Любов до Батьківщини не знає кордонів.
Суспільство Єдине в районі державне дослідне господарство «Грусятичі» реорганізовують, а землю не розпайовують
Єдине в районі державне дослідне господарство «Грусятичі» реорганізовують, а землю не розпайовують PDF Друк

27 листопада 2015 року Національна академія агарних наук України видала наказ про реорганізацію державного підприємства «Дослідне господарство «Грусятичі» Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН» шляхом приєднання його до Інституту та створення структурного підрозділу без права юридичної особи.

 

Одночасно в наказі зазначено, що Інститут сільського господарства Карпатського регіону НААН є правонаступником майнових та немайнових прав, основних засобів і матеріальних цінностей, землі, майна та зобов’язань державного підприємства «Дослідне господарство «Грусятичі». Цікаво те, що жителі Грусятич та Ліщина, які роками добиваються роздержавлення та розпаювання землі у їхній раді дізналися про реорганізацію радгоспу в останню чергу.

 

На території Грусятицької сільської ради ще з радянських часів і до сьогодні веде свою діяльність державне дослідне господарство «Грусятичі» (у народі – радгосп). Через те, що господарство має статус державного й мало займатися в основному науково-дослідною діяльністю, землі, на яких воно господарювало, не підпадали під роздержавлення та відповідно під розпаювання. Тож жителі сіл Грусятич та Ліщина єдині в Жидачівському районі не отримали своїх земельних та майнових паїв. Впродовж років жителі Грусятицької сільської ради добивалися того, щоб землі радгоспу все ж розпаювали, оскільки господарство все більше занепадало, обростало боргами. Та куди б не звертались селяни, бажаного вони не досягли. Чергова спроба щодо вирішення на користь жителів Грусятич та Ліщина питання розпаювання землі залишилася без відповіді. 29 січня 2015 року депутатське звернення до народного депутата України Андрія Кота підготувала та озвучила на сесії Жидачівської районної ради депутат Марія Гавінська. У депутатському зверненні вказувалось, що ДГ «Грусятичі» звільнене від плати за землю, а це означає, що сільський бюджет недоотримував як мінімум кілька сотень тисяч гривень. На той час господарство «не мало необхідних документів, що посвідчували право користування землями (не зареєстровано державний акт на право власності на землю), господарство не виконувало своїх статутних завдань, не брало жодної участі в соціальному розвитку сіл». У зверненні також йшлося про те, що об’єкти соціальної інфраструктури при розпаюванні мали б бути передані в комунальну власність, оскільки навіть приміщення сільської ради належить ДГ «Грусятичі».

Наводила депутат і законодавчі норми, які, на її думку, частково врегульовують питання проведення паювання земель та майна державних підприємств. Зокрема посилалась на закон «Про наукову та науково-технічну діяльність», яким президія Національної академії аграрних наук забезпечує створення, реорганізацію та ліквідацію наукових установ, розглядає питання про надання згоди на вилучення земель, закріплених за науковими установами. Зрештою цією нормою Закону НААН, вочевидь, і скористалася. Але про це пізніше.

Також у зверненні Марія Дмитрівна вказує й на Указ Президента України №62 та Постанову Кабінету Міністрів України №177, наказ Мінпромполітики №174, в яких зазначено, що зобов’язання колективного с/г господарства, в тому числі реорганізованого, включаються до розрахункового пайового фонду (по майну) за їх балансовою оцінкою на дату реорганізації. Депутат вказує також той факт, що відповідно до ст. 25 Земельного Кодексу України врегульовано порядок приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій.

У зв’язку з цим депутат просить народного депутата, скориставшись правом «законодавчої ініціативи, підготувати законопроект про внесення змін у нормативні акти, які дозволять провести розпаювання землі та майна господарств, які мають статус дослідного», просить захистити гарантовані законом права на земельні та майнові паї жителів Грусятицької сільської ради. Нагадаємо, це звернення направлено 29 січня 2015 року. Як повідомила нам Марія Гавінська, відповіді на своє депутатське звернення вона не отримала й по сьогодні.

