Коли народ не має голосу, це відчувається навіть тоді, коли співають гімн.
Суспільство У Журавні згадали про те, що 340 років тому укладено Журавненський мирний договір
У Журавні згадали про те, що 340 років тому укладено Журавненський мирний договір PDF Друк

16 жовтня 2016 року у Журавні скромно, проте все ж відзначили 340 років з часу укладення Журавненського мирного договору між Річчю Посполитою та Османською Портою. Договір, укладений між двома імперіями, підписали польський король Ян III Собеський та візир Ібрагім-паша Сталось це 17 жовтня 1676 року в смт. Журавно. На згадку про цю подію встановлено пам’ятний знак – колону, увінчану хрестом та таблицею з написом. За всю подальшу історію цей знак поновлювали лише двічі: 1921 та в 2004 році.

 

Про те, як розгорталися бої, і врешті про умови Журавненського мирного договору цікавий реферат, опираючись на різні історичні джерела та розвідки, підготувала студентка Івано-Франківського університету, уродженка Журавна Андріана Малик.

 

Про значення цієї події, що відбувалася на українських землях більш як 300 років тому, досі говорилося вкрай мало. За радянських часів про це воліли майже не згадувати. Мабуть, через те мало хто в Журавні й підозрював, епіцентром яких подій світового масштабу свого часу стало його селище. Натомість цілі томи досліджень зібрано польськими істориками, і це недивно, адже це їхнє славне минуле, а вони не звикли розкидатися своєю честю чи применшувати свої досягнення. На противагу нам.

Сьогодні ж з’явилась можливість заговорити про Журавненський мирний договір та його значення у більш ширшому масштабі й врешті замовити слово про нашу історію.

16 жовтня з ініціативи ГО «Асоціація польських підприємців Львівщини» у Журавні пройшли заходи з відзначення 340-річчя укладення Журавненського мирного договору. Програма заходів розпочалась із Богослужіння у римо-католицькій каплиці бл. Михайла Чарторийського, яку відслужив о. Томаш Лябус. Учасники зустрічі, а це представники культурно-просвітницького центру ім. Корнелія Макушинського польської громади м. Стрия, студенти аграрного коледжу м. Стрия, голова Жидачівського осередку польської культури Станіслав Посацький, особлива гостя – уродженка смт. Журавна, донька польського князя Казімєжа Єжи Чарторийського Барбара Чарторийська з племінником, разом із селищним головою Василем Вітром та директором Журавнівського НВК «СЗШ-ліцей» Володимиром Цукорником й кількома жителями селища побували біля пам’ятного знака, встановленого на честь підписання мирного договору. Делегація представників польського земляцтва поклала квіти до підніжжя пам’ятного знака, що вже давно потребує капітального ремонту.

Після цього у приміщенні Народного дому Журавна відбулась коротка презентаційна розповідь про історичну подію, що мала місце на теренах Журавнівщини, (реферат підготувала та зачитала Андріана Малик) про тісний історико-культурний зв'язок між українським та польськими народами, адже відомо, що саме в Журавні народився «батько польської літератури» письменник, поет Миколай Рей.

Голова громадської організації «Асоціація польських підприємців Львівщини» Тетяна Бойко розповіла про проект, реалізація якого розпочалася у жовтні 2016 та триватиме впродовж 2017 року «Журавно – місто історичної та культурної спадщини двох народів - українського та польського». У телефонній розмові п. Тетяна також відзначила, що ГО «Асоціація польських підприємців Львівщини» та Журавнівська селищна рада підписали меморандум про наміри щодо співпраці й популяризації історико-культурної спадщини українського та польського народів, пов’язаних із Журавном.

Лише прикро, що ця подія місцевою владою не афішувалася належним чином навіть серед місцевих мешканців, не кажучи вже про районний чи обласний рівень. Не варто нехтувати історією, що творилася на українських землях.

Оксана ФРАНКІВ.

 

Передплата

електронної версії часопису

1 місяць – 10 грн.,

3 місяці – 30 грн.,

6 місяців – 60 грн.,

12 місяців – 120 грн.

Замовляйте надсилайте на:

newtime1990@ukr.net

Останні коментарі