Любов до Батьківщини не знає кордонів.
Архів
На що хворіють наші діти? PDF Друк
П'ятниця, 04 червня 2010, 10:05

З року в рік медики, науковці, педагоги висловлюють стурбованість загальним фізичним станом молодого покоління українців. На їх думку, постає великий ризик отримати нездорове покоління з огляду на те, що охорона здоров’я кульгає на обидві ноги, в занедбаному стані медицина, низький життєвий рівень і небезпечно низький рівень вакцинації проти дифтериту, поліомієліту та інших інфекційних хвороб. Сьогодні кожен школяр має одну-дві хронічні хвороби. Не оминає ця біда і найменших…

А що у нас в районі? Свій коментар з цього приводу дають провідні спеціалісти Жидачівської ЦРЛ та санепідстанції.

Головний лікар-акушер гінеколог Марія Давидчак:

- Уже протягом двох років у Жидачівському пологовому будинку не було жодного випадку вродженої патології новонароджених дітей. Насамперед це завдяки тому, що жінки до 22 тижнів проходять обстеження, щоб виявити грубі вади плода, несумісні з життям. І так повинні робити усі майбутні матері, аби мати здорову дитину.

Заступник головного лікаря Жидачівської ЦРЛ з дитинства та пологової допомоги Ярослав Микієвич:

- За останні 5 років рівень поширеності патології у дітей зріс в середньому на 7,8%. У її структурі найбільше захворювань органів дихання.

Є інший страшний показник – онкопатологія у дітей раннього віку зросла удвічі. Високий ризик дає вроджена онкопатологія. Це говорить за те, що маємо проблеми генетичних змін в організмі майбутньої мами, не володіємо достатньою діагностикою, щоб виявити хворобу як мами, так і дитини у внутріутробному стані. Якщо в абсолютних цифрах: на диспансерному обліку було 25 дітей різних вікових груп з онкопатологією, зараз маємо 50. Майже третину з них складають діти раннього віку.

Свою лепту в поширення цих захворювань вносять й екологічні чинники. Фактично не проводиться і моніторинг на науковому рівні щодо онкологічних патологій серед дітей.

Традиційною є загальна висока захворюваність серед дітей раннього віку (до року – до 10%). Тобто рівень поширюваності захворювань можна вважати задовільним, оскільки він вкладається в середню оцінку по Україні. Як формується середній показник? Наприклад, у нашому районі захворіло з тисячі 100 дітей, у Турківському – 10. Збивається докупи і ділиться навпіл. Чи об’єктивний цей показник? Ні. Якщо низький, то закрадається підозра, чи достатньою є медична допомога у цьому регіоні.

Друге традиційне захворювання – анемія у дітей. Тут, хто має можливості, лікує їх, а хтось ні, бо не має грошей ні на медикаменти, ні на добре харчування, що вкрай необхідно при анеміях. Таким чином, проблема залишається невирішеною. 25% матерів годують дітей грудьми до 6 місяців. А чим годує решта? Не адаптованими високоякісними сумішами, а коров’ячим молоком з водою.

Традиційно високий рівень ендокринної патології. На 95% структури припадають не так серйозні захворювання (зокрема цукровий діабет), як гіперплазія щитовидної залози, що може бути причиною дуже серйозних хвороб, бо щитовидка впливає на роботу всіх органів і систем. Щодо профілактики при патології йодозалежних захворювань. За державними програмами тільки чверть дітей отримала препарати у межах фінансування. А мала б кожна дитина.

До традиційних відносяться у нашому районі й захворювання опорно-рухового апарату, хоч і немає тенденції їх росту. Значна частина цих захворювань не підлягає корекції. Але постійно нагадуємо педагогам, яку і як носити сумку, яке взуття… Серед загального числа списаних дітей на військкоматі 50 відсотків мають ортопедичну патологію, тобто так званий плоскостоп. Невже до цього їх ніхто не бачив? Ми ж можемо тільки констатувати і пасивно спостерігати. Проблема полягає в тому, що на сьогодні потребує корекції порушень опорно-рухового апарату понад 500 дітей. Причина теж не глибоко лежить. Колись у школах, інших навчальних закладах ортопедичними дітьми займалися педагоги, які забезпечувалися інструктажними, матеріалами, методиками, формувалися відповідні групи. З певного часу вони перестали фінансуватися, припинилась оплата вчителям, методдокументи залишились в папках.

Вимагає поліпшення й гігієна дітей. Склалась загрозлива ситуація по імунізації, по боротьбі з некерованими інфекціями (те ж саме в області). Зараз питання культури чи свідомості не стоїть, батьки самі приходять, просять зробити щеплення, а ми відмовляємо, бо не маємо чим.

Санація зубів за державні кошти - нею охоплено 10% дітей і тільки 50% дітей-інвалідів. Теж через відсутність коштів. Дали 25% від потреби - на зарплату і на невідкладну допомогу для дітей. Для прикладу, на один ліжко-день 2007 року виділялося 4,5 гривні, зараз - ледве 2,8. Тобто можливості санації, як і йодопрофілактики обмежені.

Жодної копійки не виділено на харчування для дітей 1-3 років із ризиком здоров’я на придбання адаптованих сухих сумішей, щоб хоча б до 6 місяців дати їм щось ліпше.