Тим часом Кабінет Міністрів України 12 травня затвердив перелік із 285 підприємств для приватизації у 2015 році. Йде мова про аграрні державні підприємства. Наводиться цікава статистика, яку подавав «Інтерфакс України» у серпні 2015 року: «Мінагропром розраховує у 2015 році залучити до 1 млрд. грн під час приватизації 150-180 агропідприємств. Загалом у підпорядкуванні аграрного відомства перебуває 571 держпідприємство. З них умовно діючі - 96, прибуткові - близько 20. Водночас 177 аграрних держкомпаній заборонені до приватизації, з них 18 розташовані на території Криму». Перед цим у червні 2015 року Міністерство аграрної політики та продовольства України заявило про перехід до практичної реалізації ініціативи з роздержавлення неефективних державних підприємств. Мотивація щодо таких кроків проста: «як зазначили в Мінагрополітики, переважна більшість агарних держкомпаній являють собою залишки зруйнованих адміністративних будівель і землю, яка або давно продана на тіньовому ринку, або не використовується взагалі». Як на мене – вичерпна характеристика.

Цікавить інше, чи серед тих підприємств, які Мінагрополітики погодило на роздержавлення, входить і ДГ «Грусятичі» і якщо так, то які важелі впливу на цей процес мали б колишні й теперішні працівники цього дослідного господарства? Між тим серед 254 підприємств, які підпадають під роздержавлення, 101 з них планується приватизувати через паї! «Близько десяти тисяч членів трудових колективів отримають земельні паї. Інші (підприємства – Авт.) будуть реорганізовані в 10 підприємств і надалі також приватизовані», - інформує агарне інформаційне агентство Agravery (http://agravery.com) й подає інфографіку можливої приватизації в державному агарному секторі та коментарі експертів.

Наразі з’ясувати в директора дослідного господарства М. Луціва, чи потрапило дослідне господарство у перелік господарств, які рекомендовані міністерством під роздержавлення, не вдалося, оскільки він не знає, що стало причиною видання НААН наказу про реорганізацію дослідного господарства «Грусятичі».

За словами директора, господарство останні роки не є збитковим. Найважчі часи (а це до 2009 року) вже позаду, сьогодні ж господарство почало нарощувати потенціал, розрахувалось з боргами, сплатило в 2015 році до бюджету сільської ради 160 тис. грн, до районного – 600 тис. грн. У господарстві в 2015 році працювало 16 осіб, налічувалось 8 одиниць техніки. За господарством закріплено 1362 га землі, з них 998 га – рілля. За словами М. Луціва, дослідне господарство вже років 10 як втратило статус насіннєвого, тому селекцією сортів не займалося. В основному вирощують зернові та технічні культури: пшеницю, ячмінь, льон. Як зазначив директор, землі в суборенду не здавали, господарювали власними силами, залучаючи при необхідності сільгосптехніку інших господарств.

Щойно в січні 2016 року жителі Грусятич та Ліщина дізналися про реорганізацію ДГ «Грусятичі», одразу 31 січня провели загальні збори, на яких заслухали директора ДГ «Грусятичі» М. Луціва, сільського голову О. Бурбелу. На зборах селяни вирішили, що звертатимуться у всі можливі інстанції для того, щоб відстояти своє право на отримання земельних паїв. Відповідні звернення від Грусятицької сільської ради та колективні звернення жителів обох сіл направлені до дирекції ДГ «Грусятичі», Інституту сільського господарства Карпатського регіон У НААН, Національної академії аграрних наук України, Кабінету Міністрів України, народного депутата України, депутатів районної ради.

Відповідний запит щодо врахування інтересів жителів Грусятицької сільської ради при реорганізації ДГ «Грусятичі» подав на засіданні сесії Жидачівської районної ради 25 лютого депутат Тарас Кашинський.

Поки селяни чекають на відповіді, відповідно до наказу Національної академії аграрних наук України «вимоги кредиторів приймаються до 16.02.2016 року».

Тим часом глава уряду Арсеній Яценюк заявив про необхідність продажу 1 млн. га землі, яка перебуває у держвласності, в рамках земельної реформи. Про це Яценюк заявив 28 лютого у програмі "10 хвилин з прем'єр-міністром". "Необхідно продовжувати земельну реформу. Вважаю за необхідне на відкритому, прозорому аукціоні продати 1 млн. га державної землі, яка зараз перебуває у тіньовому і корумпованому обороті", - заявив він.

Оксана ФРАНКІВ.

 

Розцінки на рекламу

Публікації під рубрикою

«На правах політичної реклами»

«Політична реклама»

Номер на 8 сторінок:

1 ст. - 15 грн./см. кв.;

2, 3, 6, 7 ст. - 6,0 грн. /см. кв.;

4-5 ст. – 8,0 грн /см. кв.;

8 - ст. - 10 грн /см. кв.

Друк матеріалів виборчих комісій - згідно договору. .

31. 08. 2018 р.

Затверджую: Гол. Редактор А. Данилець.

Останні коментарі