Любов до Батьківщини не знає кордонів.
Особистості «Дорогі мої гостоньки. Всєх вас кличу до себе на день народження»
«Дорогі мої гостоньки. Всєх вас кличу до себе на день народження» PDF Друк

Такими словами у смогівській церкві Арх. Михаїла 100-річна пані Марія Клецан після святочної літургії, яку відправив о. Роман, звернулася до великої своєї родини та гостей, які прийшли віддати шану мамі, бабусі, прабабусі, родичці і просто Людині, що прожила довге непросте життя і з Божої ласки дочекалася 100-літнього ювілею.

 

А життя п. Марії справді було непростим. Тато Ілько Бобак був вже вдівцем, коли взяв собі за дружину маму п. Марії – Настю. У батька вже була дитина, яка стала Марії сестрою. А згодом у Бобаків з’явилося ще двоє дітей. Всього їх було четверо.

 

«Тато були добрим музикантом і рибаком», - пригадує бабця Марія. Яких сомів він приносив з Дністра, а роки були тоді голодні… А ще Ілька пам’ятають у Смогові як доброго музику, без якого не обходилось жодне «смуське вісілє».

Ще перед війною Марія одружилася, взявши за чоловіка місцевого парубка Федора Клецана . Це був національно-свідомий молодий чоловік, який, будучи станичним, брав активну участь у національно-визвольній боротьбі, спочатку проти поляків а згодом – проти німців і москалів. За переказами бабці Марії, у їх хаті був навіть сам Степан Бандера, коли чоловік заготовляв для хлопців округи зерно по селах.

Згадуючи про ті «бандерівські часи», у баби Марії мимоволі мокріють очі, і сльоза потихенько стікає по обличчю. У 1947 році рідного брата Василя було підступно вбито енкаведистами у Новошинах, а сестру Олену вбили в хаті. Саму ж бабусю Марію як «пособницу бандеровцев» вагітною на останньому місяці завезли до Стрия і готували на відправку до Сибіру. Але Боже провидіння врятувало: серед конвоїрів виявився один хлопчина, який змилосердився і допоміг Марії втекти з поїзда. Цим вона врятувала собі життя. Люди смогівські не видали. Так вона разом із чоловіком залишилася мешкати в селі.

Тяжко працювала за трудодні у колгоспі, годуючи двох своїх дітей. Чоловік Федір працював на цегельному заводі. У них народилося двоє доньок. Добрий був, пригадує бабця Марія чоловіка. Помер у 1985 році.

В родині Клецанів вже були довгожителі, пригадує донька баби Марії. По дідовій лінії у сусідньому селі Любша родичка теж дожила до 95 років.

Всього у родині баби Марії 7 онуків, 12 правнуків, і 7 праправнуків. Разом із сусідами вони вітали стареньку, бажали ще многії і благії літа на радість всій родині.

Привітати ювілярку приїхали і представники місцевої та районної влади в особі сільського голови Світлани Бережанської, керівника апарату РДА Світлани Самсонової, начальника управління соціального захисту населення Ліди Регусевич, які вручили довгожительці подарунки.

Як сказав у словах вітання ювілярці о. Роман, за 27 років його служби на парафії у селах Млиниськах та Смогові такого 100-літнього ювілею ще не було. Пані Марія щаслива у Бога людина, якщо Всевишній подарував їй такі літа.

І линуло у маленькій смогівській церкві Архистратига Михаїла для п. Марії «Многая літа» на здоров’я і на спасіння.

Андрій Данилець.

 

Розцінки на рекламу

Публікації під рубрикою

«На правах політичної реклами»

«Політична реклама»

Номер на 8 сторінок:

1 ст. - 15 грн./см. кв.;

2, 3, 6, 7 ст. - 6,0 грн. /см. кв.;

4-5 ст. – 8,0 грн /см. кв.;

8 - ст. - 10 грн /см. кв.

Друк матеріалів виборчих комісій - згідно договору. .

31. 08. 2018 р.

Затверджую: Гол. Редактор А. Данилець.

Останні коментарі