Коли народ не має голосу, це відчувається навіть тоді, коли співають гімн.
Архів
Гнат КУХТА: «Я б не хотів, щоб уряд «поховав» місцеве самоврядування» PDF Друк
П'ятниця, 10 грудня 2010, 14:04

Цього тижня сільські, селищні, міські голови відзначали професійне свято – День місцевого самоврядування. Як живеться їм сьогодні і які перспективи розвитку їх очікують, про це ми говорили із головою районної Асоціації сільських та селищних рад, сільським головою с. Бережниці Гнатом Кухтою. Нещодавно п. Гнат побував на засіданні Кабінету Міністрів України.

- Отже, Гнате Гнатовичу, які новини привезли з Києва?

- Насамперед хочу подякувати громаді за те, що втретє довірила мені й покладає на мене певні сподівання. Зі свого боку я зроблю все можливе, щоб виправдати цю довіру. За час попередніх каденцій зроблено немало, враховуючи складну ситуацію із бюджетом. Так, проведено капітальний ремонт Народних домів у Журавкові, Рогізні, Бережниці, відремонтувати всі ФАПи. Як голова Асоціації провів зустріч із новими місцевими головами.. Плануємо зібрати засідання Асоціації, тим більше, що в районі вибрано нового голову районної ради. Нам потрібно шукати шляхи співпраці, вирішувати проблеми. Ми, як відомо, є основною складовою місцевої влади, тому сподіваюсь на співпрацю із головою районної ради, заступником.

Починаючи третю каденцію, ми налагодили контакти із Західноукраїнським Ресурсним Центром у м. Львові. Працюємо над проектом “Село без сільської ради”. Це в першу чергу створення органу самоорганізації населення. Вже сформовано Статут, що затверджений рішенням сесії, триває юридична реєстрація. Сподіваюсь, що це дієвий орган, який допомагатиме у вирішенні питань с. Рогізна. Це вже видно по роботі. Адже 15 членів комітету займаються ремонтом дороги, проблемою, яка протягом 8 років не вирішувалась. Куди не зверталися, ніхто коштів не виділяв. Рішенням сесії сільської ради виділили частину коштів, частину грошей зібрали жителі села, і таким чином вдалося відремонтували дорогу, вулицю. Висловлюю подяку керівнику управління економіки Світлані Самсоновій, а також першому заступнику голови РДА Роману Гриціву, спільно з якими ми все-таки досягли того, що до села ходить рейсова маршрутка. Здається, Рогізно близько до Жидачева, а добиратися у зимовий час важко. Через жахливий стан дороги ніхто з приватників не хотів пускати “маршрутки”. Тепер перевізник працює, рейсовий автобус ходить справно. Люди звикли, задоволені. Зривів поки що не було.

Ще одна нагальна проблема, що потребує вирішення, – встановлення к Бережниці біля школи «лежачого поліцейського».

Як заступник голови контрольно-ревізійної комісії Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад 2 грудня побував на засіданні Кабінету Міністрів, мав особисту розмову з прем'єр-міністром Миколою Азаровим, розмовляв з віце-прем'єр-міністром Віктором Тихоновим. Проблема в тому, що в нас 236 дітей дошкільного віку, а садочка нема. Минулий уряд посприяв у цьому питанні. Було виділено кошти на виготовлення проектної документації. Проект виготовлено, експертизи проведено. Вартість будівництва 8 мільйонів гривень. Зрозуміло, що таких грошей не буде ні в сільської ради, ні в районної, ані навіть в обласної радах. На це необхідна державна субвенція. Є певні сподівання на нового голову районної ради. Була розмова з головою райдержадміністрації включити цей об’єкт в план капітального будівництва Програми соціально-економічного розвитку району і з такою пропозицією вийти на обласну раду. Після цього їхати до Міністерства регіонального розвитку та будівництва, і питання виділення коштів буде вирішуватись. Так при зустрічі сказав В. Тихонов.

- Що нового як голова місцевої ради Ви почули на зустрічі із прем'єр-міністром?

- Мені сподобалось у його розмові найголовніше - для розвитку місцевих рад він готовий працювати, незважаючи на те, з якої б партії голова не був. Він не відхиляє того, що кожний сільський, селищний, міський голова може звертатися у Кабінет Міністрів. Але робота має бути на місцях, робота на розвиток громад, територій.

- Чи почули Ви якісь конкретні пропозиції щодо підсилення повноважень голів місцевого самоврядування фінансовим ресурсом?

- За фінансовий ресурс, чесно кажучи, конкретно нічого не було сказано. Лише поради працювати над бюджетом, намагатися його наповнювати, знаходячи додаткові джерела.

- Щодо реформи місцевого самоврядування.

- Про реформи ми говорили на засіданні Асоціації, пропонували зміни у закони, законодавчі акти.

