Коли народ не має голосу, це відчувається навіть тоді, коли співають гімн.
Влада Маєш у власності будинок чи квартиру – сплати податок
Маєш у власності будинок чи квартиру – сплати податок PDF Друк

З початку 2017 року до жителів району почали надходити податкові повідомлення. У них вказані суми, зазвичай невеликі – близько 20-30 грн про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Такий податок нараховується фізичним та юридичним особам. Як пише у цьому податковому повідомленні, сплатити його потрібно впродовж 60 днів з моменту отримання повідомлення. У повідомленні надаються реквізити отримувача такого податку – це управління державної казначейської служби України у Жидачівському районі. Такі податкові повідомлення управління державної фіскальної служби у Львівській області та загалом по Україні зобов’язані надіслати платникам такого податку до 1 липня 2017 року.

За несплату чи несвоєчасну сплату податку нараховуватиметься пеня. Читачів, жителів району неабияк здивували такі податкові повідомлення, не всі розуміють, що це за податок, як він розраховується та куди він надходить.

За більш детальнішим роз’ясненням ми звернулися до начальника Жидачівського відділення Стрийської ОДПІ Володимира Гребіня.

- Отож, хто встановлює ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

- Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до ст. 10 Податкового Кодексу належить до місцевих податків. Рішення про встановлення місцевих податків і зборів та ставок податків у межах своїх повноважень приймають сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад. Ставки податку встановлюються для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати (з 1 січня 2017 року), встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування, тобто у 2017 році не може перевищувати 48 грн за кв.м.

Слід зазначити, що платники – фізичні особи у 2017 році сплачуватимуть податок за житлову та нежитлову нерухомість за 2016 рік, за ставками, які застосовувались при розрахунку податку минулого року (не може перевищувати 3% мінімальної зарплати на 1 січня 2016 року, а це 41,34 грн за 1 кв.м).

- Хто є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

- Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачують фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Для оподаткування враховується загальна площа об’єкта. Оподатковуванню підлягає нерухомість як житлова (будинок, квартира), так і нежитлова (сараї, гаражі, майстерні з літніми кухнями, хліви для худоби, погреби для зберігання продуктів з вбиральнями та інші) відповідно до прийнятих рішень сільськими, селищними, міськими радами та радами об’єднаних територіальних громад та за затвердженими ставками податку на відповідній території.

- Як розраховується сума платежу?

- Податковим Кодексом встановлено пільги зі сплати податку на житлову нерухомість, а саме база оподаткування зменшується для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів; для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів; для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Приклад 1. Власнику квартири, скажімо, в 100 кв. м доведеться платити податок за 40 «зайвих» квадратних метрів. Допустімо, що ставка податку затверджена місцевою радою на відповідній території для житлової нерухомості у розмірі 6,89 грн. за 1 кв.м (0,5% від розміру мінімальної зарплати на 1 січня 2016 року), тоді податок буде визначено в сумі 275,60 грн (40 кв. м х 6,89 грн).

Приклад 2. Якщо фізична особа є власником квартири 65 кв.м і будинку 130 кв.м, то податок необхідно буде сплатити за 15 кв.м (65+130-180), сума податку складе 103,35 грн. (15 кв.м х 6,89 грн).

Крім того, власникам великого житла (понад 300 кв.м для квартир і понад 500 кв. м для будинків) доведеться додатково заплатити 25 000 грн. Наприклад, власнику квартири площею 310 кв.м буде нарахований податок у сумі 26722,5 грн (1722,5 грн податку за «зайві» 250 кв. м та 25000 грн фіксованої плати).

Якщо фізична особа здає квартиру в оренду, тобто використовує її з метою отримання доходів, то податок рахується на всю площу, без врахування пільгових 60 кв.м.

- Як сплачується податок на нерухомість?

- Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платникам податку за місцем їх податкової адреси (місцем реєстрації). Розрахунок здійснюється на підставі відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Фізичні особи сплачують податок протягом 60 днів з моменту отримання повідомлення-рішення. Слід зауважити, що за порушення термінів сплати податків платники притягуються до відповідальності у вигляді штрафу від 10% до 20% своєчасно несплаченої суми.

З метою недопущення несвоєчасної сплати податку власникам об’єктів нерухомого майна, які володіють житловими будинками площею понад 120 м², квартирами площею понад 60 м² або об’єктами нежитлової нерухомості, у разі неотримання податкових повідомлень-рішень на сплату податку або ж якщо платник податку виявить розбіжності в наявній у нього інформації про об’єкт нерухомості, він має звернутися з оригіналами документів на нерухомість до податкової інспекції за своїм місцем реєстрації. Якщо є підстави, фахівці інспекції мають провести перерахунок суми і надіслати нове податкове повідомлення-рішення.

- Скільки жителів району отримали повідомлення-рішення про сплату податку на нерухомість?

- У цьому році фізичні особи, громадяни району отримали 1157 повідомлень-рішень на сплату податку за об’єкти житлової нерухомості та 95 – за об’єкти нежитлової нерухомості.

- Яка очікувана сума надходжень податку на нерухоме майно від фізичних осіб у 2017 році?

- За сформованими повідомленнями-рішеннями сума податку становить 385,2 тис. грн, з них 278,8 тис.грн за об’єкти житлової нерухомості та 106,4 тис. грн – за об’єкти нежитлової нерухомості. Зокрема по Жидачівській міській раді – 34,0 тис. грн, по Ходорівській міській раді – 184,3 тис. грн, по Гніздичівській селищній раді – 21,5 тис. грн, Бережницькій сільській раді – 36,5 тис. грн., Вільховецькій – 15,4 тис. грн, Мельницькій - 4,9 тис. грн.

На сьогодні громадянами району сплачено 209,4 тис. грн податку на нерухомість. Податок зараховується до бюджетів місцевих громад.

Оксана ФРАНКІВ.

 

Центр іноземної лінгвістики

Передплата

електронної версії часопису

1 місяць – 10 грн.,

3 місяці – 30 грн.,

6 місяців – 60 грн.,

12 місяців – 120 грн.

Замовляйте надсилайте на:

newtime1990@ukr.net

Останні коментарі