На часі – питання реформування охорони здоров’я дітей в плані перинотальної діагностики. У тому числі й у нашому районі. Треба перейти на централізовану систему, сконцентрувати все у ЦРЛ з огляду на те, що немає перспектив у розширенні діагностики на периферії. Бо з таким її рівнем як є нині, хворі до нас скоро взагалі перестануть звертатися.

Колись вираховувався такий показник - індекс здорових дітей (його вже відмінили). Це частка дітей певної вікової категорії, яка жодного разу в році не хворіла. За статистикою на теренах Жидачівщини кожна друга дитина першого року життя хворіє мінімум двічі на рік. І мінімум 30% дітей, які народжуються хворими і яким потрібне лікарське втручання. Слід зазначити, що лише третина жінок поступає здоровою. Тому на першому місці - стан здоров’я дитини під час вагітності. Ось чому так необхідне комплексне обстеження на сучасному рівні.

Лікар гігєни дітей та підлітків райСЕС Тамара Гурська:

- Аналіз поглибленого медогляду школярів, зокрема із шкільною патологією та неінфекційною захворюваністю, показав, що кількість дітей, взятих на диспансерний огляд, збільшилась у 2009 році і становить 27,1% проти 11,8% 2008 року.

Загальна захворюваність по району серед школярів у 2005 році становила 1733 на одну тисячу оглянутих, минулого року – 1591,2 (при середньо обласному показнику 1818,6). Найвища захворюваність на Дев’ятниківській дільниці – 1850 та Жидачівській – 1994.

Трохи зменшився загальний показник по захворюваності органів дихання: у 2005 році вона становила 8859,8 на одну тисячу оглянутих, а у 2009 – 833,6 (по області – 906,3). Однак набагато вищою залишається на Дев’ятниківській дільниці – 1304,5.

Це ж стосується захворюваності органів травлення. У 2005 році вона становила 141,9 на тисячу оглянутих, у 2009 – 101,4 (по області – 167,8). Найвища захворюваність на Вибранівській дільниці – 577,2.

Поліпшилась ситуація щодо захворюваності нервової системи. 2005 року вона становила 33,8 на тисячу оглянутих, а 2009 – 2,6. Найвища захворюваність на Жидачівській дільниці – 47 та Ходорівській – 35,3.

Захворюваність шкільною патологією розподілилося так: пониження гостроти зору 2008 р. становило 46,8 на тисячу оглянутих, а 2009 – 42 (по області – 56,6); сколіоз – 2008 р. було 13,5, а 2009 – 5,8. Високою захворюваність на сколіоз є в Протесівській, Володимирцівській, Сулятицькій, Новосільській, Гніздичівській, Лівчицькій, Рудянській, Жидачівській ЗОШ № 2 І-ІІІ ст., Жидачівському НВК, Бережницькій ЗОШ, Млиниському НВК, Жидачівській гімназії. Це пов’язано з тим, що парти не мінялися 20 років, вони не відповідають росту школярів. Те саме зі стільцями, замінюють поламані будь-якими, що не відповідають ніяким нормам. Не створюються через брак фінансування спеціальні групи учнів з такими захворюваннями. Слід забезпечувати і розсаджування учнів відповідно до їх фізично-ростових особливостей.

Високий відсоток з пониженням гостроти зору виявлено в Ходорівській ЗОШ № 1 І-ІІІ ст., Сугрівській, Вовчатицькій, Чертізькій, Бортниківській, Новосільцівській, Дев’ятниківській, Вибранівській, Бориницькій школах. Причиною цього є насамперед погане штучне освітлення у класах, особливо в осінньо-зимовий період.

Залишається високою інвазованість ентеробіозом (через недотримання правил особистої гігієни) учнів 1-4 класів, яка становить по району 6,1% (по області – 3,3%). Найвища ураженість у таких школах, як Дев’ятниківська - 6,9%, Трибоківська – 22,2%, Дем’янко-Ліснянська – 9%, Новострілищанська – 6%, Новосільська – 13,3%, Млиниський НВК – 6,4%, Вибранівська – 6,5%, Чорноострівська – 10,7%, Монастирецька – 10,8%. Недостатньо забезпечені ЗОШ умивальниками, милом, рушниками, миючими і деззасобами, прибиральним інвентарем, туалетним папером. Фінансування на ці потреби обмежене. От вам і результат.

Минулого року відділенням гігієни дітей і підлітків райСЕС проведено перевірку дотримання санітарного законодавства у 80 школах та 16 дитячих навчальних заклади. Накладено, зокрема, 31 штраф на керівників 31 ЗОШ і винесено 30 постанов про тимчасове закриття спортзалів, майстерень, харчоблоків, ККТ. За даними перевірок направлено інформацію в Жидачівську прокуратуру.

Світлана УШАКОВА.

 

Заборона коментувати статтю

Розцінки на рекламу

Публікації під рубрикою

«На правах політичної реклами»

«Політична реклама»

Номер на 8 сторінок:

1 ст. - 15 грн./см. кв.;

2, 3, 6, 7 ст. - 6,0 грн. /см. кв.;

4-5 ст. – 8,0 грн /см. кв.;

8 - ст. - 10 грн /см. кв.

Друк матеріалів виборчих комісій - згідно договору. .

31. 08. 2018 р.

Затверджую: Гол. Редактор А. Данилець.

Останні коментарі