За прем’єрства Тимошенко ці зміни були внесені до Бюджетного кодексу. Верховна Рада прийняла, Ющенко не підписав. Згідно з цими поправками у бюджеті сільської ради мав би 1 мільйон 180 тисяч проти сьогоднішніх 400 тисяч. Різниця велика. Цих коштів вистачило б на розвиток усіх інфраструктур, які є на селі. Сьогодні з нашого фінансування забрали ФАПи і амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Не знаю, для чого це зроблено. Кілька років тому були такі спроби централізувати фінансування клубів, медпунктів, бібліотек, залишити лише управління сільською радою. Це не відповідає Європейській хартії розвитку місцевого самоврядування і Закону України «Про місцеве самоврядування». По обміну досвідом побував у Польщі. Там дійсно місцеве самоврядування має кошти, має силу влади, працює на розвиток громади. Я б не хотів, щоб сьогоднішній уряд «поховав» місцеве самоврядування як таке чи звів його до того, яке було за совєтських часів. У світі всюди є місцеве самоврядування, є громадські організації, на які спирається місцева влада. Зрештою, є громадянське суспільство. Я б дуже хотів, щоб наша влада йшла на співпрацю із органами місцевого самоврядування, щоб ми відчули підтримку.

Зараз ми дотаційники, навіть на заробітну плату не вистачає, а що вже казати про розвиток, інфраструктури. За 20 років у районі не збудовано жодного нового садочка, школи, ферми, заводу. Пригадую, у 1965 році відкривали клуб, і це було приурочене до 20-річчя перемоги у Другій світовій війні. Лише 20 років після війни, а в селі вже збудували клуб на 2 зали, з бібліотекою, котельнею!

Я б хотів, щоб новообрана влада разом із головами з Асоціації сільських і селищних рад працювала над розвитком наших громад.

Хочу привітати всіх колег, секретарів, працівників рад, голову районної ради (це теж місцеве самоврядування), апарат райради із професійним святом.

- Є інформація, що по деяких радах людей відправляють у відпустку за власний рахунок.

- Справа в тому, що, напевно, за останні 8 років сільська рада «надувала» бюджет. Доходів своїх не вистачало, щоб покрити видатки, тому завжди цих коштів бракувало. В цьому році заклали бюджет хто на 8, хто на 9 місяців. Кошторисних призначень немає. Тому вимушено доводиться брати відпустку за власний рахунок (без збереження заробітної плати можна йти на 14 днів).

- Це була вказівка з уряду?

- Ні. Це була наша ініціатива. Не хотіли “надувати бюджети”, бо це шлях у нікуди. Ми хотіли показати реальні доходи, які в нас є. Не збільшували штучно цифри по податках, що надходять у бюджет, і тому заклали реальні цифри й під них зробили видатки.

- Люди будуть без зарплати?

- У кого є перевиконання бюджету, може свої кошти перепризначити.

- Думаєте, що якимсь чином уряд прореагує на таку ситуацію?

- Не знаю, не можу сказати. 15 лютого їду на засідання. Можливо, там почую якусь інформацію. Проте М. Азаров повідомив, що Бюджет буде прийнято до нового року, тому головам місцевих рад не варто розхолоджуватися, а формувати власні бюджети.

- Де шукатимете ресурси для наповнення дохідної частини?

- Цікаве запитання. Кілька років тому був гарний дохід — відкриття торгової точки. Щороку мали стабільний податок. Це відмінено. На землях запасу сільської ради і пайованих землях проходять різні комунікації, час від часу їх потрібно лагодити. Проводяться ремонтні роботи, ми з власниками цих комунікацій укладаємо договори. В бюджеті не передбачаємо, але це також відповідні ресурси. Зараз проблема із сміттям. До 80 % його йде з наших магазинів. Тому найближчим часом планую зустрітись із їх власниками і це питання з ними вирішувати. Можливо, укладатимемо договори на вивезення сміття. Це теж будуть додаткові кошти.

- Чи є можливість залучити інвестиційні кошти?

- Оскільки вся інфраструктура колгоспів розпалася, люди паї розібрали. Зберегли в Бережниці і в Заболотівцях стайні. Їх викупили інвестори, є робочі місця, вирощуються урожаї, виробляються блоки. Відповідно є дохід. Хочу збудувати автозаправку. Багато є планів. Немає земельних ділянок під будівництво. Зараз ремонтуємо старе приміщення колишнього магазину, переобладнуємо його в будинок побуту. Там буде перукарня, з часом майстерня із ремонту одягу взуття. В селі це потрібно.

- А природні ресурси?

- Немає кар’єрів. Річка наша без гравію. Були б у нас вапняки, гравій, пісок – були б значно кращі перспективи. Щоправда, є торфовиська між Бережницею і Заболотівцями. Роки два тому приїжджали інвестори. Я запропонував їм показати свій бізнес-план, розповісти, що хочуть зробити, і обговорити їхні плани на сході села. Якщо громада дасть добро, бо це землі села Заболотовець, то перепон не буде жодних. Так більше не й приїхали…

Розмовляла Оксана ФРАНКІВ.

 

Заборона коментувати статтю

Розцінки на рекламу

Публікації під рубрикою

«На правах політичної реклами»

«Політична реклама»

Номер на 8 сторінок:

1 ст. - 15 грн./см. кв.;

2, 3, 6, 7 ст. - 6,0 грн. /см. кв.;

4-5 ст. – 8,0 грн /см. кв.;

8 - ст. - 10 грн /см. кв.

Друк матеріалів виборчих комісій - згідно договору. .

31. 08. 2018 р.

Затверджую: Гол. Редактор А. Данилець.

Останні коментарі