Є тільки один засіб здивувати в Україні людей — заговорити чистою українською.
Особистості «Дорогі мої гостоньки. Всєх вас кличу до себе на день народження»
«Дорогі мої гостоньки. Всєх вас кличу до себе на день народження» PDF Друк

Такими словами у смогівській церкві Арх. Михаїла 100-річна пані Марія Клецан після святочної літургії, яку відправив о. Роман, звернулася до великої своєї родини та гостей, які прийшли віддати шану мамі, бабусі, прабабусі, родичці і просто Людині, що прожила довге непросте життя і з Божої ласки дочекалася 100-літнього ювілею.

 

А життя п. Марії справді було непростим. Тато Ілько Бобак був вже вдівцем, коли взяв собі за дружину маму п. Марії – Настю. У батька вже була дитина, яка стала Марії сестрою. А згодом у Бобаків з’явилося ще двоє дітей. Всього їх було четверо.

 

«Тато були добрим музикантом і рибаком», - пригадує бабця Марія. Яких сомів він приносив з Дністра, а роки були тоді голодні… А ще Ілька пам’ятають у Смогові як доброго музику, без якого не обходилось жодне «смуське вісілє».

Ще перед війною Марія одружилася, взявши за чоловіка місцевого парубка Федора Клецана . Це був національно-свідомий молодий чоловік, який, будучи станичним, брав активну участь у національно-визвольній боротьбі, спочатку проти поляків а згодом – проти німців і москалів. За переказами бабці Марії, у їх хаті був навіть сам Степан Бандера, коли чоловік заготовляв для хлопців округи зерно по селах.

Згадуючи про ті «бандерівські часи», у баби Марії мимоволі мокріють очі, і сльоза потихенько стікає по обличчю. У 1947 році рідного брата Василя було підступно вбито енкаведистами у Новошинах, а сестру Олену вбили в хаті. Саму ж бабусю Марію як «пособницу бандеровцев» вагітною на останньому місяці завезли до Стрия і готували на відправку до Сибіру. Але Боже провидіння врятувало: серед конвоїрів виявився один хлопчина, який змилосердився і допоміг Марії втекти з поїзда. Цим вона врятувала собі життя. Люди смогівські не видали. Так вона разом із чоловіком залишилася мешкати в селі.

Тяжко працювала за трудодні у колгоспі, годуючи двох своїх дітей. Чоловік Федір працював на цегельному заводі. У них народилося двоє доньок. Добрий був, пригадує бабця Марія чоловіка. Помер у 1985 році.

В родині Клецанів вже були довгожителі, пригадує донька баби Марії. По дідовій лінії у сусідньому селі Любша родичка теж дожила до 95 років.

Всього у родині баби Марії 7 онуків, 12 правнуків, і 7 праправнуків. Разом із сусідами вони вітали стареньку, бажали ще многії і благії літа на радість всій родині.

Привітати ювілярку приїхали і представники місцевої та районної влади в особі сільського голови Світлани Бережанської, керівника апарату РДА Світлани Самсонової, начальника управління соціального захисту населення Ліди Регусевич, які вручили довгожительці подарунки.

Як сказав у словах вітання ювілярці о. Роман, за 27 років його служби на парафії у селах Млиниськах та Смогові такого 100-літнього ювілею ще не було. Пані Марія щаслива у Бога людина, якщо Всевишній подарував їй такі літа.

І линуло у маленькій смогівській церкві Архистратига Михаїла для п. Марії «Многая літа» на здоров’я і на спасіння.

Андрій Данилець.

 

Передплата

електронної версії часопису

1 місяць – 10 грн.,

3 місяці – 30 грн.,

6 місяців – 60 грн.,

12 місяців – 120 грн.

Замовляйте надсилайте на:

newtime1990@ukr.net

Останні коментарі