDF Друк
П'ятниця, 17 грудня 2010, 14:34

Хто вицеприв воза на автозупинку в с. Бережниці, мабуть, й понині гадають селяни. Але те, що в селі проживають майбутні вірастюки, – факт.

13 грудня православні християни відзначали свято на честь святого апостола Андрія Первозванного.

Андрій — один із дванадцяти апостолів, який перший був покликаний Христом в його апостоли, тому в православній традиції й називається Первозванним. За церковними легендами, святий Андрій Первозванний під час своєї останньої місійної подорожі проповідував християнство у Скіфії. Дійшов до Києва і на одному з його пагорбів встановив хрест.

Водночас день Андрія був в народі великим зимовим молодіжним святом. На Андрія дівчата ворожили, а хлопці бешкетували. Цього дня парубкам прощалися їхні витівки.

Але шкодили юнаки не кому попало, а, до прикладу, тим батькам, які забороняли гуляти з ними своїм донькам, хлопці вночі могли зняти ворота чи розібрати паркан, забрати воза, плуга, борону тощо і позакидували їх на дах хати, хліва або занести в інший бік села. Такі забави не випадкові, етнографи вважають їх “ритуальними бешкетуваннями”, що колись символізували усунення перешкод на шляху до бажаного шлюбу. Отже, вранці дехто із господарів дошукувався свого реманенту а там, де жили дівчата на виданні, з’являлись стежки до їхніх залицяльників, позначені буряковим квасом чи притрушені соломою. Сьогодні ж давні звичаї перетворюються переважно у просте хуліганство. Інакше чого б знімати хвіртки із подвір’їв, де живуть одинокі пенсіонери? Комусь забава, а для когось клопіт, бо потім годі відшукати «викрадені» речі. Та й до чисто парубочих витівок останнім часом беруться й дівчата. Щоправда, не всюди по наших селах на Андрія бешкетують. До прикладу, в Піддністрянах варятств цього вечора не роблять. Такий звичай є на свято Івана.

Оксана ФРАНКІВ.

 

Заборона коментувати статтю

Розцінки на рекламу

Публікації під рубрикою

«На правах політичної реклами»

«Політична реклама»

Номер на 8 сторінок:

1 ст. - 15 грн./см. кв.;

2, 3, 6, 7 ст. - 6,0 грн. /см. кв.;

4-5 ст. – 8,0 грн /см. кв.;

8 - ст. - 10 грн /см. кв.

Друк матеріалів виборчих комісій - згідно договору. .

31. 08. 2018 р.

Затверджую: Гол. Редактор А. Данилець.

Останні коментарі